Szczery kłamca. Powieść tysiąca i jednego kłamstwa

Okładka książki Szczery kłamca. Powieść tysiąca i jednego kłamstwa Rafik Schami
Okładka książki Szczery kłamca. Powieść tysiąca i jednego kłamstwa
Rafik Schami Wydawnictwo: WAM Seria: Labirynty. Kolekcja prozy literatura piękna
Labirynty. Kolekcja prozy
Der Ehrliche Lügner
WAM
2012-05-01
2012-05-01
Elżbieta Zarych

To moje pierwsze spotkanie z syryjskim pisarzem, ale z pewnością nie ostatnie. Już zakupiłam sobie kolejne jego książki. O tej napiszę krótko. Nie przepadam za cyrkiem i cyrkowymi opowieściami. Tutaj jednak jest on tylko nośnikiem dla literatury, którą ubóstwiam - baśni Bliskiego Wschodu. Nie dość, że są piękne i mądre, to jeszcze pisane takim szczególnym językiem, który pozwala nam balansować między snem i jawą, między rzeczywistym a nierealnym, między zwyczajnym a głęboko tajemniczym. Mam wrażenie, że Rafik Schami pisze tutaj swoim rodzimym językiem. Językiem Mamy, Babci, tulących dzieci do snu i językiem opowieści cudownych, arabskich hakawati. Kto pragnie takiej literatury, będzie kontent, kto nigdy nie próbował, niechaj zakosztuje.

1931

Fajne opowieści, bajki, bajerzenie, w klimacie cyrkowym. Najfajniejsza opowieść o siusiu, choć na mnie nie zadziałała.

"Szczery kłamca" to powieść autorstwa Rafika Schami. Jeśli czytaliście poprzednie recenzje na moim blogu, to pewnie kojarzycie już to nazwisko. To syryjski pisarz i dziennikarz, który ostatnio nieco cięższe tematy wojen i problemów na świecie, zamienił na lżejsze powieści. Jednak w każdej książce stara się choć trochę przekazać ważne przesłania i poruszyć czytelników i zdecydowanie mu się to udaje. Miałam okazję przeczytać chyba wszystkie tytuły wydane w Polsce. "Szczery kłamca" to obok "Opowiadaczy nocy" i "Dłoni pełnej gwiazd" moja ulubiona książka, choć w jego przypadku trudno wybrać tą jedną, najlepszą.
"Powieść tysiąca i jednego kłamstwa", bo taki napis widnieje na okładce, jest najlepszym podsumowaniem tej książki. To gatunek, który trudno określić. Fikcja miesza się z prawdą, w wyobrażenia autora wplątane są rzeczywiste fakty, dzieje się bardzo dużo choć tej lekturze daleko do kryminału. Mimo wszystko można poczuć tu klimat tajemnic obecny na właściwie każdej stronie, jest też dużo emocjonalnych fragmentów, trochę sytuacyjnego komizmu i dawka napięcia, a wszystko to dozowane powoli, w odpowiednim czasie i fragmencie. Na pewno autor jest specjalistą od intrygowania czytelnika i wciągania go w całą akcję.
Głównym bohaterem powieści jest Sadik. To niesamowity bajarz, tworzący historie nie z tej Ziemi, które oczarowują wszystkich słuchaczy. Jego "kariera" rozpoczyna się, gdy do Morgany przybywa cyrk. To właśnie tam Sadik odkryje swój talent, pozna smak sławy i zakocha się w pięknej Mali. Zyska nie tylko szczęście i szacunek, ale i zanurzy się w świat z własnej wyobraźni, przy okazji wciągając w to czytelników. Jego historie potrafią naprawdę urzekać i przenosić w inny wymiar i to chyba największy atut tej książki. Inną zaletą jest to, że właściwie od początku do końca trudno stwierdzić, które opowieści były prawdziwe, a które wymyślone. Mimo, że z wielką uwagą przeczytałam książkę, nie potrafię jednoznacznie określić które z przeczytanych historii były częścią życia Sadika, a które jedynie jego wymysłem.
"Szczery kłamca" urzekł mnie od początku, nie tylko dlatego, że uwielbiam tematykę cyrków i zawsze użycie tego motywu w książce oznacza, że będzie to jedna z moich ulubionych pozycji, ale i dlatego, że Rafik Schami to ostatnio autor, który zachwyca mnie coraz bardziej przede wszystkim dlatego, że z każdą kolejną powieścią czaruje coraz bardziej i naprawdę mogę stwierdzić, że nigdy wcześniej żaden pisarz nie potrafił przenieść mnie do innego miejsca w takim stopniu, jak udaje się to Rafikowi. Zdecydowanie mogę polecić wszystkim "Kłamcę" ale i inne jego książki, bo są warte przeczytania.

