Pływanie

Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Swimming
Pistacia

1966, Kansas. Rodzice zabierają dziewięciomiesięczną Philomenę Ash na basen. Od tej chwili woda stanie się dla niej całym światem. Lepszym światem, w którym nie ma śmierci, choroby i hipokryzji. 1984, Los Angeles. Pip - jak nazwały ją koleżanki z kadry - zdobywa swoje pierwsze olimpijskie złoto i dostaje spektakularnego załamania nerwowego na podium. „Wow! - myśli, gdy rozlega się hymn...

1966, Kansas. Rodzice zabierają dziewięciomiesięczną Philomenę Ash na basen.
1984, Los Angeles. Pip - jak nazwały ją koleżanki z kadry - zdobywa swoje pierwsze olimpijskie złoto i dostaje spektakularnego załamania nerwowego na podium. „Wow! - myśli, gdy rozlega się hymn narodowy. - To wszystko jest jak jakiś wielki pogrzeb!"
Jej ojciec zginął w wypadku samolotowym, starsza siostra umarła na raka. Matka nie wychodzi z domu, druga siostra to narkomanka, trzecia jest nie do zniesienia idealna.
1996, niedługo przed Igrzyskami Olimpijskimi w Atlancie. Pip łamie sobie bark.
Będzie musiała stawić czoła światu, który znajduje się poza basenem.
Opowieść pływaczki hipnotyzuje. Jest niebanalna, niezwykle obrazowa, wzruszająca, ale niepozbawiona przewrotnego poczucia humoru.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2011

źródło okładki: http://wab.com.pl

miki24gr | 2013-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2013

Jest to bardzo dobra powieść, chociaż trudna w odbiorze ze względu na styl i sposób narracji. Liczyłam na to, że czytając ją dowiem się czegoś więcej o psychologii sportu, o codziennym życiu sportowców z najwyższej półki. Dowiedziałam się tylko trochę.I myślę, że tu jest jakaś luka- brakuje nam książek przybliżających sylwetki sportowców, zwłaszcza "naszych"...Polecam!!! Bo jest to taka inna powieść niż to, co zwykle trafia nam w ręce.

książek: 2028
Monika | 2011-10-04
Przeczytana: 04 października 2011

Zdumiała mnie ta książka. Ile życie jednego człowieka może nieść ze sobą emocji, katastrof i radości... Ile jest w tym całym ludzkim życiu pasji i ile strachu o nadchodzący dzień...
Nigdy dotąd nie przyglądałam się z bliska życiu pływaczki olimpijskiej, która w pływaniu zatraca się, zapomina. Jest to jedna z tych powieści, które wnikają w duszę i na długo w niej pozostają.

Philomenę Ash od dziecka ciągnęło do wody. Każdą wolną chwilę spędzała na basenie, pływając. Dorastała z pluskiem wody, dzień po dniu doskonaląc swoje umiejętności. W wieku osiemnastu lat zdobywa swoje pierwsze olimpijskie złoto. "Pływanie" jest książką o życiu jakie wiedzie, od najmłodszych lat. Od pierwszych zawodów w miejscowym klubie pływackim po życie bez pływania... nie potrafiąc się w nim odnaleźć, wyjeżdża, odetchnąć. I znaleźć inny cel w swoim życiu.

Historia Philomeny przeplatana jest retrospekcjami z jej życia, tragedie, które wwiercają się w jej duszę stając się niezabliźnioną nigdy raną, dręczą ją...

Dominika Pawelec | 2011-09-13
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 13 września 2011

Bardzo często, gdy widzimy zwycięzców stojących na podium, zapominamy o tym, że to co, co chwilowo podziwiamy to efekt końcowy. Ich ciężkiej pracy, wyrzeczeń, przełamywania własnych słabości, zapominania o dramatach.
Philomena Ash to dziewczyna, która od zawsze była związana z pływaniem.
Jej talent został doceniony, a ścieżka jej kariery zaprowadzi ją z prowincjonalnego klubu pływackiego aż na same szczyty.

Mam świadomość, że po takim opisie większość z Was jest nastawiona na ckliwą historyjkę z cyklu "od zera do bohatera". Ja też posiadałam takie założenie, ale... ulotniło się ono bardzo szybko.
Myślę, że przyczyną jest styl, jakim Nicola Keegan postanowiła opisać przeżycia nastolatki.
Bardzo indywidualny, charakterystyczny, z dużą ilością kolokwializmów i typowego dla nastolatków przesadyzmu. Nie wszystkim on będzie odpowiadał, bo nie dla wszystkich będzie atutem tej lektury. Ja w niektórych momentach byłam zgorszona, a w niektórych po prostu podirytowana.
Nie należę do fanów...

FromNorwayWithLove | 2013-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Mam problem ze stylem,jakim jest napisana/przetłumaczona ta książka. I niby rozumiem; stylizacja, a jednak czy nie dałoby się bez niej obejść?

joly_fh | 2012-08-03
Na półkach: Przeczytane, Szkoda czasu
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

"Pływanie" nie jest powieścią o sporcie, nie ma tu potu i znoju sportowca, jest znój życia. Bohaterka - Philomena Ash - mogłaby być tenisistką, lekkoatletką, sztangistką, nauczycielką... kimkolwiek, bowiem jej problemy nie mają nic wspólnego ze sportem. Wręcz przeciwnie sport jest dla niej panaceum na te problemy, w pływaniu dziewczyna odnosi same sukcesy, które zdają się brać nie z treningu i ciężkiej pracy, ale z powietrza i talentu. Poza pływaniem natomiast jest samotność i lęk i nieumiejętność zmierzenia się z życiem. Co więc dręczy Pip? Ano zwyczajne dorastanie. Philomena z dziecka przekształca się w nastolatkę, a potem dziewczynę i kobietę, a my to obserwujemy. Widzimy jak dziewczyna, jak to nastolatka boryka się z niskim poczuciem własnej wartości, niechęcią do ludzi i do siebie, opóźnionym dojrzewaniem. Jak to nastolatka jest egzaltowana i przewrażliwiona. Później okazuje się, że jako dorosłą osobę ścigają ją obrazy z wieku młodzieńczego, poczucie przemijania. Nic...

