Jhereg

Cykl: Vlad Taltos (tom 1) | Seria: Fantasy
Wydawnictwo: Rebis
Jhereg
elfy, walka,

Akcja powieści dzieje się w Adrilance, stolicy planety Dragaera zamieszkanej przez elfy i ludzi, którzy stanowią tu mniejszość rasową. Głównym bohaterem jest baronet Vlad Taltos - należący do dragaeriańskiej mafii uczciwy zawodowy zabójca i czarnoksiężnik. Dokłada on wszelkich starań, by zrealizować trudny kontrakt i nie dopuścić do kolejnej wojny między dwoma domami mafijnymi.

źródło opisu: [Rebis, 2002]

Meszuge | 2014-02-09
Przeczytana: 11 maja 2011

Lady Aliera twierdzi, że początkowo wszyscy Dragaerianie należeli do tego samego gatunku, ale w zamierzchłej przeszłości na planecie pojawiły się istoty zwane Jenoine, które Dragaerian i ludzi używały do eksperymentów genetycznych. Ludzie, którzy na Dragaerę zostali przywiezieni przez Jenoine z bliżej nieznanego miejsca we wszechświecie, zyskali dzięki temu zdolności telepatyczne, natomiast sami Dragaerianie, już po odejściu albo zniszczeniu Jenoine, podzielili się na plemiona w oparciu o naturalną więź ze stworzeniami, których geny zaszczepili im Jenoine w trakcie swoich badań. W taki właśnie sposób powstało na planecie siedemnaście Domów (Dom Smoka, Dom Jherega, Dom Teckli, Dom Feniksa itd.), to jest organizacji o charakterze plemienno-mafijnej, nieustannie rywalizujących ze sobą. Ludzie są na Dragaerze mniejszością rasową; nieco większa ich liczba zamieszkuje odległy i niezbyt dobrze znany Wschód, ale w stolicy, Adrilance, jest ich naprawdę niewielu i przez elfy – przepraszam,...

Winter | 2015-06-29

Niesamowita opowieść o zawodowym zabójcy z sarkastycznym poczuciem humoru. Vlad Taltos jest człowiekiem w świecie rządzonym przez wyjątkowo długowieczne elfy. Teoretycznie obywatelem drugiej kategorii, na dokładkę pracującym dla... cóż, w istocie gangu. Mimo to, albo właśnie dlatego, odciska swoje piętno na tkance społecznej.
Książkę świetnie się czyta, w czym dużą zasługę ma tłumacz. Szkoda, że wydawnictwo Rebis, wydało tylko 5 tomów.

Jale | 2014-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Świat przedstawiony w książce jest ciekawy i nie do końca odsłonięty przed czytelnikiem, postaci są sympatyczne i bardzo wiarygodnie odmalowane (no, może poza gniewem, który jest... eee... jak w młodzieżówkach - taki trochę na niby), w dodatku bohater nie jest żadnym twardym, hardym herosem, a żonatym zabójcą, któremu co i rusz albo adrenalina wiruje w głowie, albo dreszcze grozy skręcają trzewia. Choć naturalnie nie daje tego po sobie poznać.
Drobne mielizny prozy (wspomniane odmalowanie gniewu, troszkę naiwne zachowanie niektórych postaci, sielskość życia zabójcy) można zaś szybko puścić w niepamięć dzięki zauważalnej dawce całkiem niezłego, nietuzinkowego humoru.
Lektura lekka, łatwa i przyjemna, nie od razu ulatująca z głowy.

Jola | 2012-05-12
Na półkach: REBIS, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 maja 2012

Mam mieszane uczucia co do tej książki.

Z jednej strony mamy ciekawy świat, w którym ludzie - dla odmiany - są mniejszością narodową, spotykają się z dyskryminacją, elfy (Dragaerianie) pogardzają nimi i obrzucają epitetami. Mamy dwa rodzaje "sił nadnaturalnych": elfy mają swoich magów, którzy energię do magii czerpią z imperialnej Kuli, ludzie mają zaś czarowników, których czary opierają się głównie na rytuałach. Mamy też Nekromantów (a jakże), dzięki którym zmarłego bohatera można wskrzesić/ożywić, pod warunkiem, że nie minęło za dużo czasu od śmierci delikwenta, a jego ciało jest w miarę dobrym stanie, tzn. nie zostało spalone, głowa nie została odrąbana etc. Mamy też ciekawego głównego bohatera, który jest człowiekiem, ale któremu ojciec za oszczędności całego życia kupił tytuł baroneta wśród Dragaerian.

Brzmi to wszystko jak nieco sztampowe, ale jak najbardziej smakowite fantasy w starym dobrym stylu. Co jest więc nie tak? Moi drodzy, fabuła. Prosta jak budowa cepa. Cała...

Rakszasi | 2016-05-18
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 18 maja 2016

Przyjemna ksiażka, co prawda nie ma w niej za wiele akcji walki, ale jest dużo sprytu, doza humoru. Czyta się przyjemnie

Wagabunda | 2015-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2015

Kryminalna intryga pieknie opakowana w swiat fantasy :) Mimo teleportacji, nekromacji i innych hokus-pokusacji - czysta gra pomiedzy cwanym zloczynca i niemniej cwanym zawodowym killerem :P Kawalkami czulam sie jak klimatach Agaty Christie , czasem zawirowalo jak u Joanny Chmielewskiej :P Wiem, pewnie zamysl byl nie taki ale coz , ja czytam - a moj umysl bladzi gdzie chce :D Biegam po drugi tom .

Morgoth | 2012-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2012

Uwielbiam w fantasy światy w których zabójstwo i kradzież są w pewnych warunkach legalne. Zwłaszcza jeśli przez ten świat "prowadzi" czytelnika postac zajmująca się jednym z takich rzemiosł. Do tego kreacja świata która mogłaby byc jeszcze lepsza ale to już by była czytelnicza rozpusta... Na moją odpowiedzialnośc polecam :)

Józef Śliwiński | 2010-10-04

Wspaniała książka przedstawiająca historie płatnego zabójcy ludzkiego rodzaju w świecie, w którym jest to gatunek niezbyt poważany. Wyrzutek społeczeństwa i perfekcyjny materiał to rewelacyjny materiał na dobre fantasy.

Samson | 2014-09-07

Na prawdę świetny cykl fantasy. Szkoda, że tak mało znany.

Dzwienkoswit | 2011-05-04

Jak na książkę którą kupiłem w Kauflandzie za grosze prawdziwa rewelka! Bardzo przyjemna, z humorem i ciekawą fabułą :)