Zielone piekło

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Aventures au Mato Grosso, Aventures en Guyane
wiedzima

Inne wydania

„Chcę odnaleźć trzy plemiona ludożerców, a także członków innych 51 dzikich plemion, których ślad zaginął ponad 60 lat temu”. To zdanie, wypowiedziane przez Raymonda Maufraisa, drukowało wiele czasopism opisujących jego fascynującą i zarazem przerażającą przygodę. W wieku dziewiętnastu lat wyruszył w głąb brazylijskiej puszczy, biorąc udział w wyprawie, której celem było poznanie życia i...

To zdanie, wypowiedziane przez Raymonda Maufraisa, drukowało wiele czasopism opisujących jego fascynującą i zarazem przerażającą przygodę. W wieku dziewiętnastu lat wyruszył w głąb brazylijskiej puszczy, biorąc udział w wyprawie, której celem było poznanie życia i obyczajów pierwotnych szczepów indiańskich z Mato Grosso. Trzy lata później samotnie podjął się niezwykle ryzykownego zadania. Chciał przedostać się przez dżunglę Gujany do masywu górskiego Tumuc-Humac. Ślad po nim zaginął. Nad brzegiem rzeki Tamouri znaleziono opuszczony biwak i dziennik Raymonda, który, wraz z przejmującą relacją autora z podróży do Mato Grosso, został wydany pod tytułem „Zielone piekło”.

źródło opisu: Nota Wydawcy

źródło okładki: Wydawca

Nigdy wcześniej żadna książka podróżnicza tak mną nie wstrząsnęła. Czytałam w napięciu do ostatniego zdania przez połowę nocy. Pozostałą część do rana tłukłam się z myślami i nie mogłam zasnąć.

Mimo, że wiele razy czytałam o głodzie, sztuce przetrwania, obozach zagłady i mimo pewnego oswojenia z tego typu literaturą, to uczestniczenie w tej jednak śmierci wyjątkowo mną wstrząsnęło.

Nie będę streszczać treści. Powiem tylko, że z pewnością polecam osobom, lubiącym literaturę podróżniczą. Dla mnie "Zielone piekło" stało się z marszu jedną z najważniejszych pozycji z tego gatunku.

Cały czas myślę jak Raymond umarł; jak to było?

Jedno jest pewne - autor żebrzący o pieniądze za życia, dopiero po śmierci stał się sławny. Jego zaginięcie było wielkim prasowym wydarzeniem. Dopiero ono spowodowało szalone zainteresowanie czytelników, spekulacje. Obie "książki" Raymonda wydano dopiero po jego śmierci. Gdyby ten strumień gotówki, zrodzony na bazie zainteresowania zaginięciem,...

książek: 1991
Renax | 2014-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Książka zdecydowanie nierówna. Włąściwie to dwie książki: "Aventures au Matto-Grosso" i "Aventures en Guyane", kóre w Polsce - pewnie za sprawą oszczędności - wydano pod tytułem 'Zielone piekło'.
Obie części różnią się zdecydowanie. Część pierwsza to opis podróży autora do Matto Grosso w Brazylii i ma formę reportaży osobistych. Przed wydaniem autor dopracował tekst, co - moim zdaniem - zaszkodziło tekstowi. Tę część oceniam słabo, bo męczyłam się, próbując przebrnąć przez to piekło świata pionierów, zdegenerowanych Indian i samców, walczących o złoto, wódkę i seks z każdą kobietą. W dodatku narracja personalna, z perspektywy dwudziestolatka, spowodowała u mnie odczucie obcości. Mam bogata wyobraźnię, ale psychika żadnego przygód młodzieńca to rzecz dla mnie obca.
Część druga to zupełnie inny gatunek literacki - dziennik z podróży do Gujany. Już na okładce dowiadujemy się, że autor z tej wędrówki nie wrócił. Mamy więc perspektywę śmierci i beznadziejnej przygody. Autor sam...

