amra_LemurianScrolls 
mężczyzna, status: bibliotekarz, dodał: 94 książki i 9 cytatów, ostatnio widziany 3 tygodnie temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-20 22:43:13
Dodał książkę na półkę: Przeczytane, Fantasy / sci-fi
Autor:
Cykl: Dylogia Ruhy (tom 1) | Seria: Forgotten Realms
 
2018-08-29 22:37:24
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Duża trylogia vernowska (tom 3)

Słabawa jest ta książka. Popularność zawdzięcza "20000 mil podmorskiej żeglugi" i pozostałym książkom Verne'a, czyli raczej na siłę. Jest tu kapitan Nemo, którego fani się domagali, czyli na siłe. Są piraci z "Dzieci kapitana Granta", też na siłę. I wreszcie pomysł na całą fabułę to zafascynowanie Verne'a "Robinsonem Crusoe" i próba napisania czegoś podobnego, czyli nie tworzenie czegokolwiek... Słabawa jest ta książka. Popularność zawdzięcza "20000 mil podmorskiej żeglugi" i pozostałym książkom Verne'a, czyli raczej na siłę. Jest tu kapitan Nemo, którego fani się domagali, czyli na siłe. Są piraci z "Dzieci kapitana Granta", też na siłę. I wreszcie pomysł na całą fabułę to zafascynowanie Verne'a "Robinsonem Crusoe" i próba napisania czegoś podobnego, czyli nie tworzenie czegokolwiek nowego, czyli cała historia też na siłę. Mimo to książka ma swoje momenty (głównie kapitan Nemo i jego wyspa! - ale to dalej przedłużanie 20000 mil podmorskiej żeglugi ) i jest porządnym survivalem (w wielu aspektach nierealistycznym), ale dla dzieci jest już raczej zbyt archaiczna, dla dorosłych zbyt dziecinna, postacie są bardzo sympatyczne, lecz też bardzo "kwadratowe", a porady z przetrwania często niepraktyczne.

pokaż więcej

 
2018-08-28 23:36:12
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:

W najprostszy sposób zawartośc tej książki można opisać tak: koleś chodzi po olbrzymim mieście, spotyka kogoś, gada z nim, idzie dalej, spotyka kogoś innego, gada z nim i tak do końca książki. Przypomina to trochę "Dead Souls" Gogola czyli wędrówkę po charakterach lub paletę osobowości, choć nie jest to aż tak głęboko rozbudowywane. Przypomina też trochę granie w Baldurs Gate i chodzenie po... W najprostszy sposób zawartośc tej książki można opisać tak: koleś chodzi po olbrzymim mieście, spotyka kogoś, gada z nim, idzie dalej, spotyka kogoś innego, gada z nim i tak do końca książki. Przypomina to trochę "Dead Souls" Gogola czyli wędrówkę po charakterach lub paletę osobowości, choć nie jest to aż tak głęboko rozbudowywane. Przypomina też trochę granie w Baldurs Gate i chodzenie po dużym mieście Athkatli lub Wrotach Baldura i wypełnianie drobnych questów typu: przejdz się z jednego budynku do drugiego, znajdz coś tam i przenieś to gdzieś tam. Zaczyna się jak typowa książka fantasy, tylko tym razem dla odmiany główny bohater należy do cechu katów. Na szczęście im dalej tym lepiej i autor całkowicie zaczyna odbiegać od schematu kaiążek fantasy, zaczyna się robić coraz więcej filozofowania i niejednoznacznych znaczeniowo sytuacji (zwłaszcza rozdziały w ogrodzie botanicznym są bardzo dobre). Kolejnym plusem książki jest urywanie wątków i niezakańczanie ich tylko przechodzenie do kolejnych sytuacji. W książce nie ma akcji, bijatyk, baśniowych stworów różnych ras, rozległych opisów krain, machinacji politycznych, wojen, działań militarnych, spisków ani innych rzeczy, na których budowane są prawie wszystkie książki fantasy, mimo to jest wciągająca i z każdą kartką coraz lepiej się ją czyta, tak jakby autor nabierał coraz więcej wiatru w żagle, choć trzeba od razu dodać, że nie jest to też żadne wielkie arcydzieło światowej literatury. Jest to po prostu lepsza jakościowo książka fantasy, która nie skupia się tylko na "banałach".

pokaż więcej

 
2018-08-22 23:49:08
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Ona/Aisza (tom 2)

Dwóch fanatyków desperatów (;-) prawie 20 lat błąka się po górach i wyżynach Tybetu i Himalajów za kobietą idealną. Książka się ciekawie zaczyna, wciąga, pierwsze 80 stron to porządna przygodówka w górach, o pokonywaniu kolejnych przeszkód i dążeniu za wszelką cenę do celu. Haggard sam dużo podróżował po egzotycznych krajach, także doświadczenie miał z pierwszej ręki i potrafił to w ciekawy... Dwóch fanatyków desperatów (;-) prawie 20 lat błąka się po górach i wyżynach Tybetu i Himalajów za kobietą idealną. Książka się ciekawie zaczyna, wciąga, pierwsze 80 stron to porządna przygodówka w górach, o pokonywaniu kolejnych przeszkód i dążeniu za wszelką cenę do celu. Haggard sam dużo podróżował po egzotycznych krajach, także doświadczenie miał z pierwszej ręki i potrafił to w ciekawy sposób dołączać do swoich książek. Do tego dochodzą rozważania filozoficzne: co jest lepsze spokój ducha i dążenie do nirwany czy miłość razem z jej wszystkimi zaletami i wadami. Niestey, kiedy bohaterowie docierają już do upragnionego celu, a w zasadzie w jego bliskie pobliże - poszukiwaną dolinę (następuje to koło 100 strony), książka "umiera".Główne postacie nagle wyjaśniają sobie całą fabułę, rozwiązują wszystkie zagadki, potem nie ma już żadnej tajemniczości, wszystko jest wiadome (albo można się domyślić) i całość toczy się do znanego miejsca, a historię się coraz trudniej czyta i męczy z każdą stroną coraz bardziej. Czytając tą książkę można się też dowiedzieć skąd Tolkien skopiował pomysł z wieżą z płonącym okiem.

