Zarozumiałość

Wydawnictwo: Rachocki i S-ka
Presumption
83-86379-22-7
Ginn

Jest prawdą powszechnie znaną, że samotnemu, a bogatemu mężczyźnie, brak do szczęścia tylko żony. Jeśli to prawda, jak głosi stare, a znane powszechnie porzekadło, że młodzi właściciele znacznych majątków wiecznie poszukują dla siebie żon, to prawdą musi być również stwierdzenie odwrotne: że każda urodziwa i zamożna dama z pewnością pragnie i to nawet bardzo, poprawić swoją pozycję społeczną...

Jeśli to prawda, jak głosi stare, a znane powszechnie porzekadło, że młodzi właściciele znacznych majątków wiecznie poszukują dla siebie żon, to prawdą musi być również stwierdzenie odwrotne: że każda urodziwa i zamożna dama z pewnością pragnie i to nawet bardzo, poprawić swoją pozycję społeczną i znaleźć sobie męża.

Nie wiem jak można mienić się fanką Jane i tworzyć takie "cusie" jak właśnie "Zarozumiałość",wybitnie świadczące li i jedynie o tym, że autorka (Julia Barrett) chyba nie do końca rozumiała przekaz, który niosły ze sobą powieści Austen, gdyż w innym przypadku nie popełniłaby takiego bezeceństwa jak tani żałosny romans, rzekoma kontynuacja "Dumy", podpisana własnym imieniem i nazwiskiem. Po prostu okropieństwo. Oby autor tej książki szybko został poprawiony, bo Jane Austen figurująca jako autorka to po prostu skandal...

Róża_Bzowa | 2010-12-28
Przeczytana: 24 grudnia 2010

Gdyby to była zwykła powieść, może nie byłabym taka bezlitosna. Ale jest to kontynuacja "Dumy i uprzedzenia". Skoro ktoś się podjął takiego wyznania, wydawać by się mogło, że wie, co robi. Niestety, książka jest tendencyjna, bez polotu, przewidywalna, tylko chwilami zawiera frazy w stylu Jane. Przeważnie to banał, brak klasy i łopatologiczne wykładane przemyślenia (jak dla czytelników bezmózgich). To, co Jane prowadziła finezyjnie przez całą powieść tu autorka "wykłada" na dwóch stronach. Zgroza! Biedna Jane przewraca się w grobie!

Wniosek jest tylko jeden: kunszt pisarski Jane Austen jest tak pełen klasy i niepodrabialny, że można go tylko podziwiać i żadna prawdziwa jej wielbicielka i fanka NIGDY NIE ODWAŻY się na próbę kontynuacji.

MustacheCat | 2014-12-07

Nie jest najgorsza, jeżeli się jej nie porównuje z tworami Jane. Przyjemna, do luźnej lekturki.

AleksandraMaria | 2010-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2010

Napuszony styl, banalna historia, słaba kontynuacja powieści Jane Austen.

yootsuu | 2012-07-16
Przeczytana: 05 lipca 2012

przyznam, że jestem z reguły negatywnie nastawiona do kontynuacji, pisanych przez innych autorów, często lata świetlne po wydaniu. jednak ciekawość + głód, jaki został po przeczytaniu "Dumy i uprzedzenia" sprawił, że sięgnęłam po "Zarozumiałość".

na początku powiem, że pomysł sam w sobie jest niezły. serio, rozwinięcie postaci drugoplanowej, a ważnej dla fabuły było dobrym posunięciem. i na tym kończą się plusy.

Barrett spłyciła wszystkie postacie, jakie się dało. zamieniła ich osobowości, a niektórym nawet je totalnie odebrała, np. Lizzy czy Darcy'emu, który stał się miłym, przezroczystym kolesiem, który nic nie robi, tylko gada i kocha żonę. proszę...
oprócz tego, losy Georgiany są dokładną kopią tego, co mamy w dziele Austen. nic nowego, nic świeżego, nic ciekawego i nic odkrywczego. do tego braku oryginalności dodajmy słaby styl, humor i uparte próby kopiowania Jane Austen, a otrzymamy jedną z najgorszych książek, jakie czytałam, czyli "Zarozumiałość".

przypuszczam, że gdyby...

louve | 2013-08-04

Żałuję, że przeczytałam, taki to chłam i odpad nuklearny. Zamiana bohaterów wartościowej książki w tanie romansidło dla starych dewotek. Nie, nie, nie. Biedna Jane, w grobie się przewraca!

Dagmara | 2016-03-30
Miona | 2016-01-05
mysz | 2015-01-26
Przeczytana: wrzesień 1996
Aquila | 2014-05-11
Na półkach: Przeczytane, 2014r.
Przeczytana: maj 2014
"Duma i uprzedzenie" ma 200 lat

28 stycznia 1813 r. w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy ukazała się "Duma i uprzedzenie" Jane Austen. Po 200 latach od premiery w historii rodziny Bennetów wciąż zaczytują się miliony, a Pan Darcy do dziś sprawia, że niejedno kobiece serce zaczyna szybciej bić.