180 000 kilometrów przygody

Okładka książki 180 000 kilometrów przygody Tony Halik
Okładka książki 180 000 kilometrów przygody
Tony Halik Wydawnictwo: Bernardinum Seria: Biblioteka "Poznaj Świat" literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Biblioteka "Poznaj Świat"
Bernardinum
2006-01-01
1975-01-01
Tony Halik podróże jeep Ameryka

Jestem niestety zawiedziony, bo oczekiwałem czegoś bardziej ciekawego od legendy polskiego podróżnictwa. W porównaniu do książek Pana Wojciecha Cejrowskiego tutaj są niestety flaki z olejem. Autor częściej opisuje wierzenia i legendy ludów Ameryki Południowej (co oczywiście też jest ciekawe) niż swoją rzeczywistą wyprawę w tamte rejony. Wątki się nagle urywają i nagle zaczynają kolejne, więc nie ma ni ładu ni składu w tej książce.
Jednakże z tego co zrozumiałem, o czym napisano na koniec- książka ta została stworzona przez wydawnictwo Pana Cejrowskiego i nie jest to jeden do jednego książka Tony'ego Halika, dlatego nie wiem ostatecznie kto jest winny tego jak wygląda jej ostateczny kształt.

Uwielbiam. Przygody w czasach, które odeszły do przeszłości. Pięknie opracowane wydanie z wyselekcjonowanymi fotografiami.

Bardzo fajna książka podróżnicza, nie miałam dotychczas do czynienia z autorem, nie oglądałam jego produkcji telewizyjnych, ani żadnych innych materiałów filmowych. Mimo, że historia jest pokawałkowana, bez wyraźnej linii czasowej, to czyta się bardzo przyjemnie. Byłam niezwykle zainteresowana kolejnymi opowieściami, świetnie zresztą zilustrowanymi. Język prosty, przystępny, do tego mnóstwo wiedzy ogólnej, świetna pozycja jako przerywnik pomiędzy powieściami.

Świetna podróż, niesamowicie ciekawy człowiek, książka ok. Czyta się szybko, lekko, natomiast nie jest porywająca. Ciężko opisać 4 lata podróży w jednej książce.

Zachęcona biografią Tonego postanowiłam przeczytać coś jego autorstwa. Nie zawiodłam się. Miła w odbiorze opowieść z podróży bez chronologicznych wydarzeń okraszona zdjęciami. Ciekawostki, legendy i przeżycia w krótkim wydaniu.

ciekawe przygody, opisane w przystępny sposób, bez rozwlekłości. dla podróżujących w formie czytania jak najbardziej polecam

Trochę mi przeszkadzała forma pisania książki, bowiem jest to w zasadzie zbiór porozrzucanych opowiadań z wyprawy, które nie łączą się ze sobą, a nawet jak pisze autor nie mają zachowanej kolejności chronologicznej.

Niemniej jednak opowiadania są ciekawe, ukazują kulturę i zwyczaje ludzi, także czyta się to szybko i chętnie rozpoczyna kolejną historię zaraz po zakończeniu poprzedniej.

Tony Halik to był człowiek - instytucja. Do dzisiaj pamiętam jego Pieprz i Wanilię. Ale muszę też powiedzieć, że czytałem tę książkę już długo po tym jak Tony zmarł i zaczęły wychodzić na jaw szczegóły biografii Tony'ego takie niezbyt pochlebne. Jednak mimo to jestem zadowolony, ze po latach znów to przeczytałem.
Książkę przeczytałem metodą szybkiego czytania.

Książkę przeczytałem metodą szybkiego czytania.

Książka jest zbiorem opowiadań, brak mi powiązania poszczególnych części ?

Książka jest zbiorem opowiadań, brak mi powiązania poszczególnych części ?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

A więc Ameryka Południowa. A więc przygoda pełną gębą, cały jej kontynent. Z drugiej ręki co prawda, ale jak się samemu nie można na taką przygodę wybrać, to nie ma co narzekać. Trzeba czytać... i oglądać. A jest co oglądać, koledzy/koleżanki, Tony Halik bowiem napstrykał się zdjęć podczas podróży, a wydawnictwo zadbało o to, żeby je pięknie wydrukować i umieścić w książce z twardą oprawą. Mamy zatem zdjęcia kolorowe i czarno-białe, mamy zdjęcia budynków i dzikiej przyrody, ale mamy przede wszystkim zdjęcia ludzi, w tym dość sporo samego Halika, który pozuje to ze strasznym wężyskiem, to z karabinem na ramieniu. Do tego mamy ładne mapki z zaznaczoną trasą i papier, który jest gruby oraz lśni. Owszem, mimo że to tylko 300 stron, książka swoje waży, ale dzięki temu nie rozsypie się podczas czytania. Nie podrze się w cholerę przy pierwszej lepszej okazji. Śmiało można ją zakopać u wybrzeży Chile, jak ją ktoś znajdzie za te tysiąc lat - będzie miał radość, choćby tylko z samych fotografii.

Tekst natomiast jest podzielony na epizody, które wybrano z paru lat wędrówki Halika u boku żony i psa, począwszy od Buenos Aires, kierując się w dół do Ziemi Ognistej, potem w górę śladem Andów, by przecisnąć się przez selwę (zdradziecki las deszczowy, znaczy) i trafić do Meksyku. I są to bardzo różne historie, często krótkie i zdawkowe. A czasami wręcz ewidentnie barwione fikcją - to się czuje. Nie ma tu też motywu przewodniego. Tony Halik z rodzinką po prostu jedzie, pstryka te swoje zdjęcia i opowiada, co spotyka po drodze. Są góry i skandaliczne drogi w Argentynie, są poszukiwacze skarbów, są stare Indianki, które oglądają obrazki w czasopiśmie "Life" no i czarownica w szałasie pośród lam. Są i suszone ludzkie głowy, oczywiście, no bo jak to tak? Bez suszonych głów miało być?

Tak oto zaglądamy w dawne tereny cywilizacji prekolumbijskich i widzimy to, co tam się teraz wyrabia. Halik coś o historii wspomina, ale bardziej skupia się na tu i teraz. Nie wysila się w kwestiach naukowych, a więc nie zgrywa fachowca. Również stara się unikać kwestii politycznych, bo żaden z niego reportażysta. On o tym wie i chce, żebyśmy też mieli tego świadomość. Kim w takim razie jest ten cały Tony Halik? To nieskomplikowany gość, który po prostu kochał świat i życie. A że czasem w swych opowiastkach to i owo ponaciągał... cóż, bywa.

A więc jedziemy, wyboje i niebezpieczeństwa. Mogą na nas napaść w dziczy i ukraść samochód, naszych ciał nikt nie znajdzie. Będziemy szukać szmaragdów w kopalni na słowo honoru. Dziecko urodzi się nam gdzieś tam Bóg wie gdzie, ale chrzanić to. Damy radę, bez obaw. Zapakujemy berbecia w koce i hej, dalej do przodu. Selwa taka piękna, szkoda czasu, by stać w miejscu. A więc Ameryka Południowa. A więc przygoda pełną gębą, cały jej kontynent...

• Podróżnicze
  • Podróże