pokaż więcej

 
2018-08-22 23:45:23
Ma nowego znajomego: Chris3z8
 
2018-08-22 17:05:56
Autor:
 
2018-08-22 17:02:39
Autor:
 
2018-08-21 21:46:17
Został fanem autora: Henry Rider Haggard
 
2018-08-21 20:49:46
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Autor:
 
2018-08-17 17:12:14
Ma nowego znajomego: Fasoletti
 
2018-08-14 23:17:59
Dodał książkę na półkę: Przeczytane

Co jakiś czas grupa wybrańców z wioski wyrusza na gigantyczną Ścianę. Celem jest dotarcie na wierzchołek Ściany, na którym jest siedziba bogów. Książka jest napisana przez pierwszego, który tam dotarł i wrócił z powrotem. Przypomina trochę "Podróż do wnętrza ziemi", tylko do góry nogami, tam szli jak najniżej się da, tutaj jak najwyżej się da. Miejscami jak "Odyseja" Homera, wymieszana z... Co jakiś czas grupa wybrańców z wioski wyrusza na gigantyczną Ścianę. Celem jest dotarcie na wierzchołek Ściany, na którym jest siedziba bogów. Książka jest napisana przez pierwszego, który tam dotarł i wrócił z powrotem. Przypomina trochę "Podróż do wnętrza ziemi", tylko do góry nogami, tam szli jak najniżej się da, tutaj jak najwyżej się da. Miejscami jak "Odyseja" Homera, wymieszana z filmami sci-fi klasy B lat 50tych XX wieku, to prawdziwe fantasy na obcej planecie. Nie tak dobra jak "Czas przemian" tego samego autora, czyta się ją bardzo dobrze od początku do końca.

Na plus okładka wydania Amberu, której autorem jest Ken Kelly, uczący się fachu od Franka Frazetty. Mimo, że nie pasuje dosłownie do treści i na pierwszy rzut oka może być trochę rażąca, to im dłużej książkę w ręku się trzyma, tym lepiej wygląda i coraz bardziej się w całość z zawartością komponuje.

pokaż więcej

 
2018-08-10 20:21:26
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 16)

Krótka, prosta historia przygodowa z 19-letnim Conanem w fachu złodzieja. Z zamierzenia autora jest to kontynuacja Wieży Słonia i pierwsza część trylogii Andrew J. Offutt'a. Książka napisana w 1978 roku należy do grupy pierwszych posthowardowskich pastiszy i wypada znacznie lepiej od tego co pisali de Camp i Carter, trochę lepiej od "Drogi Królów" Karla E. Wagnera, ale dalej widać celowy... Krótka, prosta historia przygodowa z 19-letnim Conanem w fachu złodzieja. Z zamierzenia autora jest to kontynuacja Wieży Słonia i pierwsza część trylogii Andrew J. Offutt'a. Książka napisana w 1978 roku należy do grupy pierwszych posthowardowskich pastiszy i wypada znacznie lepiej od tego co pisali de Camp i Carter, trochę lepiej od "Drogi Królów" Karla E. Wagnera, ale dalej widać celowy "plagiaryzm" Howarda. Lekka i prostolinijna, błyskawicznie się ją czyta, 140 stron z czego 1/3 to obrazki polskiego rysownika, niektóre naprawdę niezłe, rozmieszczone są w złych miejscach, tak jakby osoby odpowiedzialne za skład wogóle nie czytały tej książki, co jest akurat znakiem firmowym całej "czarnej serii Ambera" i tym razem ponownie okładka nie ma prawie nic wspólnego z zawartością książki (choć to jedna z lepszych grafik).

pokaż więcej

 
2018-08-09 22:10:35
Dodał książkę na półkę: Przeczytane
Cykl: Conan "czarna seria" (tom 59)

Dwudziestokilkuletni Conan w Ophirze na czele bandy najemników, stara się nie mieszać w trwające tam walki o tron i nie dopuścić do powrotu złego boga. Szybkie tempo, niewiele opisów pojedynków (tu na plus wychodzi), nawet dużo innych postaci jak na książkę z Conanem, dość ciekawa postać boga Al Kiira, nie ma żadnych dłużyzn, ale ogólnie książka wychodzi przeciętna, bo jakoś tak średnio się ją... Dwudziestokilkuletni Conan w Ophirze na czele bandy najemników, stara się nie mieszać w trwające tam walki o tron i nie dopuścić do powrotu złego boga. Szybkie tempo, niewiele opisów pojedynków (tu na plus wychodzi), nawet dużo innych postaci jak na książkę z Conanem, dość ciekawa postać boga Al Kiira, nie ma żadnych dłużyzn, ale ogólnie książka wychodzi przeciętna, bo jakoś tak średnio się ją czyta. Okładka w bardzo dużym stopniu pokrywa się z zawartością tego tomu.

pokaż więcej

 
2018-07-31 23:06:21
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, Chcę przeczytać / Mam
Cykl: Belizariusz (tom 2)
 
2018-07-31 23:05:43
Dodał książkę na półkę: Chcę przeczytać, Chcę przeczytać / Mam
Cykl: Belizariusz (tom 1)
 
Moja biblioteczka
984 168 295
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (2)

Ulubieni autorzy (8)
Lista ulubionych autorów
zgłoś błąd zgłoś błąd