Czas przemian

Wydawnictwo: Rebis
A Time of Changes
8385202609
Pablos

NEBULA za najlepszą powieść 1971 roku Jest to autobiografia Kinnalla Darivala, księcia prowincji Salla na planecie Borthan. Napisanie takiej książki jest aktem herezji, ponieważ w trzymanym krótko i w posłuchu społeczeństwie Borthana słowa "ja" i "mnie" są nieprzyzwoitą obrzydliwością, a pomysł "autobiografii" - wprost nie do pomyślenia. Przez większą część swego życia Kinnall, jak każdy...

NEBULA za najlepszą powieść 1971 roku

Przez większą część swego życia Kinnall, jak każdy człowiek tej społeczności, ściśle przestrzegał obowiązującego kodeksu moralnego. Skazany na wygnanie, kiedy jego brat stał się władcą Salli, spotkał Ziemianina odwiedzającego planetę, a ten zapoznał go z pewną ideą oraz sposobami wprowadzenia jej w życie, co wstrząsnęło podstawowymi wierzeniami Borthańczyka. Szaleniec lub mesjasz, książę obiera drogę, na której zagrożone jest nie tylko jego własne życie, lecz także jego bliskich.
W "Czasie przemian" Robert Silverberg maluje zdumiewająco bogaty i przekonujący obraz świata na Borthanie, żyjących tam ludzi i ich cywilizacji.

Pete489 | 2014-07-15

Ta książka nudzi!

Jest to świat ludzi, w którym gramatyczna forma pierwszoosobowa jest zakazana a główny bohater sprzeciwia się temu. Na tym kończą się innowacje. Co z tego, że został wykreowany jakiegoś rodzaju świat fantasy, skoro to do niczego nie prowadzi?

Oczywiście, każda osoba obdarzona odpowiednio wysoką inteligencją oraz wiedzą jest w stanie metodą nadinterpretacji "odkryć drugie dno" czegokolwiek, nawet najgorszej szmiry. Na przykład tutaj mogłaby to być filozofia Wschodu, rozważania na temat własnego "ja" oraz samorealizacji. Zgadzam się, ale czy powieść nie powinna być wciągająca i atrakcyjna również na poziomie fabularnym?

Nie polecam.

Marcin | 2012-11-30

Słaba. Po prostu słaba. Fabuła nie jest ciekawa, nie porywa. Żadnego głębszego objaśnienia na temat wyrzeczenia się słów "ja" "moim" etc. Brak naszkicowanych solidnych barier psychologicznych i podziałów społecznych z tego powodu. A raczej powiniennem napisać, że to wszystko autor przedstawił ale z jakiegoś powodu było to jakby sztuczne. Dodatkowo język. Z jednej strony autor pisze, jakby to była konwencje fantastyki średniowiecznej "dziewki", "karczma" etc. a nagle pojawia się "autostrada" "samochód" "jeep" etc.
Niespójne to wszystko jakoś dla mnie.

Leto Atryda | 2013-08-22
Przeczytana: 2009 rok

Wielu czytelników nie rozumie używanego zakazu na Brothanie zwrotów typu "Ja" i"Mnie". Sufi też tak robią. Nie mówienie o sobie jako o odrębności ma pomóc zrozumieć kim jesteśmy, zbliżyć nas do synergii wszechświata.
Według mnie dobra książka obrazująca ludzką herezję podejścia do samego siebie. Trzeba ją ZROZUMIEĆ, ale gorąco polecam!!!

noname | 2015-11-08
Przeczytana: 01 listopada 2015

Czołówka jeśli chodzi o książki z gatunku fantastycznego, a ogólnie też książka jest dużo ponadprzeciętna.

książek: 1980
Jahty | 2011-10-21