Szczery kłamca. Powieść tysiąca i jednego kłamstwa

Tłumaczenie: Elżbieta Zarych
Seria: Labirynty. Kolekcja prozy
Wydawnictwo: WAM
Der Ehrliche Lügner
literatura piękna
Ag2S

Urokliwa, malownicza i nieco nostalgiczna opowieść utkana z 1001 arabskich gawęd.
Gdyby cyrk nie przybył do Morgany, Sadik nie odkryłby, że ma wielki dar. Ze zwyczajnych historyjek potrafił on wyczarować barwne i urzekające opowieści. To, czy były prawdziwe, nie miało żadnego znaczenia. Dzięki swemu talentowi Sadik zyskał szacunek, poznał smak sławy i zdobył serce pięknej Mali.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwowam.pl/

Anezka | 2018-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Fajne opowieści, bajki, bajerzenie, w klimacie cyrkowym. Najfajniejsza opowieść o siusiu, choć na mnie nie zadziałała.

Sosenka | 2014-03-07
Przeczytana: 2014 rok

"Szczery kłamca" to powieść autorstwa Rafika Schami. Jeśli czytaliście poprzednie recenzje na moim blogu, to pewnie kojarzycie już to nazwisko. To syryjski pisarz i dziennikarz, który ostatnio nieco cięższe tematy wojen i problemów na świecie, zamienił na lżejsze powieści. Jednak w każdej książce stara się choć trochę przekazać ważne przesłania i poruszyć czytelników i zdecydowanie mu się to udaje. Miałam okazję przeczytać chyba wszystkie tytuły wydane w Polsce. "Szczery kłamca" to obok "Opowiadaczy nocy" i "Dłoni pełnej gwiazd" moja ulubiona książka, choć w jego przypadku trudno wybrać tą jedną, najlepszą.
"Powieść tysiąca i jednego kłamstwa", bo taki napis widnieje na okładce, jest najlepszym podsumowaniem tej książki. To gatunek, który trudno określić. Fikcja miesza się z prawdą, w wyobrażenia autora wplątane są rzeczywiste fakty, dzieje się bardzo dużo choć tej lekturze daleko do kryminału. Mimo wszystko można poczuć tu klimat tajemnic obecny na właściwie każdej stronie,...

Monika | 2013-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2013

Zdaję sobie sprawę z tego, że książki Rafik'a Schami'ego zadowolą niewielu czytelników. Są inne niż wszystkie i bardzo specyficzne.
Osobiście jestem nimi zachwycona!
"Szczery kłamca. Powieść tysiąca i jednego kłamstwa" to wolno snute historie, baśniowe gawędy, dorównujące opowiadaniom słynnej Szeherezady. Są mądre, zabawne, dziwne i jedyne w swoim rodzaju. A ile w nich orientu i arabskich zapachów! Dla mnie - bomba!

Marta -> jeszcze raz ogromnie dziękuję :)

Na półkach: Przeczytane, WAM

Lubicie baśnie? Jeżeli tak to ta książka jest zdecydowanie dla Was! Co prawda nie znajdziecie tu typowych starych baśni. Jest tu za to cały ogrom "baśni", a właściwie opowiadań, bardziej współczesnych, często nie do końca wiarygodnych , ale o tym za chwilę...

Głównym bohaterem tej książki jest Sadik. Mężczyzna mieszkający w Arabii w mieście o nazwie Morgana. W chwili powstania tej książki jest on już starszym mężczyzną, jednak opowiada nam on o swoim dawnym życiu, o rodzinie, znajomych, sąsiadach, o pracach, otoczeniu... Opowiada o bardzo wielu przeróżnych rzeczach i właśnie o to w tej książce chodzi, o opowieści... Wszystko zaczyna się jednak od tego, że dawno temu, do miasta w którym mieszka przyjeżdża znany cyrk - cyrk India. I pewnie życie Sadika potoczyłoby się zupełnie inaczej gdyby nie to, ze cyrk ten nie mógł wyjechać z ich miasta. Miał przymusowy i długi postój w swej podróży. Sadikowi ogromnie spodobał się cyrk, zakochał się w nim od pierwszego wejrzenia, zakochał się...