Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso

Seria: Biblioteka "Poznaj Świat"
Wydawnictwo: Bernardinum
tony halik, podróże
Sarna

Inne wydania

Książki Toniego (...) to były – to nadal są fascynujące książki, nie tylko ciekawe z powodu tematu , ale pisane barwnym soczystym językiem, pełnym metafor i wyrafinowanych skojarzeń. Ale też książki poznawcze, wnikające głęboko w problemy antropologii, etnografii, kultury. Zawsze pozostaną opowieściami „z pierwszej ręki”, z własnego doświadczenia. Jestem pewna, że podróże i książki Toniego wniosły dużo do poznania świata zwłaszcza tego, który jest zagrożony zanikiem tożsamości a bywa, że nawet istnienia.
Z ukochanego przez niego świata indiańskiego, którym się utożsamiał, dumny, że był „białym Indianinem” niewiele dziś pozostało. Tony odszedł, ale... ten świat w jego książkach pozostał – zatrzymany na klatkach filmu, zawarty w barwnym słowie, kwiecistej metaforze...

źródło opisu: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/

Uważam, że książka jest świetna. Jedna z lepszych a może i najlepszych napisanych przez T.Halika. Zupełnie inna od jego pozostałych książek dotyczących Ameryki Południowej. Jest to coś w stylu "Rio Anaconda" Cejrowskiego, tylko bez tego jego specyficznego poczucia humoru i uwag. No i oczywiście napisane sporo wcześniej.
Akcja rozwija się tu niespiesznie, mnóstwo tu przemyśleń, własnych spostrzeżeń. Opis świata, który powoli zanika (o ile już nie zanikł całkowicie do tego czasu). Dodatkowej urody i autentyczności dodają tej książce fotografie. Ale nie te duże, kolorowe ale te niewielkie, czarno-białe. Tamte może są i ładne ale jakieś takie "współczesne". Czarno - białe bardziej mi pasują do klimatu tej książki.

Kamil Szaładziński | 2014-08-13

Kiedy Cejrowski chodził jeszcze w butach, kawał świata zjeździł inny Polak - Tony Halik. Każdy miłośnik literatury podróżniczej znajdzie tu wszystko co najlepsze: relacje z pierwszej ręki z ciekawych miejsc, dokumentację zdjęciową ginących plemion Hinan-Karajów oraz Szawantów, zamiłowanie do awanturnictwa, przygody i odkrywania nieznanego zawarte w barwnej narracji.

Anna | 2010-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2010

Kolejny raz w ostatnim czasie natrafiłam na książkę podróżniczą, która zrobiła na mnie niemałe wrażenie, choć muszę przyznać, że nie od początku. Tym razem moim przewodnikiem po nieznanym świecie był sam Tony Halik, który wraz z żoną przemierzył krainę Matto Grosso i wszystko to co w tej drodze przeżył później barwnie opisał.
Na początku byłam dość sceptyczna co do ciekawości fabuły tej książki, bo cóż może się zdarzyć, kiedy płynie się rzeką i w zasięgu wzroku zdaje się nie być żywej duszy? To jednak tylko pozorne wrażenie, gdyż oczywiście są tu niesamowite zwierzęta, które mamy okazję obserwować na zdjęciach , ale nie tylko, bo gdy czytałam zamieszczone szerokie opisy przyrody, to na myśl przychodziły mi filmy, gdzie czyta Krystyna Czubówna.
Opowieść jest jeszcze bardziej interesująca, kiedy na horyzoncie pojawiają się Indianie. Autorowi jako dobremu obserwatorowi, udaje się dość szybko wtopić w miejscową społeczność i żyć ich „zwyczajnym” – innym niż nasze życiem, przy...

| 2015-08-17

Co miałe do napisania, napisałem przy MOJEJ WIELKIEJ PRZYGODZIE. odsyłam i polecam.

