Ciemna strona miłości

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Die dunkle Seite der Liebe
literatura piękna
Ag2S

Oparta na prawdziwej historii saga dwóch skłóconych rodów syryjskich. Przez ponad sto lat – od końca Imperium Osmańskiego aż do lat 70. XX wieku, przez trzy pokolenia – obserwujemy sytuację w Syrii, kolejnych rządzących, konflikty między religiami, systemami politycznymi i ludźmi, struktury rodzinne i obyczajowe, codzienne życie ludzi na różnych szczeblach drabiny społecznej. Książka jest miejscami mocna i szokująca, miejscami pełna baśniowego wschodniego uroku, w którego odmalowywaniu Rafik Schami jest mistrzem.

Czytelnik znajdzie w powieści wątki kryminalne, polityczne, obyczajowe, a także miłosne – historię syryjskich Romea i Julii. Dziewięćset stron fascynującej opowieści o nieznanym Wschodzie, pozwalającej zrozumieć również aktualne wydarzenia. To także obraz ciemnych stron historii Syrii i wyznanie miłości autora do utraconej i zagrożonej ojczyzny.

źródło opisu: http://www.noir.pl/

źródło okładki: http://www.noir.pl/

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3645

Kamyczki wschodniej mozaiki

I rzeczywiście wierzysz, że nasza miłość na szansę?

Co mogłam pomyśleć, kiedy w pierwszym zdaniu powieści pod tytułem „Ciemna strona miłości”, padło takie pytanie? Zadał je Farid z rodu Musztaków Ranie z rodu Szahinów. Phi, Romeo i Julia! tylko egzotyczni. W pierwszej chwili nawet lekceważąco mrugnęłam powieką: to wszystko już znam.

Błąd!

I rzeczywiście wierzysz, że nasza miłość na szansę?

Błąd!

Szkielet powieści syryjskiego dziennikarza i pisarza Rafika Schamiego (na stałe mieszka i pracuje w Niemczech), stanowi, oczywiście, historia miłosna. Jej główni bohaterowie - młodzi i piękni Farid i Rana, potomkowie dwu potężnych, ale wrogich sobie damasceńskich rodów - jak u Szekspira - nie mogą ani otwarcie cieszyć się swą miłością, ani od niej uwolnić. Ich historia, choć także dramatyczna, nie będzie jednak tylko powielać tej europejskiej, a stanowić jedynie jej wariację. Na przeszkodzie syryjskim kochankom stoją nie tylko waśnie rodowe, ale i polityka. Ona i historia rodów („księgi klanu”) to właśnie dwa wielkie tematy tej powieści. Sięgają aż początków XX wieku, jak podpowiada we wstępie prof. arabistyki Katarzyna Pachniak: Czytelnik (....) śledzi wydarzenia od czasów, kiedy Syria była prowincją imperium osmańskiego, poprzez kolonializm, wpływy Francuzów, I i II wojnę światową, do burzliwych czasów powojennych: wojenne zamachy stanu, unię z Egiptem, a potem flirt z socjalizmem i Związkiem Radzieckim. Autor nie trzyma się ściśle faktów historycznych, ale oddaje atmosferę i niepokój burzliwych czasów przemian, pokazując przede wszystkim punkt widzenia tamtejszej społeczności chrześcijańskiej. Warto wczytać się w tę warstwę powieści, może ułatwić ona nam zrozumienie tego, co aktualnie dzieje się w Syrii. Ciekawe, że sam Farid, odcinając się od rodowych niesnasek, będzie bardziej ciążył ku polityce, która boleśnie da mu odczuć, czym smakuje.

Świat, który stworzył i otacza parę głównych bohaterów, jest światem arabskim, choć przenika do niego kultura europejska i amerykańska (np. filmy, lektury). Rafik Schami doskonale odtwarza jego obyczajowość i koloryt społeczny. Znać w tym wyraźnie nostalgię pisarza za opuszczoną ojczyzną. Wszystko to uzyskuje dzięki specyficznej narracji i konstrukcji narratora - hakawati - typowego arabskiego opowiadacza historii. Roztacza on przed czytelnikiem-słuchaczem nie tylko główną historię Rany i Farida, osadza ją na niezbędnym do jej zrozumienia tle, ale też wprowadza wiele samodzielnych mikroopowieści, które stanowią o prawdziwej wartości tej powieści. Te przeróżne historie i migawki ludzkich sytuacji pozwalają się zanurzyć w ten przebogaty świat.

