El Dorado. Polowanie na legendę

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
podróż, Peru, Inkowie,
peel

El Dorado, jeden z najbardziej fascynujących mitów w historii ludzkości, wciąż intryguje rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. Jacek Pałkiewicz i Andrzej Kapłanek w swej paradokumentalnej opowieści usiłują rozwiązać jedną z największych tajemnic Inków-lokalizację zagubionego w dżungli amazońskiej legendarnego miasta Paititi.

Nie wszędzie możemy być, a nawet tego nie pragniemy, ale oglądać świat znad książek to zupełnie inna sprawa. Ciekawość świata jest chyba zakorzeniona w każdym, jednak co do realizacji to mamy na to swoje własne sposoby. Lubię czytać o wytrwałości, dążeniu do celu, pasji zwiedzania świata, wtedy czuję, że i ja przeżywam swoją przygodę życia, w rejonach, gdzie nigdy bym się rzeczywiście nie zapuściła.

Łączenie faktów historycznych, pewnych mitów, które narosły przez wieki wokół tematu - to wszystko bardzo ciekawe elementy, natomiast prowadzone dialogi są już irytujące i mało wnoszą tak samo jak wywody na temat własnego życia autorów. Własnie to zaniża ocenę lektury, bo umniejsza wagę całego przedsięwzięcia.
Odnoszę wrażenie, że całość została napisana "pod publikę". Z polowania na legendę zrobiło się trochę polowanie na czytelnika. Trudno się czasem zorientować co jest prawdą, a co snuje się jako domysł, bo nazbyt to autorzy pokolorowali. Legendy, zasłyszane opowieści i domniemania...

Lady_B | 2015-10-17
Przeczytana: 15 października 2015

Wartościowa książka, choć nie powiem, żeby dało się ją czytać jednym tchem. Relacja z podróży po Peru w celu realizowania projektu badawczego poprzeplatana jest z dość szczegółowymi informacjami historycznymi. Jedyne co mi w książce nie pasowało, to 'nadanie pikanterii' treści za pomocą dodania erotycznych myśli autora. Mam wrażenie, że zostało to umieszczone na siłę i doprawdy nie wiem, czemu ten zabieg mógłby służyć. Na szczęście uzewnętrznienie myśli powstałych na widok apetycznych i zgrabnych kobiet, a także flirt w dialogach i niedomówienia wskazujące, że autor mimo upływu lat wciąż ma powodzenie u płci przeciwnej były sporadyczne.

ems | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2008

Jacka Pałkiewicza podziwiam za przepłyniecie szalupą Atlantyku, co miało miejsce w latach 70 i za zdolności organizatorskie, dzięki którym może realizować swoje pasje. Jego niekwestionowanym osiągnieciem jest założenie pierwszej w Europie 'szkoly przetrwania' i stworzenie mody na survival w Europie.
Niestety, w przypadku jego późniejszych dokonań nie potrafię ustalić granicy pomiędzy tym, co jest autentycznym wyczynem, co autokreacją, a co opisem komercyjnych wycieczek organizowanych przez Pałkiewicza dla jakichś skautów piwnych.

Podobnie jest z książką 'El Dorado', gdzie na dodatek trudno mi ustosunkować się do wiarygodności zawartych w niej informacji historyczno-geograficznych

Co więcej całość wydaje mi się po prostu źle napisana i nudna.

W szczególności irytowały mnie ględzenia autorów książki - bohaterowie o ile nie wymieniaja komplementów...