Isadora | 2011-05-20
Przeczytana: 20 maja 2011

Powstanie tej książki owiane jest ponurą legendą związaną przede wszystkim z niewyjaśnionymi po dziś dzień losami jej autora, który zaginął podczas samotnej wyprawy w gujańskiej dżungli.
Jest ona swoistym dziennikiem podróży, wyczerpującym i przejmującym zapisem dwóch ekspedycji, w którym autor uczestniczył: wyprawy w głąb amazońskiej dżungli brazylijskiego Mato Grosso oraz gujańskiego interioru - w poszukiwaniu przedmiotu swojej obsesji, czyli nieznanych dotąd cywilizacji indiańskich plemion.
W 1947 roku dziewiętnastoletni Raymond Maufrais przyłącza się do ekspedycji wyruszającej na terytoria zamieszkiwane przez uchodzące za jedno z najokrutniejszych plemion Brazylii, Indian Xavante.
Wyprawa do Mato Grosso naszpikowana jest morderczymi trudnościami począwszy od pleśniejących w tropikalnej wilgoci zapasów i ubrań, poprzez choroby charakterystyczne dla klimatu (malaria, biegunka), chroniczne zmęczenie graniczące z wycieńczeniem po śmiertelnie niebezpieczne insekty oraz niezliczone...

Ksawery Szaniawski | 2012-09-25
Przeczytana: wrzesień 2012

Zapis, pamiętnik, wyprawy do południowoamerykańskiej dżungli. Odbyta, w większości samotnie, przez młodego francuskiego dziennikarza. Wyprawa ta doprowadziła do śmierci autora, jesteśmy świadkiem jego walki o jedzenie jak i z samym sobą. Najlepszym opisem, odzwierciedlającym to co działo się w głowie autora książki, pogarszającym się jego stanie psychicznym , nich będą poniższe cytaty:

"Śmiało, chłopcze, cierpliwie znoś złe chwile, czekając na dobre. Wszystko ma swój koniec. Przezywasz najpiękniejszą w życiu przygodę, którą zamiast bajek będziesz mógł opowiadac wnukom, jeśli je będziesz miał. Maszeruj na bosaka, tylko w przepasce na biodrach, niech gorące słońce garbuje ci skórę, niech twardnieją ci stopy i ręce. Od ogniska zapalaj fajkę, napychaj żołądek, kiedy się da, kładź się spać kiedy jesteś głodny i próbuj zasnąć"

"Trwa we mnie sprzeczka między tą stałą potrzebą czułości, samotności i jednocześnie ryzyka przygody. Nie ma nikogo, kto by wyciągnął do mnie rękę, dodał odwagi...

ciosem | 2013-12-06

Naprawdę świetna książka podróżnicza napisana w formie dziennika, nie skłamie jeżeli napiszę, że najlepsza jaką czytałem a mam na koncie dużo od Cejrowskiego po Pałkiewicza. Mnie w książce najbardziej urzekło samo to, iż do dziś nie wiadomo co stało się z Raymondem- bardzo odważnym człowiekiem który sam z psem wyrusza na spotkanie Indian którzy być może nigdy nie spotkali białego człowieka, a jeśli o nim słyszeli na pewno nie było to nic dobrego. Moją prywatną opinią jest to, że być może Maufrais zmarł z głodu lub utopił się po opuszczeniu ostatniego obozu gdzie zostawił dla nas swój dziennik. Ale spekulować można bez końca. Ja czytałem ponad rok temu i do dziś mam przed oczami jak strzela wycieńczony z głodu do małpy gdy z pomocą wg. mnie przyszła mu sama dżungla, i rozmyślam co się z nim stało. Może żyje do dziś jako prawie stuletni dziadziuś gdzieś z Indianami. Polecam każdemu kto czyta.

