Wyznania angielskiego opiumisty

Confessions of an English Opium- Eater
83-07-02860-4
wyznania
Indyviduum

Fragment z życia scholarza, przyjemności wywoływane przez opium, Suspiria de Profundis, czyli dodatek do Wyznań angielskiego opiumisty, angielski dyliżans pocztowy , o morderstwie jako jednej ze sztuk pięknych.

dziś_jutro_czytam | 2014-11-11
Przeczytana: listopad 2014

Odjazdowe, jak to po opium. Esej „O morderstwie jako jednej ze sztuk pięknych” - pasjonujący. Klimat, groza i nastrój jak u Poego; opis realnej zbrodni popełnionej w 1812 w Londynie przypomina formą relacji napisaną ponad sto kilkadziesiąt lat później książkę „Z zimną krwią” Trumana Capote. Nie jestem fanką literatury sensacyjnej, ale myślę, że nigdy jeszcze nie czytałam czegoś równie upiornego i strasznego, a jednocześnie tak wciągającego, Quincey dotarł do samego zła natury ludzkiej – pochłonęłam jednym tchem.

Jagoda | 2015-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Kto po Wyznaniach angielskiego opiumisty spodziewa się takiego wejścia w głowę osoby uzależnionej, jak to miało miejsce np. w Heroinie Tomasza Piątka - rozczaruje się. Wyznania opiumisty to bowiem tylko pretekst do snucia innych, rozmaitych rozważań i wspominania burzliwej przeszłości. Jeśli jednak ktoś pragnie spotkania z niebanalnym umysłem, niekiedy popisów elokwencji i ironii, niekiedy i grozy (czy to w koszmarach wywoływanych przez opium czy w eseju O morderstwie jako jednej ze sztuk pięknych) - znalazł idealną dla siebie książkę.

Marchewka | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Szczerze mówiąc to zawiodłam się trochę. Liczyłam na opis narkotycznych wizji pisanych w stylu starych kryminałów. Tymczasem autor w "Wyznaniach" głównie opisuje jak doszło do tego, że zaczął brać, po czym udowadnia , że w zasadzie nie ma w tym niczego złego. "Angielski dyliżans pocztowy" to już ciut lepsza część książki. Najlepsze autor zostawił na koniec. Chyba warto było przemęczyć się przez początkowe ponad 300 stron, żeby dotrzeć do części "O morderstwie jako jednej ze sztuk pięknych". Rewelacyjny rozdział.

zzz | 2016-05-10
VVoj-ciech Tlałka | 2015-11-23