El Dorado. Polowanie na legendę

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
podróż, Peru, Inkowie,
peel

El Dorado, jeden z najbardziej fascynujących mitów w historii ludzkości, wciąż intryguje rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód. Jacek Pałkiewicz i Andrzej Kapłanek w swej paradokumentalnej opowieści usiłują rozwiązać jedną z największych tajemnic Inków-lokalizację zagubionego w dżungli amazońskiej legendarnego miasta Paititi.

Nie wszędzie możemy być, a nawet tego nie pragniemy, ale oglądać świat znad książek to zupełnie inna sprawa. Ciekawość świata jest chyba zakorzeniona w każdym, jednak co do realizacji to mamy na to swoje własne sposoby. Lubię czytać o wytrwałości, dążeniu do celu, pasji zwiedzania świata, wtedy czuję, że i ja przeżywam swoją przygodę życia, w rejonach, gdzie nigdy bym się rzeczywiście nie zapuściła.

Łączenie faktów historycznych, pewnych mitów, które narosły przez wieki wokół tematu - to wszystko bardzo ciekawe elementy, natomiast prowadzone dialogi są już irytujące i mało wnoszą tak samo jak wywody na temat własnego życia autorów. Własnie to zaniża ocenę lektury, bo umniejsza wagę całego przedsięwzięcia.
Odnoszę wrażenie, że całość została napisana "pod publikę". Z polowania na legendę zrobiło się trochę polowanie na czytelnika. Trudno się czasem zorientować co jest prawdą, a co snuje się jako domysł, bo nazbyt to autorzy pokolorowali. Legendy, zasłyszane opowieści i domniemania...

Sensej | 2017-05-03

Na początku muszę podkreślić, że do lektury tej książki przyciągnął mnie jej tytuł. Już od najmłodszych lat pasjonowały mnie tajemnicze legendy. Jedną z nich było „El Dorado”. Zastanawiało mnie czy jest w niej choć ziarno prawdy? ;)

Innym plusem książki jest prosty i lekki styl. Autorzy prezentują dużą swobodę wypowiedzi. Nie brakuje ciekawostek. Czyta się miło i przyjemnie. Jednak wiele z podawanych w niej informacji jest stereotypowych. W związku z tym staje się jasne, że sięgnięcie po nią może stanowić preludium do zapoznawania się z dziejami i kulturą Peru. Nie podoba mi się forma wydania książki. Szczególne słowa krytyki kieruje w związku z tym do wydawcy, czyli wydawnictwa Zysk i S-ka. Wydanie z 2005 r. zawiera mnóstwo irytujących literówek, poprzekręcanych nazw i innych błędów. Dla przykładu zamiast Huayan Capac pojawia się nie wiadomo skąd i dlaczego (?) Huyan Capak i Huayan Kapak. Port Royal to też dość znana nazwa, a tutaj wydawcy przekręcili ją na „Port Rogal”, co...

Lady_B | 2015-10-17
Przeczytana: 15 października 2015

Wartościowa książka, choć nie powiem, żeby dało się ją czytać jednym tchem. Relacja z podróży po Peru w celu realizowania projektu badawczego poprzeplatana jest z dość szczegółowymi informacjami historycznymi. Jedyne co mi w książce nie pasowało, to 'nadanie pikanterii' treści za pomocą dodania erotycznych myśli autora. Mam wrażenie, że zostało to umieszczone na siłę i doprawdy nie wiem, czemu ten zabieg mógłby służyć. Na szczęście uzewnętrznienie myśli powstałych na widok apetycznych i zgrabnych kobiet, a także flirt w dialogach i niedomówienia wskazujące, że autor mimo upływu lat wciąż ma powodzenie u płci przeciwnej były sporadyczne.

ems | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2008

Jacka Pałkiewicza podziwiam za przepłyniecie szalupą Atlantyku, co miało miejsce w latach 70 i za zdolności organizatorskie, dzięki którym może realizować swoje pasje. Jego niekwestionowanym osiągnieciem jest założenie pierwszej w Europie 'szkoly przetrwania' i stworzenie mody na survival w Europie.
Niestety, w przypadku jego późniejszych dokonań nie potrafię ustalić granicy pomiędzy tym, co jest autentycznym wyczynem, co autokreacją, a co opisem komercyjnych wycieczek organizowanych przez Pałkiewicza dla jakichś skautów piwnych.

Podobnie jest z książką 'El Dorado', gdzie na dodatek trudno mi ustosunkować się do wiarygodności zawartych w niej informacji historyczno-geograficznych

Co więcej całość wydaje mi się po prostu źle napisana i nudna.

W szczególności irytowały mnie ględzenia autorów książki - bohaterowie o ile nie wymieniaja komplementów...

