Po wielu miesiącach armia Tel'Halik jest gotowa do drogi. Wkrótce szalony prorok Vezamar powiedzie lud Ocalonej Krainy przez piaski. Nie wie jednak, że jest narzędziem, które ma pomóc Yauranowi w zgnieceniu niepokornych ziem środka. Prawdę zna Kashim Al'Shannagg. W osadzie wygnańców na północnych pustkowiach dowiaduje się, kim był Sammar i wreszcie jest w stanie zrozumieć, o czym naprawdę opowiada Księga. Zarówno ta wiedza, jak i krwawe bitwy z Yauranem odciskają na nim bolesne piętno. Wreszcie postanawia wrócić do Tel'Halik. Mając u boku zaledwie setkę learfeldzkich rycerzy, planuje zatrzymać koło dziejów. Przyjdzie mu jednak zmierzyć się z całą armią Świętego Miasta, Vezamarem, Bestią, a także fanatyzmem, który obudzili kapłani. W tej walce na nic się nie zda szabla Świętego Jeźdźca. Jednak zarówno Kashim, jak i władcy wszystkich królestw wschodu nie wiedzą, że przyszłość ich świata nie waży się na polach bitwy ani w odległym Tel'Halik. Przyszłość znajduje się w rękach grupki wędrowców, którzy spotykają się wreszcie po wielu latach, by ruszyć w głąb cesarstwa Yauranu. Żeby świat mógł przetrwać gniew Stwórcy, Boski Cesarz musi zginąć, choć z wędrowcami łączą go więzy krwi.

źródło opisu: [Runa, 2007]

ira | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Gładkie i spójne - i co ważne, nie słodziutko szczęśliwe - zakończenie historii, z obowiązkowym smaczkiem na koniec; trochę to hollywoodzkie, takie zawieszenie jednej sceny, ale cóż, widać w tamtych czasach jeszcze Piskorski myślał, że tak trzeba.
Trochę za dużo było tego, czego ja osobiście nie znoszę, czyli zdań typu: "Nie wiedział, jak gorzko tego za chwilę pożałuje." Kończenie tak co trzeciej sceny mnie akurat strasznie irytuje.
Poza tym jednak - niczego za bardzo przyczepić się nie można. :)

Izoldka | 2014-03-07
Przeczytana: 07 marca 2014

To co mi się najbardziej podobało w całej tej Trylogii, to życiowa mądrość wpleciona w fantastyczny świat piasków. Są to książki dla ludzi odważnych, którzy nie boją się myśleć inaczej niż lud podążający ślepo za władcą.
A ten cytat zapamiętam do końca życia:
"- Jak mam służyć komuś wyłącznie ze strachu? - spytał oburzony Kashim. - Jak mam okłamywać ludzi, nauczając ich o miłosierdziu czegoś, co okazuje się ślepym żywiołem?
- Nie masz wyboru, moje dziecko. Architekt to bóg, prawdziwy i wszechpotężny, nawet jeśli zły, zazdrosny czy nieobliczalny. Pozostaje nam tylko marzyć o świecie bez niego, gdzie rozumne istoty same kształtują los, gdzie nie wisi nad nimi widmo dnia sądu lub hekatomby, zesłanej dlatego, że pastuchowie spalili za mało ofiarnych owiec."

Dayoma | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

Na Piskorskiego natrafiłam przypadkiem.

Ot, wybrałam się na Falkon i niechcący trafiłam na jego prelekcję. Słysząc, jak przemawia postanowiłam, przeczytać sobie przynajmniej jedną jego książkę. Ale... Postanowienie, postanowieniem, musi dojrzeć, by wcieliło się w życie. W końcu zobaczyłam Opowieści Piasków w bibliotece i je przygarnęłam.

Nie zawiodłam się. Cykl stanął na wysokości zadania. Bardzo podobało mi się, że za każdą historią kryje się jakieś drugie dno. Że nic nie jest takie, jak się wydaje. Że nie da się przewidzieć zakończenia, ani tego który z bohaterów przeżyje, a który wkrótce polegnie.

Spodobały mi nieszablonowe zakończenia poszczególnych wątków, chociaż część z nich była ciągnięta nieco na siłę. Ale to w sumie dobrze: człowiek spodziewał się czegoś, co nie nastąpiło. Przynajmniej był ten element niespodzianki :) Rotacja wśród bohaterów tylko uatrakcyjniła tę powieść.

Szczerze polecam, choć może to nie być książka, która każdemu przypadnie do gustu. :)

Maciej | 2014-03-09

Ostatnia część trylogii. Gdy wydaje się, że wszelkie działania są z gory skazane na porażkę, gdy ze wszystkich stron widać kres ludzkości - garstka ludzi rozpoczyna nierówną walkę z losem.
Po stronie tej garstki stają Bogowie - dawni, wieczni i potężni - ze świadomością tego, jak nierówna będzie to walka.
Cesarz zebrał bowiem najpotężniejszą armię Gadów i Ciepłoskórych - i szykuje kolejną w Świętym Mieście.
Jest nadzieja jedna na milion, że działania obrońców przyniosą jakiś efekt.

Podsumowując cała trylogię - pełen zachwyt, czytanie z zapartym tchem, wielogodzinne rozważania odnośnie uniwersalności książki i postępowania złych i dobrym, gorszych i lepszych, zdrajców i ludzi honoru.
Brawo.

Skellen | 2014-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Po dobrym Wygnańcu i słabszym Najemniku przyszedł czas na Proroka. Trzeci tom stanął na wysokości zadania spinając mnogość wątków w jedną w miarę spójną całość, wieńcząc dzieło. Trudno mówić o jakiejś mega epopei, ale historia przedstawiona w powieści jest dość bogata w treść, bohaterów i ich splątane losy. Po mimo kilku niedociągnięć i niedopowiedzeń, całość należy uznać za udany debiut młodego autora. Myślę, że spokojnie można sięgnąć po inne pozycje Piskorskiego, tym bardziej, iż spotkałem się z opiniami, że późniejsze książki są dojrzalsze stylistycznie i tematycznie.

Mariusz | 2016-09-06
Na półkach: Audiobook, Przeczytane