Moja wielka przygoda

Glob
1988-01-01
1988-01-01
Ameryka Południowa Meksyk Kanada Alaska USA Ameryka Środkowa

Jak przez mgłę pamiętam program pieprz i wanilia. Książka ta to kwintesencja jednej z najciekawszych wypraw autora. Roi się tu od przygód. Piękne zdjęcia. Stylistyka całej serii "Poznaj Świat" jest godna uwagi.

Bardzo inspirująca książka. Pokazuje trudy podróżowanie z ery sprzed łatwo dostępnego internetu, pełne niewiarygodnych przygów w świecie jeszcze mało skażonym zachodnią cywilizacją.

Druga część wielkiej przygody Tony Halika i jego pierwszej żony Pierrette. Szumnie zapowiadana Alaska pojawia się gdzieś na ostatnich stronach, a sam autor skupia się na opowieściach z Ameryki Południowej i Środkowej. O Ameryce Północnej bardzo mało i jakoś tak z dystansem.
Tony Halik zafascynowany antropologią i kulturą obu Ameryk wyrusza z Ziemi Ognistej opowiadając po drodze historie rdzennej ludności. Nie jest to więc dziennik podróżniczy, w którym autor zdradza dzień po dniu gdzie się znajduje, co widział, przeżył......... Takich historii jest tylko kilka, ale za to wszystkie tak niebezpieczne, barwne i bohatersko przeżyte przez autora, że aż chce się zapytać, gdzie jest granica między fikcją, a rzeczywistością. Niemniej jednak książkę czyta się bardzo dobrze, a liczne zdjęcia w książce to poezja sama w sobie.

Zbiór kolejnych opowieści-reportaży z wielkiej podróży Halików Jeepem przez Amerykę Południową na Alaskę. Ani gorszych, ani specjalnie też lepszych od tych z "180 000 kilometrów przygody", acz książkę tę czytałem już z co nieco mniejszym entuzjazmem.

Poprzednio chciałem więcej, dostałem więc więcej i chyba... już mi wystarczy. Przynajmniej na czas jakiś!

Przeczytałam obie książki Halika z tej wyprawy i ta mi się wydała ciekawsza, choć ostatecznie obie były fajne. Polecam.

OCENA – 7/10 BARDZO DOBRA

Postaci Toniego Halika nie trzeba nikomu przedstawiać, wielki podróżnik, dziennikarz, pisarz, fotograf, operator filmowy, autor programu „Pieprz i Wanilia” który prowadził wspólnie z żoną Elżbietą Dzikowską, miał niezwykły dar opowiadania swoich fascynujących przygód, pamiętam jego ciepły głos, którym hipnotyzował słuchacza gdy opowiadał niezwykłe historie, które towarzyszyły mu podczas wypraw w nieznane.

Książka” JEEP” Moja Wielka Przygoda jest w pewnym sensie uzupełnieniem pierwszej części „180 000” Kilometrów Przygody, opowiada o wyprawie z Ziemi Ognistej do Alaski jaką Tony Halik odbył wspólnie z pierwszą żoną Pierrette Andree Courtin. Mottem przewodnim reportażu jest właśnie „JEEP”, którego autor kupił w firmie Industrias Kaiser Argentina i który został specjalnie przygotowany do tej wyprawy przez producenta. Dyrektor fabryki ponadto zobowiązał się i dał oficjalną obietnicę, że jeżeli Tony Halik powróci do Argentyny z Alaski tym wozem bez naruszenia zaplombowanego silnika, będzie mógł wybrać sobie jaki zechce automobil Industrias Kaiser Argentina jako prezent i nagrodę za wypróbowanie nowego modelu jeepa, miała to być w pewnym sensie reklamą nowego modelu, jego wytrzymałości i niezawodności w trudnych warunkach.

Ale reportaż ten nie opowiada tylko o „JEEPIE”, ponieważ pozycja ta jest również zbiorem niezwykłych opowieści z czteroletniej podróży. Będziemy świadkami bezkrwawego polowania na kondory, czczonego ptaka przez Indian, zapolujemy z młodymi ludźmi na rekiny, braćmi którzy w ten sposób chcą pomścić śmierć siostry, spotkamy niezwykłego chłopca który potrafił zaklinać węże, poznamy człowieka który twierdzi że ma 2000 lat, zapoznamy się procederem stosowanym w Kolumbii przez mafie narkotykowe, będziemy w Hondurasie szukać złota w rzekach, zostaniemy uwięzieni w katakumbach w Meksyku, a naszymi kompanami będą mumie.

