Moja wielka przygoda

Wydawnictwo: Glob
takisobiejac

Tematem "Mojej wielkiej przygody" jest najdłuższa spośród podróży Antonio Halika, podczas której przemierzył z żoną całą Amerykę Południową, Środkową, Meksyk, Stany Zjednoczone, Kanadę i przekroczył granice Alaski. Kończąc podróż za kręgiem polarnym wbił w ziemię dwie flagi: polską i argentyńską. Podczas podróży odwiedził 21 krajów, przebywając ponad 180000 kilometrów, a więc z górą czterokrotną długość równika, odległość równą połowie drogi na księżyc.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

Książka, która jest jakby „blogiem” podróżniczym, napisanym jeszcze w czasach przed internetowych. Język narracji jest tu, tak to odebrałem, taki bardzo współczesny, „blogowaty”. Większość rozdziałów w tej książce nie łączy się ze sobą. Brak jest płynnego przejścia typu – „zaś nazajutrz …”. Są za to spore duże przeskoki jeśli chodzi o miejsca odwiedzane i opisywane. A tym co spaja opowieści w jedną całość to fakt przemieszczania się do przodu. I to, że każda kolejna opowieść przybliża nas do celu podróży (no może z wyjątkiem dwóch dłuższych postojów - opisanych jednak tak interesująco, iż się tego nie odczuwa).
Te przeskoki trochę mi przeszkadzały podczas czytania, mimo wszystko wolę jednak chronologię - szczególnie, że tytuł to jakby sugerował.
Co jest na plus w książce - świetne fotografie, dużo dodatkowych informacji (na specjalnych stronach) i ten specyficzny sposób narracji. Czytając, czuje się, że napisał to prawdziwy "wyjadacz" podróżniczy a nie jakieś tam...

eduko7 | 2014-06-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012
Przeczytana: 06 lutego 2012

Intrygująca jak jej Autor, chwilami refleksyjna, pełna humoru opowieść o innym świecie, przygodzie i umiejętności "czerpania z życia pełnymi garściami". Godna polecenia globtroterom i "kanapowcom".

| 2015-08-17

Nie będę się rozpisywał, powiem tylko, że tak jak Karol May ze swoim niemieckim podejściem do Indian północnoamerykaskich zabierał mnie w wieku lat dziesiciu na Dziki Zachód, tak Tony Halik zabierał mnie kilka lat później do Ameryki Południowej. Facet niesamowicie pisał, jakby snuł opowieść z fajką przy ognisku, do tego porcja zdjęć jakich nigdzie indziej nie zobaczyłbym w tamtych czasach. Miał taką pasję życia, podróżowania i poznawania oraz dzielenia się tym wszystkim, że można mu tylko pozazdrościć, że miał taką szansę.

Kotkad | 2016-06-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 24 czerwca 2016

Podróż Halika Jeepem, to dobre podsumowanie. Tytuł adekwatny bo oprócz autora to był mam wrażenie jedyny wspólny mianownik historii. Książka zawiera wiele opowieści, ale między nimi brak mi ciągłości. Kończę czytać, mam niedosyt a już zaczynam inną historię. Co prawda czasem te historie rozciągają się na kilka rozdziałów ale i tak co jakiś czas natykamy się na mur, przepaś, przeskakujemy i już jesteśmy gdzie indziej, w innym miejscu, dniu. Przeszkadzało mi to bardzo.
Trzeba przyznać że książka jest zilustrowana jak na podróżniczą przystało, zdjęcia ciekawe i jest ich sporo ale ten brak ciągłości tekstu psuje wszystko

deana | 2011-11-20
Na półkach: Przeczytane, 2011, Polecam
Przeczytana: 20 listopada 2011