"- Miło poznać sławnego człowieka [...]
- Co za zbieg okoliczności! Ja czytam twoje ksiażki, a ty moje.
[...]
- Rozmowa z toba...

ohranje | 2014-03-26
Przeczytana: 01 lipca 2011

Jako entuzjasta historii Ameryki Południowej sięgnąłem po tą pozycję trochę przypadkiem- prezent otrzymany na wakacjach (ale sam go se wybrałem ;) ).
Jest to historia poszukiwań legendarnego miasta ze złota, od czasów konkwistadorów do współczesności. Fabuła zbudowana została poprzez przeplatanie- doświadczeń podróżniczych autorów z faktami historycznymi dotyczącymi podboju Peru a następnie poszukiwań legendarnego El Dorado. Książka została napisana lekko i przystępnie. Nie ma tu naukowego bełkotu niezrozumiałego dla zwykłego pochłaniacza książek a mimo to ma się wrażenie, że zostało w niej zgromadzone sporo wiedzy na temat kultury Ameryki Południowej. Niektórych może razić to, że w przeważającej części, narracja opiera się na opisywaniu poszukiwań autorów, jednak mnie taka konwencja przypadła do gustu. " El Dorado. Polowanie na legendę" to pozycja dla żądnych "książkowych przygód" i tych, którzy by chcieli "liznąć" trochę historii o Inkach bez zagłębiania się w szczegóły. U mnie...

kroofy | 2012-10-27
Przeczytana: 2011 rok

Książkę czyta się jednym tchem. Jest intygrująca, opisy pobudzają wyobraźnię, szkoda tylko, że zakończenie takie a nie inne. Mimo to świetna pozycja.

Karolina Wiaczewska | 2017-02-18

Zakochałam się w tej książce.Pan Kapłanek stworzył, jak zawsze, opowieść fenomenalną, spisaną w sposob piękny, przesycony fuchem mądrości i bogactwem przykładów historycznych.Moim zdaniem najlepsza pozycja literacka w zakresie tematyki.Nie mogłam się oderwać.Żalowalam,że się skończyła ta wciągająca w iście nadzwyczajny swiat podróż

| 2012-05-16
Przeczytana: 07 lipca 2010

Rewelacyjna książka,napisana bogatym językiem z pasją i humorem.Autor w znakomity sposob łączy liczne historyczne fakty i mity z terazniejszym kształtem świata i swojego życia.Idealna książka dla ciekawych przygod fotelowców,którzy pragną powiększyć swoją wiedzę.Książka wciąga swoją opowieścią i kończy się ją z niedosytem.Fantastyczna lektura pełna magii,piękna,tajemnicy,często dreszczyku emocji a nawet wątków kryminalnych.
do gór

Łukasz | 2010-08-06
Przeczytana: lipiec 2009

Książka godna polecenia. Czytając ją możemy dowiedzieć się wielu ciekawych informacji (aczkolwiek nie dla wszystkich przydatnych). Sama ekspedycja, dość dziwnie osadzona w książce (przerwana akcja, wzrost napięcia), nie jest dla mnie najważniejsza - dlaczego? - wystarczy dowiedzieć się, jak zakończyła się owa wyprawa. Najdziwniejsza w tej lekturze jest jej budowa/układ. Książka zaczyna się ekspedycją, potem mamy praktycznie zupełne odejście od tematu wyprawy a kończy się znowu poszukiwaniami El Dorado. Tyle, że stosunek informacji o ekspedycji do innych opisów w tej książce przedstawiłbym w proporcji 1:10 (obrazowo). Tym niemniej, pozycję warto przeczytać z uwagi na bardzo interesujące ciekawostki.

| 2011-03-12
Przeczytana: 2009 rok
Dan Szabel | 2011-10-31
Przeczytana: październik 2011

świetna pozycja dla ludzi którzy chcieliby dowiedziec sie co nieco o Ameryce pld. i o organizowaniu wypraw do dżungli lecz jak dla mnie za duzo tych przygotowan a za malo opisu wyprawy która byla przeciez tematem książki.i zgadzam sie z resztą czytelników że wydawnictwo zdecydowanie przyoszczedzilo na korekcie książki która pelna jest literówek i innych bledów, które psują caly efekt.troche sie zawiodlem majac nadzieje na historie pelną przygód a nie na suche opisy zwiedzania turystycznych atrakcji Peru...