Anaesz | 2014-09-16
Przeczytana: 16 września 2014

Wstrząsająca książka, miejscami tak mocno że aż odkładałam ją na krótkie chwile. To nie zapis z obecnych podróży, gdzie wszystko jest piękne,egzotyczne a wyprawa kończy się miło i przyjemnie. Ta wyprawa kończy się tragicznie a sam jej przebieg jest męczarnią. Walką z dżunglą, głodem,chorobami i bólem. Obowiązkowa lektura dla osób lubiących książki podróżnicze. Tu znajdziecie podróż prawdziwą do szpiku kości.

werka777 | 2014-09-01
Przeczytana: 01 września 2014

Literatura podróżnicza pełna jest ciekawych książek przedstawiających relacje z niesamowitych wypraw. Liczni odważni wędrowcy opowiadają o nieznanych nam tradycjach dzikich ludów czy też o nieodkrytych dotąd miejscach, których nie dosięgła jeszcze ręka cywilizacji. Są podróżnicy mniej lub bardziej znani. Są tacy, którzy nieraz ryzykują nawet życiem, próbując się dostać w miejsca, które nie są pisane zwyczajnym turystom. Jak się okazuje, zdarzają się jednak i takie przypadki wędrowców, którym nie było dane powrócić do domu… Takim człowiekiem był Raymond Maufrais. Młody, pełen werwy i planów mężczyzna, o którym słuch nagle zaginął.

Raymond Maufrais to autor książki „Zielone piekło”. Można powiedzieć, że tak, jak wyjątkowe było jego życie, tak też niezwykła jest także i jego twórczość. Młody podróżnik nie był bowiem świadom wydania owej lektury. Dlaczego? Pierwsza część książki to relacja z wyprawy do Mato Grosso. Wszystkie przeżyte przez Raymonda chwile zostały zapisane w postaci...

tomsn | 2011-01-23

Książka jest bardzo przejmująca. Najpierw w opisywaniu degeneracji środowisk indiańskich, które żyją na uboczu wielkich miast, oderwani od swojego gniazda w dżungli. Najbardziej jednak przejmują zapisy z dziennika Maufraisa, który został odnaleziony już po śmierci autora. To zapis zmagania i dowód siły i nadziei, która nie opuściła tego człowieka do końca. Parę słów:

Pennywise | 2011-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2011

Jeżeli ktoś liczy że w tej książce przeczyta o niesłychanych przygodach, to może być zawiedziony.

Autor opisuje jak wyglądało prawdziwe życie tubylców, jak również swoją monotonną podróż marzeń.
Książka (pamiętnik) pomimo tego że była napisana dawno i pewnie realia tamtego świata się zmieniły, to jednak, może być to dobrą przestrogą dla tych wszystkich domorosłych podróżników, którzy myślą że Dżungla, Amazonka itp. jest tylko piękna, kolorowa i przyjemnie gorąca.

Książka bardzo smutna i gdyby nie wstęp można by po zakończeniu twierdzić, że jednak się udało...

Zdecydowanie polecam

jonek64 | 2014-01-03

"Zielone piekło" R. Maufrais'go - znakomita książka, a właściwie dziennik francuskiego dziennikarza, który żądny przygód wyruszył samotnie na poszukiwanie dzikich Indian mieszkających w nieodkrytych częściach dżungli w Brazylii i Gujanie Francuskiej. Autor bardzo dokładnie opisuje życie m.in. poszukiwaczy diamentów, dzikich Indian oraz żądnych przygód ludzi nie zawsze wiedzących w co się pakują. Świetne opisy przyrody i zwierząt żyjących w zielonej i odstraszającej dżungli. Wiele z tych opisów nadal jest aktualnych, bowiem nadal żyją takie stwory jak anakondy, piranie, kajmany i aimary.

Dziennik podróży tego autora potwierdza słowa znanych polskich podróżników np. Cejrowskiego, Pawlikowskiej, że dżungla jest to wielka przygoda, lecz także olbrzymie niebezpieczeństwo dla podróżników - o czym przekonał się Raymond Maufrais i jego biedny pies Boby...