Wierność przegranej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Esej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak
Proust
83-7006-646-1
esej, literaturoznawstwo, modernizm
Inne
Snoopy

Tom esejów Samuela Becketta (1906-1989), laureata literackiej Nagrody Nobla za rok 1969, zawiera między innymi dwie słynne prace: dłuższą rozprawę o dziele Marcela Prousta, a także debiutancki szkic o Finnegans Wake Joycea, uchodzący do dziś za jedną z najciekawszych wypowiedzi o enigmatycznym, ostatnim utworze autora Ulissesa. Wszystkie zamieszczone w książce teksty są intrygujące zarówno ze względu na poruszaną problematykę i oryginalne ujęcie, jak i osobę autora, który okazał się jednym z gigantów literatury XX wieku. W esejach tych odnaleźć można zarys artystycznego credo przyszłego autora Czekając na Godota.

Zawartość tomu:

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: Wydawca

chiara | 2012-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2012

Beckett, jak nikt inny, został wprowadzony w tajniki enigmatycznego dzieła Joyce'a „Finnegans Wake” (nawiasem mówiąc ukazało się 29 lutego 2012 r. w języku polskim w przekładzie Krzysztofa Bartnickiego). Sam Joyce zaprosił go do napisania tego szkicu. Beckett znajduje źródła powstania ostatniej powieści Joyce’a u włoskich filozofów: Dantego Alighieri, Giordano Bruno oraz Giambattisty Vico.
W eseju poświęconym Proustowi stawia tezę, że Czas w jego słynnym cyklu powieściowym nie został odnaleziony, lecz wyrugowany. Doświadczenia niedostępne pamięci rozumnej wiszą niczym zaszpuntowane pojemniki z wonią, barwą i temperaturą wzdłuż słupka naszych lat. Możliwość powtarzania tych doświadczeń daje nam ponadczasowe istnienie, tak więc Proust proponuje negację Czasu, a przez to negację Śmierci. Jednocześnie nie dane nam jest poznanie i nie dajemy się poznać. Proust pisze: „Człowiek to istota, która nie może poza siebie wyjść, która innych zna tylko w sobie, a jeśli twierdzi inaczej, to...

Magdalena Podleś | 2016-10-16
krupka1 | 2016-02-10