Oprócz ciekawych miejsc i ludzi zobaczymy również jak taka podróż wygląda od kuchni, aby taka eskapada zakończyła się sukcesem, wspólnie a autorem zmierzymy się z biurokracją, z brakiem pieniędzy, będziemy poszukiwać sponsorów, pukać do wielu zamkniętych i niedostępnych drzwi, jednym słowem „PRZYGODA”, którą warto odbyć do czego po stokroć zachęcam. Jack_

OCENA – 7/10 BARDZO DOBRA

Im dalej wgłąb książki tym bardziej mnie do siebie przekonywała. Ciekawe epizody wyciągnięte z wielkiej przygody Tony Halika. Brak łącznika tych luźnych przygód. Czasem przeczytamy 3 strony z Hondurasu by w następnym rozdziale przerzucić się do Gwatemali, a za chwile jesteśmy w USA. Ta książka mogła robić kiedyś "wow", ale nie dziś. Czytałem ciekawsze książki podróżników i nie chodzi tutaj o to że przeżyte w nich przygody były ciekawsze, ale o sposób w jaki zostały one opisane.

Mimo to mogę z czystym sumieniem ją polecić. Tonego Halika świetnie będzie się czytało w pociągu, kolejce do lekarza czy 10 minut przed snem.

To się (wciąż) czyta!

To się (wciąż) czyta!

Gdy byłam dzieckiem uwielbiałam oglądać program telewizyjny „Pieprz i wanilia”. Z wypiekami na twarzy słuchałam opowieści o dalekich i egzotycznych krajach. Dlatego tym bardziej ucieszyłam się, gdy otrzymałam propozycję zrecenzowania książki „JEEP. Moja wielka przygoda”.

To w tej książce Tony Halik opisuje swoją wielką przygodę. Przygodę, która trwała cztery lata. Przygodę, która obfitowała w mnóstwo nieoczekiwanych zdarzeń. Przygodę, w której Tony Halik i towarzysząca mu Pierrette (pierwsza żona Halika) powitali na świecie swojego synka. Przygodę, podczas której spotkali wielu ciekawych ludzi. Były to spotkania różnorakie. Jedne sympatyczne, inne wzruszające, a jeszcze inne niebezpieczne. Ale ich przygoda to nie tylko beztroskie przemieszczanie się z miejsca na miejsce i odhaczanie kolejnych zaliczonych punktów na mapie. To też praca. Praca dokumentalisty, dziennikarza, korespondenta, antropologa. W końcu ta przygoda pochłaniała niemało pieniędzy.

A wszystko zaczęło się od żartu. Nie do końca świadomy konsekwencji Halik rzucił, ot tak sobie, żeby wybrać się na Alaskę zaczerpnąć chłodniejszego powietrza. Gdy raz wypowiedział te słowa, nim się obejrzał już szykował się do podróży. I to była podróż nie byle jaka, bo od Ziemi Ognistej do Alaski. Uzmysłowiłam sobie skalę tego przedsięwzięcia dopiero wtedy, gdy spojrzałam na mapę. W dodatku ich jedynym środkiem transportu miał być jeep. Ktoś powiedziałby – szaleńcy. Inni powiedzieliby – awanturnicy. Jeszcze inni powiedzieliby – ryzykanci. A oni byli parą podróżników głodnych świata i przygody. Chcieli ten świat odkrywać i poznawać. Chcieli obcować z dziką przyrodą. Chcieli dotrzeć do miejsc i ludzi odciętych od zdobyczy cywilizacyjnych. Nic nie mogło ich powstrzymać. Wyruszyli! Jak wylicza Halik przemierzyli 182 000 kilometrów, byli w 21 krajach, a wszystko zajęło im nieco ponad 4 lata.

W tej publikacji Halik zebrał kilka historii, które wywarły na nim na tyle duże wrażenie, że postanowił o nich opowiedzieć. A daru opowiadania nie można mu odmówić. Swoje przeżycia przekazuje w sposób niezwykle plastyczny. Zgrabnie operuje słowem i … emocjami. Co mnie najbardziej urzekło? Oczywiście egzotyka! Nie tylko egzotyka przyrody, ale i styl życia oraz mentalność ludzi zamieszkujących Amerykę Południową, bo to właśnie Ameryce Południowej i jej mieszkańcom Halik poświęcił najwięcej miejsca. Pisałam o tym już przy okazji recenzji innych książek podróżniczych, że Ameryka Południowa to miejsce, do którego nigdy się nie wybiorę, ale to nie znaczy, że nie jestem jej ciekawa. I bardzo cieszę się, że są takie książki jak niniejsza publikacja (wzbogacona zresztą o piękne fotografie). Przyznaję, że czasem można było odczuć wyolbrzymianie przez autora pewnych zdarzeń, ale nie przeszkadza mi to. Wręcz przeciwnie. Dzięki temu ta książka jest jeszcze bardziej wciągająca.

Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom literatury podróżniczej.

Aż się chce wyjść z domu normalnie i samemu wsiąść w jeepa...

Aż się chce wyjść z domu normalnie i samemu wsiąść w jeepa...

• Podróżnicze
  • Podróże