"- Miło poznać sławnego człowieka [...]
- Co za zbieg okoliczności! Ja czytam twoje ksiażki, a ty moje.
[...]
- Rozmowa z toba...

Karolina Wiaczewska | 2017-02-18

Zakochałam się w tej książce.Pan Kapłanek stworzył, jak zawsze, opowieść fenomenalną, spisaną w sposob piękny, przesycony fuchem mądrości i bogactwem przykładów historycznych.Moim zdaniem najlepsza pozycja literacka w zakresie tematyki.Nie mogłam się oderwać.Żalowalam,że się skończyła ta wciągająca w iście nadzwyczajny swiat podróż

ohranje | 2014-03-26
Przeczytana: 01 lipca 2011

Jako entuzjasta historii Ameryki Południowej sięgnąłem po tą pozycję trochę przypadkiem- prezent otrzymany na wakacjach (ale sam go se wybrałem ;) ).
Jest to historia poszukiwań legendarnego miasta ze złota, od czasów konkwistadorów do współczesności. Fabuła zbudowana została poprzez przeplatanie- doświadczeń podróżniczych autorów z faktami historycznymi dotyczącymi podboju Peru a następnie poszukiwań legendarnego El Dorado. Książka została napisana lekko i przystępnie. Nie ma tu naukowego bełkotu niezrozumiałego dla zwykłego pochłaniacza książek a mimo to ma się wrażenie, że zostało w niej zgromadzone sporo wiedzy na temat kultury Ameryki Południowej. Niektórych może razić to, że w przeważającej części, narracja opiera się na opisywaniu poszukiwań autorów, jednak mnie taka konwencja przypadła do gustu. " El Dorado. Polowanie na legendę" to pozycja dla żądnych "książkowych przygód" i tych, którzy by chcieli "liznąć" trochę historii o Inkach bez zagłębiania się w szczegóły. U mnie...

kroofy | 2012-10-27
Przeczytana: 2011 rok

Książkę czyta się jednym tchem. Jest intygrująca, opisy pobudzają wyobraźnię, szkoda tylko, że zakończenie takie a nie inne. Mimo to świetna pozycja.

Macoma | 2018-02-20
Przeczytana: luty 2018

Z książką Panów Pałkiewicza i Kapłanka mam pewien problem. Węszę tu małe oszustwo czy też zmyślny chwyt marketingowy. Książka zamiast nosić tytuł dajmy na to ,, Peru – historia , ludzie ,kultura,, co w pełni pokrywałoby się z zawartością została opatrzona jakże nośnym ,,El Dorado Polowanie na legendę,,. Pytanie brzmi ile osób kupiło by książkę z pierwszym tytułem a ile zdecydowałoby się na pozycje numer 2 ?

Książka reklamuje się jako opis wyprawy w poszukiwaniu zaginionego miasta Paititi , walki z amazońską dżunglą i niebezpiecznymi tubylcami jednak samej wyprawy mamy tu 2 rozdziały na wstępie oraz dwa pod koniec książki. Cała reszta to opis historii, wypraw w okoliczne stanowiska archeologiczne oraz różnych aspektów życia dawnych kultur żyjących na terenie dzisiejszego Peru.

Mamy tu sporo narracyjnego bałaganu , skakania po setce tematów , tylko tytułowej wyprawy nie widać. Obserwujemy za to jakże często wkradające się teksty autora reklamujące i gloryfikujące jego niezwykłe...

| 2012-05-16
Przeczytana: 07 lipca 2010

Rewelacyjna książka,napisana bogatym językiem z pasją i humorem.Autor w znakomity sposob łączy liczne historyczne fakty i mity z terazniejszym kształtem świata i swojego życia.Idealna książka dla ciekawych przygod fotelowców,którzy pragną powiększyć swoją wiedzę.Książka wciąga swoją opowieścią i kończy się ją z niedosytem.Fantastyczna lektura pełna magii,piękna,tajemnicy,często dreszczyku emocji a nawet wątków kryminalnych.
do gór

lordbrachius | 2017-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2017

Głównym tematem książki miała być wyprawa w poszukiwaniu mitycznego miasta Paititi. Na ponad 400 stronach możemy przeczytać mnóstwo ciekawostek z historii Inków, legendarnych wypraw w poszukiwaniu skarbów. Jednak książka zaczyna się kończyć a podróżnicy wciąż nie wyruszyli na wyprawę. I wtedy coś mi tu zaczęło nie grać. Książka składa się z 22 rozdziałów z czego tylko dwa ostatnie opisują samą wyprawę, reszta to przygotowania i rozmowy oraz wspomnienia autorów. Wyprawa zakończyła się totalnym fiaskiem, a książka jest tylko zbiorem ciekawostek i dygresji.