Trzecia siostra

1997-01-01
1997-01-01
Maciej Świerkocki
Jane Austen Liz Benett duma i uprzedzenie

Julia Barret dość dobrze naśladuje oryginalną twórczość Jane Austen. Sama fabuła ,,Trzeciej siostry" również wygląda niemal na typowe dzieło słynnej dziewiętnastowiecznej pisarki.

Natomiast jeżeli ktoś czytał ,,Rozważną i Romantyczną" już jakiś czas temu, może mieć problem, żeby połapać się tutaj we wszystkich postaciach i koligacjach między nimi... A syl tej powieści na początku może wydawać się czytelnikom wręcz przerysowany w stosunku do zachowania bohaterów 🤷‍♀️ Poza tym jednak ta powieść jest dość przyjemna. Jeżeli ktoś chciałby znowu przeczytać coś w klimacie dawnej angielskiej pisarki, ,,Trzecia siostra" będzie dla niego dobrą  propozycją - wprawdzie nie świetną, ale całkiem w porządku.

Można nawet odnieść wrażenie, że ta książka jest takim powtórzenem tego, co Austen już napisała w kilku swoich powieściach - ale powtórzeniem trochę wymieszanym i połączonym w kolejną historię....

Na "Trzecią siostrę" trafiłam przypadkiem w bibliotece, i choć podeszłam do niej z bardzo dużą rezerwą, nie okazała się tak zła, jak myślałam. Zazwyczaj kontynuacje powieści znanych pisarzy, dopisywane przez kogoś innego, są zaledwie cieniem oryginału. W tym przypadku nie było wcale tak źle. Autorka wpasowała się w styl i język Austen i, choć zabrakło tej magii,która wyróżnia oryginalne książki, czytało się dobrze. Miło było wrócić do znanych bohaterów i miejsc, oraz poznać nowe. Jedyne, co mogę zarzucić autorce, to powtarzalność. Sytuacja Margaret jest niemal kopią tego, co przydarzyło się Marianne: dwóch adoratorów, z których jeden okazuje się złym oszustem, a drugi ukochanym wybawcą. Jeśli spojrzymy na tę powieść jako osobną całość, a nie koniecznie kontynuację "Rozważnej i romantycznej", książka nie jest wcale taka zła.

• BWB
  • Przeczytane w 2001
  • 000 - Posiadam
  • Miłość
  • Anglia
  • Czytadła

Dodaj cytat z książki Trzecia siostra