Sonrisas de Bombay
Ola

Przed kilku laty autor, młody kataloński dziennikarz, pojechał na wakacje do Indii. To, co tam zobaczył, całkowicie zmieniło jego życie. Przejęty losem czterdzieściorga dzieci z Bombaju, które po zamknięciu sierocińca miały wrócić na ulicę, postanowił im pomóc. W ten sposób powstała wielka charytatywna organizacja „Sonrisas de Bombay”, działająca do dziś. Wzruszająca, pełna szczegółów obyczajowych i refleksji natury społecznej, opowieść o Indiach i życiu „slamdogów”, którym przywrócono dzieciństwo.

Cudowna książka, która pozwala uwierzyć, że są jeszcze ludzie zdolni do ogromnych poświęceń i wyrzeczeń na rzecz tych najbardziej potrzebujących.

Jaume jest hiszpańskim dziennikarzem, który wbrew początkowym oporom, nagle dziwnym zrządzeniem losu wyjeżdża na urlop do Indii. Kraj, który na pierwszy rzut oka przeraża obrazami dramatycznej codzienności, okazuje się jednak miejscem, które nieoczekiwanie odmienia życie Jaume. Hiszpan nie mógł pogodzić się z okropnymi warunkami życia tylu biednych ludzi w slamsach. Najbardziej jednak poruszyło go położenie najmłodszych Hindusów, którzy po odrzuceniu przez rodziców zdane były same na siebie, o ile nie padły ofiarą brudnych interesów.

Jak tu nie podziwiać człowieka, który mając niespełna 30 lat, dobrą pracę, wspierających go naokoło ludzi, właściwie poukładane życie, nagle postanawia to wszystko rzucić i poświęcić się obcym dzieciom i to w kraju tak odległym nie tylko pod względem położenia, ale również odbiegającym kulturowo od...

Nobliszka | 2016-08-22

Sama książka napisana poprawnie, zdania właściwej długości, podmiot i orzeczenie są, nie brakuje też znaków interpunkcyjnych. Litery takie jak trzeba, pousypywane w małe grupki, grzecznie trzymają się swojego miejsca. Żadna nie krzyczy, żadna nie zawodzi. Nie ma niepotrzebnej bieganiny.

Ale Jaume Sanllorente? Co to za człowiek? Z gołymi rękami przeciwko całemu światu? Odziany w serdeczność i empatię, sam, bez wsparcia instytucjonalnego, rozprawił się z biedą. Przesadziłam, no nie tak do końca „rozprawił”, bo ona nadal jest, ale szczuplejsza o kilkaset dzieci (dzisiaj zapewne nazbierało się więcej tego drobiazgu) i taką samą liczbę dorosłych. Od czegoś trzeba zacząć. To co, że nie zbawi wszystkich? To co? Jeden plus jeden daje dwa, dwa odjąć od wszystkiego równa się z w y c i ę s t w u.

Jaume Sanllorente poleciał do Bombaju, odwiedził dzielnicę nędzy, tamtejsze fawele i się załamał. Ale nie na długo. Był krewkim hiszpańczykiem, zakasał rękawy i postanowił coś z tym robić. No i...

Monika | 2012-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2012

Ta książka pokazuje, jak wiele może zdziałać jeden człowiek.
Ta książka jest jak wyrzut sumienia i pytanie do każdego z nas: co ja zrobiłam/-łem, żeby choć w małym stopniu uczynić ten świat lepszym?
Polecam absolutnie wszystkim, bez wyjątku.

JaMajka | 2016-06-12
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Historia człowieka który postanowił zmienić swoje dotychczasowe życie i poświęcić się całym sobą dla ratowania dzieci które w rozumieniu społeczeństwa Indii dziećmi nie są bądź nie zasługują na to by żyć.
Książka daje do myślenia. Pokazuje jak wiele może zrobić jeden człowiek, jak sploty różnych sytuacji wręcz wymagają interwencji i pomocy.
Książka warta przeczytania.Polecam.

Izabela | 2011-12-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2011, Posiadam

"Uśmiechy Bombaju" to książką pod każdym względem wyjątkowa, obok której nie można przejść obojętnie, bez refleksji nad własnym życiem. Po przeczytaniu, odłożyłam ją na bok i nie mogłam przestać myśleć o Jaume, o slumsach i biedzie tam panującej. Wytrzymałam chwilkę i zaczęłam czytać jeszcze raz... Nie potrafię się od tej pozycji teraz uwolnić.