2041

Zdaję sobie sprawę z tego, że książki Rafik'a Schami'ego zadowolą niewielu czytelników. Są inne niż wszystkie i bardzo specyficzne.
Osobiście jestem nimi zachwycona!
"Szczery kłamca. Powieść tysiąca i jednego kłamstwa" to wolno snute historie, baśniowe gawędy, dorównujące opowiadaniom słynnej Szeherezady. Są mądre, zabawne, dziwne i jedyne w swoim rodzaju. A ile w nich orientu i arabskich zapachów! Dla mnie - bomba!

Marta -> jeszcze raz ogromnie dziękuję :)

Osobiście jestem nimi zachwycona!

Lubicie baśnie? Jeżeli tak to ta książka jest zdecydowanie dla Was! Co prawda nie znajdziecie tu typowych starych baśni. Jest tu za to cały ogrom "baśni", a właściwie opowiadań, bardziej współczesnych, często nie do końca wiarygodnych , ale o tym za chwilę...

Głównym bohaterem tej książki jest Sadik. Mężczyzna mieszkający w Arabii w mieście o nazwie Morgana. W chwili powstania tej książki jest on już starszym mężczyzną, jednak opowiada nam on o swoim dawnym życiu, o rodzinie, znajomych, sąsiadach, o pracach, otoczeniu... Opowiada o bardzo wielu przeróżnych rzeczach i właśnie o to w tej książce chodzi, o opowieści... Wszystko zaczyna się jednak od tego, że dawno temu, do miasta w którym mieszka przyjeżdża znany cyrk - cyrk India. I pewnie życie Sadika potoczyłoby się zupełnie inaczej gdyby nie to, ze cyrk ten nie mógł wyjechać z ich miasta. Miał przymusowy i długi postój w swej podróży. Sadikowi ogromnie spodobał się cyrk, zakochał się w nim od pierwszego wejrzenia, zakochał się również w jednej z artystek - Mali. Niestety jak to zwykle w życiu bywa, dziewczyna miała już męża. Męża bardzo o nią zazdrosnego... Ale Sadik i tak codziennie odwiedzał cyrk, nie tylko ze względu na Male, ale też na wspaniałą atmosferę panującą w tym miejscu i krokodyla, którego od początku obdarzył ogromną sympatią. Z czasem zapoznał się bliżej z piękną artystką i dzięki niej zdobył też pracę w cyrku. Okazało się, że Sadik ma niesamowity dar do opowiadania. I tak zaczęła się jego wspaniała przygoda. Co wieczór prezentuje widzom jedną ze swoich wspaniałych opowieści z życia swoich bliskich. Czasami są to opowieści naprawdę niewiarygodne, jednak Sadik ma prawdziwy talent. Ludzie słuchają go jak zaczarowani :)

Opowieści, którymi raczy nas w tej książce główny bohater nie będę przytaczać, bo możnaby tak pisać i pisać. Jest ich naprawdę całe mnóstwo. Tak jak wspomniałam na początku, ta książka składa się wyłącznie z samych opowiadań. Ze wspomnień mężczyzny, niby zwyczajnego jednak mającego niezwykły dar do snucia opowieści i wykorzystującego to, co bardzo się chwali :)

Powiem szczerze, że mimo, że historie o których możemy tutaj przeczytać są bardzo ciekawe, takie kolorowe i często niewiarygodne jak prawdziwe baśnie to książka ta momentami mi się nieco dłużyła. Jest tutaj naprawdę malutko dialogów, od czasu do czasu autor przytacza jakąś rozmowę we wspomnieniach głównego bohatera, ale czytanie takiej ilości stron bez dialogów to naprawdę wyzwanie :) Nie wiem czy jest to wada czy zaleta, jednak widać, ze właśnie o to chodziło autorowi, taki miał zamysł i w taki sposób to napisał. Książka ta jest na pewno wyjątkowa, bo z czymś takim spotkałam się zdecydowanie po raz pierwszy. Naprawdę czuć tutaj atmosferę zarówno Arabii jak i Indii i oczywiście cyrku... Czytając dostaniemy również porządną porcję informacji na przeróżne tematy oraz realistyczne opisy. Więc powtórzę jeszcze raz, jeżeli lubicie baśnie to książka ta powinna Wam się spodobać, w końcu to powieść tysiąca i jednego kłamstwa :)

• Zakupy 2018
  • Mam, ale jeszcze Nieprzeczytane
  • Poszukuję w bibliotekach
  • Do recenzji
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie

Dodaj cytat z książki Szczery kłamca. Powieść tysiąca i jednego kłamstwa