Bo mamy w nim wszystko: i miłość w przeróżnych wariantach (zmysłową i duchową, łączącą młodych, ale i starych ludzi, spełnioną i nie, małżeńską i grzeszną...), przyjaźnie (prawdziwe i fałszywe, wierne i przekreślone) i zbrodnie (zabójstwa o podłożu politycznym i tzw. zabójstwa honorowe). Świat mężczyzn i męskich rozrywek, ale też życie kobiet w niezbyt przyjaznej dla nich rzeczywistości. Codzienność wielkiego miasta (Damaszek), ale i prowincji (wyspa Mali). Świat wolnych obywateli, ale i szpital psychiatryczny, a także więzienia i obozy polityczne, w których torturuje się więźniów. Działanie instytucji Kościoła katolickiego (klasztor), choć też i muzułmańskich organizacji. To wszystko mieści się w opowieściach o rodzinach bohaterów, ich przyjaciołach, bliższych i dalszych znajomych, niekiedy nawet anonimowych osobach żyjących aktualnie i w przeszłości. I pozwala doświadczyć przeróżnych stanów i emocji: od sympatii, radości, śmiechu, poprzez współczucie, litość, po niechęć, strach, a nawet przerażenie.

„Ciemna strona miłości” to bardzo satysfakcjonująca lektura. Niech was nie zmyli okładka. Twarz pięknej pani wybija się na plan pierwszy, ale o wiele ciekawsza jest bogata materia w tle. Tym właśnie jest świetnie i zaskakująco skonstruowana ta ponad 900-stronicowa powieść o świecie, o którym ciągle mało wiemy.

Bardzo polecam

Justyna Radomińska

Peppetti | 2018-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2018

Tę książkę czytałam przez 14! miesięcy... Dobrnełam do 350 strony. Poddalam się. Nie mogę czytac. Choć tematyka dla mnie interesująca, to książka nudna jak flaki z olejem. Akcja wydłuża się niemiłosiernie, opisy suche, bezemocjonalne.
Nie dałam rady.

romeo | 2017-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2017

Uff, ależ wymęczyła mnie lektura tej książki. Nie tylko ze względu na rozmiary(ponad 900 stron) ale i na monotonną narrację. Były tu liczne fragmenty, po których przemykałem się chyłkiem, rzadziej trafiały się passusy, które czytałem z pełnym zainteresowaniem. I nie o to chodzi, że przeszkadza mi wielość wątków: mamy tu i romans, i kryminał, i powieść społeczno-obyczajową z szerokim tłem politycznym.Po prawdzie, jak na mój gust tej polityki jest troszeczkę za dużo. Autor ujawnia swój zamiar pokazania jak dyktatura ingeruje w życie jednostki. Ale ten temat jest dobrze znany w naszej części Europy dotkniętej komunistycznym totalitaryzmem i Rafik Schami nie odkrywa niczego nieznanego, nie zaskakuje odkryciem jakiejś nowej perspektywy.

Mylne okazują się też blurby na tylnej stronie okładki, że jest to powieść pełna wschodniej baśniowości. Tej akurat jest tyle co trucizny w zapałce. W dziele syryjskiego pisarza dominuje konsekwentnie realizm i realistyczna opisowość. Gdzież tu...

aguska_a27 | 2017-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2017

To nie jest typowa historia Romea i Julii. Są tutaj opisane losy dwóch nienawidzących się klanów na przełomie kilkudziesięciu lat (oraz losy innych osób). Lubię czytać książki, które opisują inną kulturę itp. Kupiłam tę książkę tylko dlatego, że wydawała się być inna niż wszystkie i nie żałuję. Jak tylko będę miała okazję to przeczytam inne książki dotyczące Syrii, muzułmanów itp. Zaskoczyło mnie w tej książce to, o czym myślały (i pewnie dalej myślą) dorastające dzieci jak i nastolatkowie. Ja w ich wieku na pewno nie myślałam o "tych" sprawach :P

iwt27 | 2017-06-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione 10*
Przeczytana: 2017 rok

Mozaika ludzkich losów, a w tle arabski obraz miłości. Lata 50-te i 60-te - Syria, przewroty polityczne, prześladowania i codzienne życie arabskiego społeczeństwa - głównie chrześcijan.
Czyta się świetnie, niesamowita książka. Szkoda, że się kończy!!!

joly_fh | 2017-05-04
Przeczytana: 03 maja 2017

Saga rodzinna obrazująca życie na Bliskim Wschodzie, w kraju będącym tyglem trzech religii, ale przesiąkniętym na wskroś kulturą arabską. Stąd patriarchalizm, kultura "klanowa", brak szacunku dla kobiet. Tu agresja i brutalność widuje się na co dzień, ale miłość jest zakazana. Nie tylko miłość dwojga głównych bohaterów pochodzących z nienawidzących się rodów, ale miłość wielu innych nieszczęśliwych kochanków, skazanych na rozłąkę przez rodzinę pielęgnującą złe tradycje. Momentami powieść przypomina opowieści z tysiąca i jednej nocy, gdyż autor pomiędzy wątek główny wplata nie związane z nim przypowieści/anegdoty, których główną rolą jest pokazanie barwności życia na Bliskim Wschodzie. I jeszcze jedno: ta książka nie zawiera w sobie żadnych elementów realizmu magicznego, to nie ta "bajka".