To, że mam czytelniczego bzika na punkcie Indii, nie jest żadną tajemnicą. Staram się od czasu do czasu przeczytać jakąś pozycję o regionie, gdzie oprócz piękna i barw dominuje przede wszystkim bród, ubóstwo i niesprawiedliwość. Najlepszym tego przykładem jest właśnie Bombaj, gdzie piękne budowle kontrastują ze slumsami, które zamieszkują rzesze ludzi bez szansy na jakąkolwiek lepszą przyszłość.

Jaume Sanllorente do Indii trafił zupełnie przypadkiem. Tak naprawdę wakacje chciał spędzić w Afryce, która bardziej go interesowała i o której dużo czytał i pisał. Indie były mu zupełnie nieznane... Pierwsze wrażenie autora? Nigdy więcej! Tuż po...

Rever | 2011-12-10

Naprawdę dobra książka. Czyta się ją jednym tchem. Nie raz miałam łzy w oczach - nie były do tego potrzebne wybitne literacko opisy. Sądze, że każdy po lekturze tej książki zostanie z poczuciem przygnębienia i smutku oraz chęcią pomocy, tak jak zrobił to Jaume Sanllorente. Pozostanie nutka nadziei, ponieważ są ludzie tacy jak on.
Książkę warto przeczytać jeśli kogoś interesuje tematyka Indii, głównie życia codziennego. Prosta historia, lecz zarazem niezwykła.

Monika | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Książka z rodzaju tych, które potrafią przewartościować (chociaż częściowo) nasze życie. Tyle narzekamy każdego dnia, ale może warto jednak przez chwilę zastanowić się czy naprawdę mamy tak źle, czy po prostu nasze społeczeństwo jest koszmarnie wygodnickie i roszczeniowe.
Jestem pełna podziwu, że żyją na tym świecie tak wielcy ludzie jak Jaume.

Kami | 2011-10-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Podróże
Przeczytana: 12 października 2011

Szczery do bólu obraz nędzy i ludzkiego upodlenia ... całą książkę przepłakałam. Pozycja, którą trzeba przekazywac w kolejne ręcę, by uwrażliwiać innych na problemy biedy na całym świecie, zwłaszcza jeśli dotyczą niewinnych dzieci. Nie da się odstawić ją z powrotem na półkę bez chwili refleksji nad własnym życiem.

Blebla | 2015-12-13

Ile może zmienić wizyta w obcym kraju? W dodatku w życiu nie jednego, a kilku tysięcy osób? Autor udowadnia, że bardzo, bardzo wiele. Podziw budzi we mnie działalność, jaką prowadzi Jaume Sanllorente, a książka ta doskonale opowiada całą historię organizacji Uśmiechy Bombaju. Autor pisze prosto i szczerze, przedstawia wszystko w takim świetle, w jakim sam widzi sytuację opisaną w książce. A opisuje wszystko - od momentów radosnych, wzruszających po przerażające czy wręcz obrzydliwe. Myślę, że warto przeczytać choćby po to, żeby zdać sobie sprawę z dramatycznej sytuacji wielu ludzi w niektórych regionach świata - w tym przepadku w Indiach. Ogromny szacunek dla autora za to, ile dobrego robi dla innych.

Tamanna | 2014-05-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 11 listopada 2010

Właściwie to szukałam w EMPiKu mapy Bomb..przepraszam!.. Mumbaju. No bo jeśli mam się po nim przez tydzień powłóczyć (powłóczyć?!! - raczej poprzedzierać przez dwudziestomilionowy tłum), to to dobrze było by wiedzieć coś więcej. Meczet z grobem Haji Alego, Gate Way of India, Marine Drive, Wieże Milczenia Parsów to klasyka, ale co by tu jeszcze wziąć na ząb?

Mapy nie było, ale trafiła mi się ta książka ze słowem Bombaj w tytule. Pochłonęłam ją jednym tchem. Lekko napisana, choć o ciężkich sprawach. To, co porywa to prawdziwość historii. I pasja tego, kto ją przeżył. No bo, pomyślcie, dobrze sytuowany młody Hiszpan jedzie sobie gdzieś odpocząć od pracy dziennikarskiej. W biurze podróży pokonując jego opory ktoś przekonuje go: "A może by tak do Indii?"
Już przy wychodzeniu z samolotu odrzuca go od tego kraju fala gorąca i smrodu. Potem dzień, w którym nie może uciec od widoku kalek,ilości błagalnie wyciągniętych ku niemu rąk, pytania w oczach dzieci. Przeklina w duchu chwilę,...