Oliwia | 2014-04-29

Pływanie.
Ucieczka.
Tragedia.
Życie.

W sumie te osiem słów wystarczyłoby do pisania "Pływania" autorstwa Nicoli Keegan.

Philomena (Pip) pierwszy raz trafia do basenu jako dziewięciomiesięczny szkrab i z miejsca staje się on jej drugim domem. Domem, w którym może uciec od wszystkich problemów.Domem gdzie liczą się tylko kolejny oddech i odpowiedni ruch ramion, czy nóg.

Pip pływając odcina się od świata, w którym zginął jej ukochany ojciec, matka jest pogrążona w depresji, a siostry zdecydowanie nie należą do kategorii statystycznych dziewcząt. Pływanie doprowadza główną bohaterkę na szczyt. Kolejne długości basenu, kolejne tytuły i medale. Kolejne Igrzyska Olimpijskie. Świat sportu przez duże S. Kontuzja i świat poza basenem. Świat tak ludzki i jednocześnie przerażający. Świat tak inny niż bezpieczny prostokąt basenu. Świat, z którym jednak trzeba się zmierzyć.

"Pływanie" jest książką dość specyficzną. Jeżeli trafi na odpowiedniego czytelnika, to...

yootsuu | 2012-09-11
Przeczytana: 08 sierpnia 2012

do sięgnięcia po tę książkę zachęciły mnie drobiazgi; tytuł - mój ukochany sport, z którym związanych jest wiele miłych wspomnień; okładka - minimalistyczna, nasycony kolor, nie jest przekombinowana; podział na części i sposób nazywania rozdziałów - zawsze zwracam na to uwagę, lubię, gdy strona techniczna jest tak samo interesująca jak treść, gdy rozdziały mają nazwy, a nie cyfry, gdy te nazwy są symboliczne itp.

pierwsze wrażenie - czyli ocena książki po okładce :) - było bardzo dobre. dalej... było nawet lepiej!

historia skupia się na Philomenie - dziewczynie, a potem kobiety, która szuka w pływaniu ucieczki, spokoju. bardzo szybko ten sport staje się jej całym życiem; rywalizuje na olimpiadach, odnosi wielkie sukcesy, oddala się od rzeczywistych problemów.
zostawia za sobą rodzinę, która pełna jest chaosu i komplikacji i w której nigdy nie znajdowała zrozumienia - każda z jej trzech sióstr jest zupełnie z innej bajki, rodzice pochłonięci są własnym życiem i ciężko dojść z nimi...

Klio | 2012-03-18

W zasadzie całe życie Philomeny, jest związane z pływaniem, od narodzin..gdy zanurzyła swe stopy w wodzie, poprzez okres dojrzewanie, lata wielkich sukcesów. Książka nie tylko opisuje strukturę pływaczek, ale również..perypetie rodziny Philomeny, ojca..i jego przedwczesną śmierć, matkę, która nie jest w stanie się po tym pozbierać, jedną z sióstr i jej chorobę, kolejną siostrę uzależnioną od narkotyków. Philomena jest dzieckiem stworzonym do sukcesu, ale nie tak na przerost, ponad wszystko. Stopniowo. Zwalcza w sobie ból, przez wiek młodzieńczy udawała, że ma okres, by dorównać koleżankom. Po licznych sukcesach, przychodzi..kilka porażek, a dla osoby która w życiu jedynie pływała, zdobywała triumfy, ciężko jest zmierzyć się z rzeczywistością, dokonać właściwego wyboru. Tak naprawdę Philomena była samotna, pomimo wielu osób jej wspierających, mężczyzn, którzy pojawiali się w jej życiu, trenera, rodzeństwa. Nie potrafiła podjąć właściwej decyzji..tym samym wiele tracąc, i zaczynając...

Zoey | 2014-07-06

Myślę, że każdy odbiera "Pływanie" na swój własny sposób i cieszę się, że nie zraziłam się i nie zaprzestałam czytania, ponieważ było warto.

Entelepentele | 2014-12-01

Warto od razu podkreślić, że nie jest to pozycja o pływaniu, może nawet wcale nie o sporcie. To książka o oddaniu się czemuś bez reszty. O braku czasu na cokolwiek innego, w tym dla rodziny, dla związku, na zainteresowania poza pracą (w końcu sport zawodowy to praca), o katorżniczych treningach od rana do wieczora. Najważniejsze jednak w historii głównej bohaterki, Philomeny, jest dla mnie obserwowanie, w jaki sposób człowiek odnajduje się w sytuacji, gdy tak naprawdę decyzje życiowe podejmowane są poza nim. Nie bez powodu często mówi się, że "talent to przekleństwo", bo tak naprawdę nie ma się wtedy wyboru. Wszyscy klarują takiemu "wybrańcowi losu", że ma dar wiadomo od kogo i grzechem, ciężkim grzechem, byłoby go nie wykorzystać. Byłoby to ciężkie wykroczenie wobez rodziny, która go odchowała i ojczyzny, która ma prawo wymagać od obywatela stawania na podium w jej imieniu, a rzeszy widzów zapewnienia telewizyjnego widowiska. I takie jest życie Philomeny, to, że dobrze się czuła w...