Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Krzysztof Zarzecki
Wydawnictwo: Świat Książki
The Thin Man
83-247-0381-0

Nick Charles, niegdyś pracujący jako detektyw wielkiej agencji, jest zamożnym handlowcem, zarządzającym majątkiem żony. Wiadomość o zabójstwie sekretarki Clyde'a Wynanta, wynalazcy i milionera, a także byłego zleceniodawcy, sprawia, że Nick powraca do zawodu, by wszcząć prywatne śledztwo. Sławna, doskonale skonstruowana powieść, wielokrotnie filmowana.

źródło okładki: zdjęcie własne

Ryszard Pałka | 2018-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2018

To jest moje drugie spotkanie z twórczością Hammetta po Sokole maltańskim. Książka ta jest połączeniem powieści detektywistycznej z elementami powieści obyczajowej i czarnego kryminału.Hammett serwuje czytelnikom świetną intrygę,choć dochodzenie do niej jest żmudne. Czasem książka może wydawać się nudna, a niektóre opisy niepotrzebne. Jednak, jak się później okazuje, jest ważne. Ciekawy również wątek obyczajowy

Profesorek | 2014-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2014

Naprawdę niezły kryminał, co ważne, książkę czyta się z przyjemnością, a nie z przymusem.
Czasem można się nieco zagubić w postaciach, których jest stosunkowo dużo, ale to chyba normalny urok kryminału. Sprawa dobrze wymyślona przez Autora, jasno wyjaśniano. Jak dla mnie pozostaje jednak mały niedosyt.

Miła lektura.
Polecam.

Ramzes1988 | 2018-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2018

"Papierowy Człowiek" to kolejna książka po "Sokole Maltańskim" Dashiella Hammetta, po którą zdecydowałem się sięgnąć. Autor specjalizuje się w kryminalnych wątkach, więc i tym razem nie ma pod tym względem zaskoczenia.
Głównym bohaterem jest Nick Charles, w zasadzie emerytowany detektyw, który wraz ze swoją żoną stara się rozwiązać sprawę zabójstwa sekretarki Clyde'a Wynanta, który z nieznanych nikomu powodów ukrywa się, a komunikuje się ze światem za pomocą listów. Wspomniana przeze mnie para, najczęściej przy okazji spożywania najróżniejszych alkoholi prowadzi ze sobą błyskotliwe rozmowy, które prowadzą nas do rozwiązania zagadki.
Bardzo mi się ta historia podobała, autor stworzył wyraziste postacie, a zakończenie jest na pewno niebanalne.

Moja ulubiona książka tego klasyka czarnego kryminału. No bo pomysł jest fajny: emerytowany detektyw, Nick Charles, bogato ożeniony i z młodą żoną używają życia, a to używanie polega głównie na popijaniu. I oto zostaje wplątany, wbrew swej woli, w aferę kryminalną, fajne są w tej książce dialogi, takie na cztery nogi, i fajne jest to że Nick jest tam kompletnie bierny, nic nie robi w wiadomej sprawie, wszycy do niego przychodzą, wszyscy coś od niego chcą, a on rozwiązuje zagadkę zniknięcia pewnego gościa niemal mimochodem. Po prostu kryminał na luzie, autor wyraźnie bawi się konwencją kryminału, i prawdę mówiąc dobrze mu to wychodzi, czyta się fajnie.

Bitel | 2017-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Po "Sokole maltańskim" szybko sięgnąłem po kolejny czarny kryminał Dashiella Hammett`a i znów jestem pod wrażeniem.Nie jest to aż tak klasyczna pozycja jak tamta,ale od początku trzyma bardzo wysoki poziom i wciąga.Głównym bohaterem jest detektyw greckiego pochodzenia,który przyjeżdża z San Francisco do Nowego Jorku i niejako z doskoku,na prośbę policji pomaga rozwiązać zagadkę zaginięcia rzekomo pomylonego naukowca i zabójstwa jego sekretarki.W rozwiązaniu zagadki pomaga mu jego bystra żona,wspólnie piją,uczestniczą w przyjęciach i rozmowach próbując wyjaśnić tajemnicę,równolegle toczy się śledztwo policyjne i wymieniane są postępy w dochodzeniu.Mamy tu ten mój ulubiony klimat noir-jest mrocznie,jest specyficzny klimat,doskonałe wręcz dialogi,trochę humoru,a wyjaśnienie na końcu nie pozostawia uczucia niedosytu,powieść do samego końca ciekawi i intryguje.Dla miłośników kryminałów,zwłaszcza czarnych to must have.

Vanu | 2017-01-16

Zawsze cenie sobie zabawę konwencją. Nie spodziewałem się jej jednak czytając książkę Hammetta. Kupiłem ją z zamiłowania do czarnego kryminału i trochę pod tym względem się zawiodłem, bo dostałem czarny kryminał, który jednocześnie wcale nie ma większości cech definiujących ten gatunek! Ale, ale. To wcale nie znaczy, że uważam, że to zła książka, albo, że dobrze się na niej nie bawiłem. Jest to powieść bardzo ciekawa właśnie przez to jak Hammett pograł sobie z czytelnikiem. No bo przecież mamy detektywa, zadymioną spelunę pełną szemranych typów i zimnego trupa na podłodze. A tu szok - bohaterowi się nie chce, bo sobie już prowadzi spokojne życie na emeryturze, za to jego żona pcha sprawę do przodu (a przy tym oboje są taką uroczą parką), w koło biegają dzieciaki i robią głupie rzeczy, i wszystko spada na naszego biednego emeryta i nie daje mu wypocząć.

Lili89 | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Kolejny raz trafiła mi się książka, której tytuł jest spoilerem. Nie trzeba być genialnym detektywem żeby się domyślić rozwiązania tej historii. Szkoda.

Hammet pisał we współczesnych sobie czasach dwudziestolecia międzywojennego, można więc założyć, że opisywał standardowe zachowania ludzi w tamtych czasach. No i co tutaj mamy? Picie przez całą dobę, wpadanie z wizytą do znajomych bez zapowiedzi o 3.00 nad ranem i oczywiście nikogo to nie dziwi. Picie z osobą, która wcześniej cię postrzeliła. Fajne to musiały być czasy :D

Do tego cyniczny główny bohater, który wszystko wie, ale nic nie powie jak nie pytają. Lubię takich ;)

Kirke_ | 2018-03-08
Przeczytana: 08 marca 2018

Myślałam, że oceny muszą być zaniżone, w końcu nie zawsze to, co wartościowe, jest wysoko oceniane. Ale nie, są jednak zawyżone. Tak, za dużo postaci, trudno się połapać, kto jest kim. Bohaterowie bez przerwy piją koktajle i każą gościom obsłużyć się w barku. Kobiety wciąż omdlewająco-drapieżne wykrzykują egzaltowane nonsensy. Wszystkie postaci są antypatyczne, a wątek kryminalny odsuwa się w tym chaosie na dalszy plan. Nigdy więcej książek tego autora.

lus84 | 2012-02-22

I znów nie wiedziałam do końca kto zabił, a to coraz rzadziej mi sie zdarza :) polecam

Weronika | 2013-12-26
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane