Papierowy człowiek

Wydawnictwo: Świat Książki
The Thin Man
83-247-0381-0

Inne wydania

Nick Charles, niegdyś pracujący jako detektyw wielkiej agencji, jest zamożnym handlowcem, zarządzającym majątkiem żony. Wiadomość o zabójstwie sekretarki Clyde'a Wynanta, wynalazcy i milionera, a także byłego zleceniodawcy, sprawia, że Nick powraca do zawodu, by wszcząć prywatne śledztwo. Sławna, doskonale skonstruowana powieść, wielokrotnie filmowana.

źródło okładki: zdjęcie własne

Rasta-Is-Coming | 2014-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2014

Naprawdę niezły kryminał, co ważne, książkę czyta się z przyjemnością, a nie z przymusem.
Czasem można się nieco zagubić w postaciach, których jest stosunkowo dużo, ale to chyba normalny urok kryminału. Sprawa dobrze wymyślona przez Autora, jasno wyjaśniano. Jak dla mnie pozostaje jednak mały niedosyt.

Miła lektura.
Polecam.

Moja ulubiona książka tego klasyka czarnego kryminału. No bo pomysł jest fajny: emerytowany detektyw, Nick Charles, bogato ożeniony i z młodą żoną używają życia, a to używanie polega głównie na popijaniu. I oto zostaje wplątany, wbrew swej woli, w aferę kryminalną, fajne są w tej książce dialogi, takie na cztery nogi, i fajne jest to że Nick jest tam kompletnie bierny, nic nie robi w wiadomej sprawie, wszycy do niego przychodzą, wszyscy coś od niego chcą, a on rozwiązuje zagadkę zniknięcia pewnego gościa niemal mimochodem. Po prostu kryminał na luzie, autor wyraźnie bawi się konwencją kryminału, i prawdę mówiąc dobrze mu to wychodzi, czyta się fajnie.

Vanu | 2017-01-16

Zawsze cenie sobie zabawę konwencją. Nie spodziewałem się jej jednak czytając książkę Hammetta. Kupiłem ją z zamiłowania do czarnego kryminału i trochę pod tym względem się zawiodłem, bo dostałem czarny kryminał, który jednocześnie wcale nie ma większości cech definiujących ten gatunek! Ale, ale. To wcale nie znaczy, że uważam, że to zła książka, albo, że dobrze się na niej nie bawiłem. Jest to powieść bardzo ciekawa właśnie przez to jak Hammett pograł sobie z czytelnikiem. No bo przecież mamy detektywa, zadymioną spelunę pełną szemranych typów i zimnego trupa na podłodze. A tu szok - bohaterowi się nie chce, bo sobie już prowadzi spokojne życie na emeryturze, za to jego żona pcha sprawę do przodu (a przy tym oboje są taką uroczą parką), w koło biegają dzieciaki i robią głupie rzeczy, i wszystko spada na naszego biednego emeryta i nie daje mu wypocząć.

Lili89 | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Kolejny raz trafiła mi się książka, której tytuł jest spoilerem. Nie trzeba być genialnym detektywem żeby się domyślić rozwiązania tej historii. Szkoda.

Hammet pisał we współczesnych sobie czasach dwudziestolecia międzywojennego, można więc założyć, że opisywał standardowe zachowania ludzi w tamtych czasach. No i co tutaj mamy? Picie przez całą dobę, wpadanie z wizytą do znajomych bez zapowiedzi o 3.00 nad ranem i oczywiście nikogo to nie dziwi. Picie z osobą, która wcześniej cię postrzeliła. Fajne to musiały być czasy :D

Do tego cyniczny główny bohater, który wszystko wie, ale nic nie powie jak nie pytają. Lubię takich ;)

lus84 | 2012-02-22

I znów nie wiedziałam do końca kto zabił, a to coraz rzadziej mi sie zdarza :) polecam

Weronika | 2013-12-26
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane