Dłoń pełna gwiazd

Seria: Labirynty. Kolekcja prozy
Wydawnictwo: WAM
Eine Hand voller Sterne
Ag2S

Nastoletni syn piekarza jest świetnym obserwatorem. Jego pasja to pisanie dziennika, w którym chłopak uwiecznia koleje życia mieszkańców Damaszku. Z biegiem lat jego zapiski stają się świadectwem coraz bardziej dramatycznych wydarzeń. Tylko cudzoziemcowi może się wydawać, że życie w Syrii toczy się spokojnie. Ale to pozory. Dyktatura sieje terror i wpędza ludzi w biedę. W chwili, gdy chłopak poznaje opozycyjnego dziennikarza Habiba, pisanie przestaje być młodzieńczą zabawą…
„Dłoń pełna gwiazd” to składająca się z wielu wątków, myśli, uczuć i nastrojów opowieść Wschodu. Mądra, melancholijna i komiczna, poetycka a zarazem głęboko realistyczna historia chłopca, który chce zmienić otaczający go świat.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwowam.pl/

Anna | 2015-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2015

To historia rodzącego się terroru i pogrążania się w chaosie oraz bezprawiu Syrii. Poznajemy ją na podstawie dziennika, prowadzonego przez piętnastoletniego syna piekarza, mieszkającego w Damaszku. Jego, opisujące początkowo codzienne życie, zapiski stają się z biegiem dni, tygodni i miesięcy prawdziwą kroniką wydarzeń politycznych, kolejnych puczów, zmian władzy, ograniczenia wolności Syryjczyków, pogarszania się ich sytuacji życiowej.
Marzący o dziennikarstwie chłopiec zbliża się do opozycyjnego dziennikarza - Habiba, który stara się walczyć z okrutną rzeczywistością, bezprawiem, zakazami. Przebywający w jego bliskości chłopak zaczyna traktować swoją pasję i marzenie jako poważne wyzwanie; pisane przez niego opowiastki, wiersze już nie zaspokajają jego ambicji, podejmuje walkę o wolność słowa, narodu, prawdę.

Książka zawiera wiele wątków, przemyśleń, wewnętrznych odczuć, pokazuje dojrzewanie bohatera, budzenie się w nim świadomości, potrzeby walki o lepszy świat, lepsze życie....

Monika | 2012-10-17
Przeczytana: październik 2012

Powieść - Dłoń Pełna Gwiazd - to pamiętnik pisany przez nastoletniego syna piekarza. Chłopak marzy o zostaniu w przyszłości dziennikarzem.
Dzięki zapiskom poznajemy życie głównego bohatera, jego rodziny, znajomych, przyjaciół, w tym wujka Salima - największego przyjaciela, który jako jedyny wspiera go w dążeniu do celu.
Poprzez pamiętnik śledzimy także wydarzenia w Damaszku, lepiej poznajemy Syrię - kraj , w którym władza rządzi twardą ręką.
To piękna , melancholijna opowieść - pełna mądrych, krzepiących myśli na temat życia.
Książka wzrusza, chwilami bawi do łez - jest po prostu wyjątkowa.

kasandra_85 | 2011-07-16
Przeczytana: lipiec 2011

Piotr | 2011-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2011

Rafik Shami urodzony w 1946 roku jest dziennikarzem i pisarzem pochodzenia syryjskiego, mieszkającym w Niemczech. Zdobywca paru prestiżowych niemieckich nagród dla pisarzy obcokrajowców.Powieść "Dłoń pełna gwiazd" została wpisana na listę najznakomitszych ksiażek i otrzymała Nagrodę Państwową w Austrii. Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków i ukazała się w kilkunastu krajach.

Książka jest napisana w formie dziennika, co jest dodatkowym atutem książki. Młody człowiek za namową swojego przyjaciela i wujka Salima rozpoczyna pisanie dziennika. Czytamy kawał dobrej prozy, gdybym nie wiedział że to fikcja literacka z całą pewnością bym uwierzył w przedstawione tam wydarzenia. Akcja umiejscowiona jest w Damaszku, w bliżej nieokreślonym czasie. Poprzez codzienne zapiski czytamy o marzeniach i planach młodego człowieka, o życiu codziennej lokalnej społeczności. Czytelnik widzi przeobrażenie chłopca, którego wpisy są coraz bardziej głębokie i dojrzałe.

"Dłoń pełna...

Monika | 2011-11-17
Przeczytana: 16 listopada 2011

Damaszek to miejsce zaczarowane. O świcie zewsząd słychać muezinów wzywających do modlitwy oraz nawoływania sprzedawcy mleka. W ciągu dnia harmider na ulicach i placach jest nie do opisania. Kakofonia klaksonów, rozmowy ludzi, ogólny hałas i typowo arabski rozgardiasz. Wieczorem pachnie wszędzie jaśminem i kawą z kardamonem.

Wierzyłam głęboko, że taki Damaszek znajdę na kartkach powieści Rafik'a Schami. Niestety, nie znalazłam. I z tego punktu widzenia ta książka lekko mnie rozczarowała. Może sami Syryjczycy inaczej czują magię swojej stolicy?

Ale sama historia jest ciekawa, dobra, wciągająca. Na pewno siegnę po inne książki tego autora.

Ala | 2013-11-27
Przeczytana: 14 listopada 2013

Bardzo mi się podobała, bo była niecodzienna.
Cała książka jest pisana z perspektywy dorastającego chłopca, pragnącego zostać dziennikarzem. Chłopiec pisze dziennik, w którym zapisuje wszystko, co dzieje się dookoła niego.
Widzimy, jak jego przyjaciel odwraca się i zostaje wrogiem. Widzimy, jak ojciec ląduje w więzieniu. Z pierwszej ręki mamy opisy nielegalnej prasy, metody działania władzy, bunty ciche i głośne.
A wszystko to oczami dziecka. Chłopca którego nikt nie widzi, na którego nikt nie zwraca uwagi i przez to może on przenikać głębiej niż wszyscy.

Pokrecona | 2013-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2013

"Dłoń pełna gwiazd” pisana jest w formie dziennika.Prowadzi go chłopak,pełen zapału i marzeń,by zostać kiedyś dziennikarzem.
Akcja ma miejsce w ubogiej dzielnicy Damaszku. Dyktatura sieje zamęt,ludzie bez powodu są brutalnie przesłuchiwani i bici.
Jest to spokojna,pełna pozytywnej energii i myśli powieść,głęboko realistyczna i mądra.
Polecam podróż do Syrii,poczujcie,jak wygląda tam życie i kibicujcie bohaterowi w trudnej drodze do uzyskania sukcesu.....

Rewolwerowiec | 2011-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2011

Ponadprzeciętna. Sam tytuł zwraca uwagę ale treść autentycznie oczarowuje. Pokrzepia. Pozwala na nowo uwierzyć, że chociaż na świecie jest dużo zła, to zawsze znajdzie się też dobro. A wiara naprawdę czyni cuda. Trzeba tylko wierzyć. Piękna historia, robi wrażenie.

Sosenka | 2014-03-07
Przeczytana: 2014 rok

Kolekcja prozy "Labirynty" to bardzo obszerna seria i mam to szczęście, że przeczytałam prawie wszystkie jej książki, które wyszły do tej pory. Z każdą kolejną podoba mi się bardziej i właściwie śmiało mogę powiedzieć, że to jedna z tych serii, które należą do moich ulubionych. Nie tylko dlatego, że fabuła każdej książki jest wręcz magiczna i wyróżnia się pośród innych powieści, ale i ze względu na niezwykłe okładki, spójne z treścią i urzekające.
Autorem "Dłoni pełnej Gwiazd" jest Rafik Schami, dziennikarz i pisarz syryjski z Niemiec, którego przyszłość wcale nie miała skupiać się na literaturze. Rafik studiował na wydziale chemii, był typowym naukowcem ze ścisłym umysłem, zupełnie nie przypominał humanisty z wyobraźnią. Podjął nawet pracę w przemyśle, jednak w głębi duszy kochał książki i zamarzył by je tworzyć. Okazało się, że ma niebywały talent i rozpoczął karierę pisarską. Działał jednak znacznie szerzej, założył grupę literacką "Sudwind" oraz związek...

Annie | 2011-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

Chyba każdy z nas miewał okresy w życiu, kiedy to podejmował się pisania pamiętnika czy dziennika. Niektórym weszło to w nawyk, inni szybko porzucili ten zamiar. Zapiski o swojej codzienności postanawia prowadzić również pewien czternastolatek, mieszkaniec stolicy Syrii, Damaszku i jednocześnie główny bohater oraz narrator książki „Dłoń pełna gwiazd” autorstwa Rafika Schami.

Historię chłopca poznajemy dzięki jego zapiskom w dzienniku. Początkowo są one nieco nieskładne i dotyczą głównie zabaw z kolegami i przygód w szkole. Jednak z czasem nabierają wprawy i zaczynają przedstawiać realia panujące w Syrii, a także dążenie bohatera do spełnienia jego największego marzenia - zostania dziennikarzem. Stopniowo, z kart książki wyłania się obraz życia w Damaszku wraz ze wszystkimi jego trudnościami i radościami, a przede wszystkim z jego różnorodnością i niesamowitym klimatem. Przez zapiski chłopca przewija się również cały kalejdoskop ciekawych postaci, z których każda...