aredhela | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Historia miłosna w tej książce splata się polityką, dziejami rodziny, opisami życia codziennego mieszkańców Syrii, a konkretnie i przede wszystkim, Damaszku. Miasto, które kojarzy mi się z arabskimi baśniami i damasceńską stalą, zyskało nagle zupełnie nowe oblicze. Co ciekawe, w trakcie czytania często zapomina się, że główni bohaterowie są chrześcijanami. Kultura arabska jest tam tak silna, że sam fakt przynależenia do jakiejś religii jest zdecydowanie drugorzędny.

Jest to mozaika doskonała :) Powieść składająca się z małych kafelków, czasami jednostronicowych, uważam za kwintesencję tworzenia sztuki z arabskiego kręgu kulturowego. Każdy fragment jest wysmakowany i dopracowany. Prosty w słowach, ale równocześnie niesamowicie oddziałujący na wyobraźnię i uczucia. Sama książka jest natomiast po prostu piękna...

Thalita | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Syria, kraj z niezwykle bogatą historią i kulturą, kojarzy się dziś Europejczykom głównie z trwająca tam dziś wojną domową, podbijającym jej tereny Państwem Islamskim i falami nigdzie niechcianych uchodźców masowo opuszczających ten kraj. Tak przedstawiają nam Syrię media, a jak widzą ją jej mieszkańcy, artyści którzy z różnych powodów także musieli emigrować? Jedną z takich osób jest Rafik Schami, pisarz, autor monumentalnej (936 stron) powieści „Ciemna strona miłości”.

Osią tego utworu są losy Farida Musztaka, młodego mieszkańca chrześcijańskiej dzielnicy Damaszku, urodzonego w 1940 roku. Powieść przedstawia 29 lat jego życia – trudną miłość do Rany Szachin pochodzącej z wrogiego jego rodzinie klanu, wzmożoną aktywność polityczną która o mały włos nie doprowadziła go do śmierci, oraz codzienne życie w Damaszku w okresie intensywnych przemian politycznych. Jednak „Ciemna strona miłości” to nie tylko życiorys Farida. Poznajemy także losy jego rodziców, dziadków od strony...

gggagg | 2016-09-20

Arcydzieło. Krótko i na temat. Nobel bankowy.

Bibliofilem_być | 2016-09-20

Schami pisał tę powieść 40 lat. Z każdym kolejnym rozdziałem „Ciemna strona miłości” budzi coraz większy podziw ogromem pracy, którą włożył w nią pisarz. Historia oparta na prawdziwym konflikcie klanów Musztaków i Szahinów jest dopracowana w każdym najdrobniejszym detalu. „Ciemna strona miłości” to powieść pełna baśniowego uroku kultury arabskiej, tak egzotycznej dla europejskiego czytelnika. Książka idealna dla osób lubiących rodzinne sagi i egzotyczne kraje.

Cieszę się ogromnie, że książka Schamiego do mnie trafiła, gdyż jej czytanie było fantastycznie spędzonym czasem. Oprócz samej wartości literackiej pod względem opowieści i stylu, wspaniale opisuje kulturę Syryjczyków (głównie chrześcijan) i rząd tego kraju, powoli doprowadzający państwo do obecnej tragedii. Powieść momentami mnie rozśmieszała, by za chwilę wprowadzić w zadumę. Ciemna strona miłości to niezwykłe dzieło, które jeszcze długo będę miała w głowie.

mamaKa | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Moje usprawiedliwienie:
Nie przeczytałam książki Rafika Schami do końca. Powodów jest kilka. Po raz kolejny objętość publikacji nie daje gwarancji, że treść mnie poruszy na tyle, by dać się jej uwieść. Niestety powolna, gawędziarska narracja i mój brak należytej koncentracji zrobiły swoje. Z pewnością ominęły mnie wspaniałe wzruszenia i doznania czytelnicze, jednak nie potrafię z zainteresowaniem połączyć setek "kamyków" w jedną wielobarwną mozaikę. Jestem pewna, że powieść znajdzie wielu czytelników, którzy będą oczarowani jej niewątpliwą magią i jednocześnie rzetelnością opisu wydarzeń, które towarzyszyły losom bohaterów.