Ziutka | 2015-05-08
Przeczytana: 08 maja 2015

Bardzo przyjemnie jest się przenieść w dalekie kraje nie ruszając się z fotel, a to właśnie można przeżyć czytając opowieści Tony'ego Halika. Przeżyłam niesamowitą przygodę jak i sceny grozy przebywając wśród plemion pierwotnych. Oby więcej takich tekstów wpadało mi w ręce. Szczerze polecam:)

mantra | 2010-08-25
Przeczytana: 23 sierpnia 2010

Krótka lektura podróżnicza. Moja pierwsza z tego gatunku. Ciekawa, choć bardzo krótka ta relacja i czuję pewien niedosyt po przeczytaniu tych historii.

Naila | 2012-02-10
Na półkach: ✔..., Przeczytane
Przeczytana: luty 2012

Będąc dzieckiem uwielbiałam oglądać "Pieprz i wanilię", gdzie Tony Halik wraz z Elżbietą Dzikowską opowiadali o podróżach. Tony Halik był tak wyśmienitym gawędziarzem, że o jego przygodach można by było słuchać godzinami! Na półkach miał porozkładane rzeczy przywiezione z różnych zakątków świata, pokazywał jakąś wybraną i płynęło całe opowiadanie.. Tęsknię za takimi programami, dlatego bardzo się ucieszyłam, gdy w księgarni znalazłam przepiękne wydanie "Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso" Tony'ego Halika. Wydawnictwo Bernardinum bardzo się postarało, książka jest cudownie wydana: twarda, ciemno-matowa okładka z błyszczącym zdjęciem i napisami, całość została zszyta. W środku, na porządnym, śliskim papierze znajduje się mnóstwo zdjęć, z czego część była dosłownie odzyskiwana ze starych, oryginalnych klisz. Jednak nie tylko zdjęcia tworzą historię podróży, a ciekawy, poetycki wręcz czasem język, urzekające i barwne opisy otaczającego świata. Tony Halik opisuje podróż w głąb Mato...

COMPOSmentis | 2013-07-19

Książki Halika wydane parę lat temu przez Bernardinum w serii Poznaj Świat towarzyszyły mi podczas urlopu. Ponieważ były trzy - 180000 kilometrów przygody, Jeep i Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso, wszystkie zmieszały się w jedną egzotyczną całość. Ameryka południowa i północna, trochę Nowego Yorku i trochę dżungli, trochę pustyni i trochę Alski, trochę o motoryzacji i trochę o polowaniach... Z perspektywy czasu przyznaję, że mieszanka iście wakacyjna. Jak drink na czarnogórskiej plaży. Ale pamiętam smak i tych książek, i tego drinka. Wspomnienia pozostały dobre. Tony sam był w gorącej wodzie kąpany, więc nie takie mieszanki mu znane zapewne. Dziś nikt tak już nie podróżuje jak Tony, nie stawia wszystkiego na jedną kartę. A już na pewno nikt zawodowo zajmujący się podróżami i zarabianiem na nich. Tony jest fascynującym gawędziarzem, najbrzydszym białym indianinem świata i wspaniałym człowiekiem. Te trzy cechy pojawiają się w każdej z wymienionych pozycji. Miło jst poczytać...

Kosa | 2015-04-17
Przeczytana: kwiecień 2015

Jedna z lepszych napisana przez Halika, a zarazem chyba jedyna, która trochę odkrywa jego rozrywaną na wszystkie strony świata duszę. Halik, wydaje mi się, chyba nie lubił pisać sam o sobie, o tym, co myśli. Tutaj jednak dał się poznać, jako człowiek wrażliwy.

Anaesz | 2014-01-29
Przeczytana: styczeń 2014

Może nie do końca zachwycił mnie styl tej książki( na mój gust miejscami za dużo szczegółowych opisów) nie mniej nie można autorowi odmówić odwagi, poświęcenia i ciekawości świata.