Świetna książka. Napisana bardzo przystępnym językiem historia wielkiej podróży Tony'ego i Pierette Halików. Dodatkowym atutem są rewelacyjne zdjęcia, podkreślające opowieść. Gorąco polecam

ilo99 | 2016-09-26
Na półkach: Przeczytane, Polecane

Najlepsza książka Tony'ego Halika jaką czytałam. Niesamowita. Powinna stać się obowiązkową lekturą szkolną. Przygody i przeżycia, którymi można obdarować czterech ludzi. Historie we współczesnym świecie niemalże fantastyczne. Któż z nas polowałby wyposażony jedynie w harpun, z dwoma chłopcami, szestnasto i dziewięcioletnim na rekiny albo towarzyszył jedenastolatkowi w wyprawie po jadowite węże, mając świadomość, że zaklina je grając na flecie? Wyobrażacie sobie cywilnego operatora kamery, który bierze udział w obławie na handlarzy narkotyków, podczas której wywiązuje się strzelanina? Poprowadzilibyście zaprzęg psów husky, jeżeli cała wasza wiedza w tym temacie ograniczałaby się do tego, że kiedyś widzieliście kogoś, kto to robił i dano wam zeszyt z instrukcjami? Czy wybralibyście się na poszukiwanie złota mając świadomość, że w tym rejonie: „Kula do rewolweru jest tu tańsza niż para butów. A buty mieliśmy dobre”? Mielibyście tyle hartu ducha, by podczas awarii helikoptera grożącej...

Orlica | 2011-11-07
Przeczytana: 04 listopada 2011

Ciekawym doświadczeniem było czytanie książki Tony’ego Halika, zwłaszcza krótko po zagłębianiu się w opowieści Cejrowskiego. Jest to zupełnie inny charakter literatury – Halik pisze zwięźle, przedstawia fakty, urozmaicając je opowieściami o interesujących postaciach, zarówno faktycznie spotkanych, jak i takich rodem z legend. I właśnie te opowieści są najciekawszymi elementami powieści.
Brakowało mi niestety jakiegoś poczucia humoru w tej książce – rozumiem, że tekst ten miał zupełnie inny charakter niż ten Cejrowskiego, o którym już wspominałam, ale właśnie kilku tych elementów tu brak. Halik pisze ciekawie, ale tak ‘poważnie’, podręcznikowo albo jakby zdawał jakiś oficjalny raport.
Czytało się to naprawdę przyjemnie, bo większość poruszanych tematów skutecznie wciągała, jak choćby opowieść o chłopcu, który zaklinał węże, o ostatnim Indianinie czy o łowcach rzecznych rekinów – te fragmenty czytałam po kilka razy, z wypiekami na twarzy :)

Rever | 2014-02-21

W porównaniu do "180000 kilometrów przygody" czytelnik znajdzie tu po kilka rozdziałów składających się na dłuższe opowieści niż we wspomnianej. Znalazłam w niej wspaniałą historię o chłopcu i Wyspie Węży, o meksykańskich mumiach oraz Żebrzącym Drzewie :) Nie jestem pewna, czy przypadkiem nie przypadła mi bardziej do gustu ta część książki od wymienionej powyżej ;) Innymi słowy - wypada przeczytać obie!

Renata | 2011-07-25
Na półkach: Przeczytane, Amazonia
Przeczytana: 20 lipca 2011

Polecam Halika.. To facet, który spadł z nieba - dosłownie - i dalszy ciąg darowanego mu życia strawił na poszukiwaniu przygód, w pogoni za pasją i niezwykłością. Książka "Jeep - moja wielka przygoda", jest sumą najciekawszych zdarzeń, które miały miejsce w trakcie 4 letniej podróży jeepem po obu Amerykach, począwszy od Ziemi Ognistej po Alaskę..

nephi | 2014-02-14
Na półkach: Przeczytane, 2014, Podróże
Przeczytana: 12 lutego 2014

Ha! To już wiem na kim wzorował się Cejrowski. Oczywiście nie piszę tego absolutnie w negatywnym kontekście.
Książka fantastyczna i warta przeczytania!