ems 
1.03.2012 Nie widzę sensu dalszej aktywności na tym portalu. 'Nikt niczego nie czyta. Jak przeczyta, to nie zrozumie. Jak zrozumie, to zaraz zapomni' (S. Lem)
status: Czytelnik, dodał: 10 książek i 27 cytatów, ostatnio widziany 6 dni temu
Teraz czytam
 • Afryka Trek: Od Kilimandżaro do Jeziora Tyberiadzkiego
  Afryka Trek: Od Kilimandżaro do Jeziora Tyberiadzkiego
  Autorzy:
  Ciąg dalszy pasjonującej wędrówki wzdłuż Wielkiego Rowu Afrykańskiego - od Kilimandżaro do Jeziora Tyberiadzkiego. Tysiące kilometrów przebytych pieszo w poszukiwaniu miejsc odległych, niecodzien...
  czytelników: 116 | opinie: 2 | ocena: 7,79 (33 głosy)
 • Czarna matka
  Czarna matka
  Autor:
  Niezależność Afryki jest jednym z najważniejszych faktów świata współczesnego. Ale również w przeszłości Afryka była niezależna. Liczne i różnorodne więzi sojuszów i stosunków handlowych łączyły państ...
  czytelników: 57 | opinie: 1 | ocena: 6,75 (4 głosy)
 • Droga sufich
  Droga sufich
  Autor:
  Sufizm, który pierwotnie był formą sprzeciwu wobec coraz bardziej doczesnego charakteru islamu, zachowuje aktualność we współczesnym świecie trawionym obsesją przyjemności i bogactwa materialnego. To...
  czytelników: 51 | opinie: 4 | ocena: 6,82 (17 głosów)
 • „Europą” na Antarktydę
  „Europą” na Antarktydę
  Autorzy:
  Antarktyda jest wymarzonym celem chyba każdego podróżnika. Ponieważ szanse na samodzielną wyprawę na ten wyjątkowy kontynent są małe, autor zdecydował się na grupowy wyjazd komercyjny. Jednak nie pole...
  czytelników: 7 | opinie: 0 | ocena: 8 (1 głos)
 • Kto zabił Jezusa
  Kto zabił Jezusa
  Autor:
  Przekonująca intelektualnie i znakomicie przeprowadzona analiza historyczna okoliczności śmierci Jezusa. Książka napisana przez jednego z największych biblistów XX wieku, Johna Dominica Crossana. W t...
  czytelników: 2 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
ems
2018-06-05 02:58:38
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Nadkomisarz Rafał Król (tom 2)

Wysłuchałem w Trójce (PR3)b - coś około trzydziestu fragmentów - i powiem tak:
wiem, że Janusz Majewski to ceniony reżyser, i że pewnie będzie tu sporo bardzo entuzjastycznych recenzji (tak jak było z Czarnym Mercedesem), ale jak dla mnie słabe to i grafomańskie okrutnie :-(

 
ems
2018-06-05 02:26:16
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam

Autor jest korespondentem wojennym więc głównie pokazuje sceny wojenne. I faktycznie, że relacje z pierwszej linii frontu wychodzą mu najlepiej. Tu dodaję gwiazdkę.
Za to słabiej idzie mu, kiedy podejmuje się analiz. Analizy są często nietrafne, co widzimy z perspektywy czasu. Książkę opublikowano w 2013 i sytuacja w Libii, Egipcie, Tunezji potoczyła się całkiem inaczej niż prognozował autor.
...
Autor jest korespondentem wojennym więc głównie pokazuje sceny wojenne. I faktycznie, że relacje z pierwszej linii frontu wychodzą mu najlepiej. Tu dodaję gwiazdkę.
Za to słabiej idzie mu, kiedy podejmuje się analiz. Analizy są często nietrafne, co widzimy z perspektywy czasu. Książkę opublikowano w 2013 i sytuacja w Libii, Egipcie, Tunezji potoczyła się całkiem inaczej niż prognozował autor.
Albo taki Sudan. Z całego Sudanu autor wybrał 'oczywiście' Darfur (bo wojna). Dramatyczny opis - ok. Ale próba analizy przyczyn obecnego konfliktu jakoś do mnie nie trafia i wciąż nie rozumiem dlaczego ci wspaniali, gościnni Arabowie z północy tak żle traktują swoich nieco czarniejszych braci (skądinąd też członków Ummy).

A z innej beczki - w książce zastosowano jakąś dziwaczną transkrypcję - Usama ibn Ladin, mułła Umar, Umar Hassan al-Baszir - dziwnie się to czyta.
Nie wiem też komu - autorowi czy polskiemu wydawcy? - zawdzięczamy zdegradowanie generała Gordona (tego z Chartumu i z 'W Pustyni i w puszczy') do pułkownika.

Reasumując - wychodzi na to że kraje Ummy - czyli tzw. kraje muzułmańskie to tylko krwawa wojna. W tym sensie książka pogłębia stereotypy i traktuje temat bardzo jednostronnie.
Wyszło ledwo przeciętnie.
A szkoda.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
249 162 681
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (0)
Lista jest pusta
Ulubieni autorzy (8)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (31)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd