Trzecia siostra

Tłumaczenie: Maciej Świerkocki
Wydawnictwo: Rachocki i S-ka
The Third Sister
Mika

Dalszy ciąg powieści Jane Austen pt. "Rozważna i romantyczna". Ta trzecia siostra to Małgorzata, która wprawdzie przyswoiła sobie od Marianny skłonność do romantyczności, zabrakło jej jednak zdrowego rozsądku, co też zdecydowało o jej przyszłym losie.

źródło opisu: Rachocki i s-ka, 1997

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Nanette | 2017-05-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 maja 2017

Na "Trzecią siostrę" trafiłam przypadkiem w bibliotece, i choć podeszłam do niej z bardzo dużą rezerwą, nie okazała się tak zła, jak myślałam. Zazwyczaj kontynuacje powieści znanych pisarzy, dopisywane przez kogoś innego, są zaledwie cieniem oryginału. W tym przypadku nie było wcale tak źle. Autorka wpasowała się w styl i język Austen i, choć zabrakło tej magii,która wyróżnia oryginalne książki, czytało się dobrze. Miło było wrócić do znanych bohaterów i miejsc, oraz poznać nowe. Jedyne, co mogę zarzucić autorce, to powtarzalność. Sytuacja Margaret jest niemal kopią tego, co przydarzyło się Marianne: dwóch adoratorów, z których jeden okazuje się złym oszustem, a drugi ukochanym wybawcą. Jeśli spojrzymy na tę powieść jako osobną całość, a nie koniecznie kontynuację "Rozważnej i romantycznej", książka nie jest wcale taka zła.

Maryann | 2017-01-15
portos | 2016-09-30