Przysięga

Okładka książki Przysięga Kimberly Derting
Okładka książki Przysięga
Kimberly Derting Wydawnictwo: Amber Cykl: Przysięga (tom 1) fantasy, science fiction
Przysięga (tom 1)
The Pledge
Amber
2013-02-14
2013-02-14
Alicja Marcinkowska
słowa przysięga język

Podchodziłam do książki sceptycznie, jako że jestem wielką fanką "niezgodnej" i "igrzysk śmierci" a grubość książki trochę mnie odstraszała. Ale niesłusznie- okazało się że książka jest naprawdę fajna. Przeczytałam ją w jeden dzień, bo nie mogłam oderwać się od fabuły i myślenia co będzie dalej. Co dla mnie najważniejsze - główna bohaterka nie jest miękką kluską, która po poznaniu mężczyzny traci wszystkie swoje cechy i skupia się tylko na nim. Przez całą książkę główna bohaterka zachowuje swój pazur i jest silna.

Bardzo podoba mi się pomysł na fabułę. Bardzo się też wciągnęłam, do tego stopnia, że kiedy nie czytałam to myślałam co będzie dalej co zdarza mi się dość rzadko. Chciałabym się jednak przyczepić do może nazwę to rozmieszczenia. Mam na myśli, że przez większość książki fabuła toczyła się powoli, powoli poznawaliśmy świat, a pod koniec nagła lawina zdarzeń.

Szybka i wciągająca książka. Ciekawy świat i intrygujące postacie, zważywszy na długość powieści. Bardzo jestem ciekawa jak wszystko się dalej potoczy. Polecam, nawet samą pierwszą część dla osób, które nie sięgnął po kontynuację serii w obcym języku.

Jedynym minusem tej książki jest jej grubość. Zdecydowanie jest za cienka! Jak zaczęłam ją czytać to pochłonęłam ją w dwie godziny. I chcę więcej! Bohaterowie są bardzo dobrze zbudowani. Po prostu nie da się ich nie lubić. Oczywiście Charlie i Max to moje ulubione postacie chociaż Brooklynn też miała ten swój urok. ;) Zgadzam się z dopiskiem na okładce, że książka na pewno spodoba się fanom ,,Igrzysk Śmierci" i ,,Niezgodnej". Tam świat był podzielony na dystrykty i frakcje, tu mam podział na klasy. Każda klasa mówi swoim językiem, a za samo spojrzenie w oczy komuś z wyższej klasy karane jest śmiercią. I mimo pewnych podobieństw do "Igrzysk śmierci" czy "Niezgodnej" to fabuła jest bardzo ciekawa i oryginalna. Oczywiście nie spodziewałam się nie wiadomo jakich cudów po tej książce biorąc pod uwagę, jak pisałam wcześniej, jej grubość. Ale jest to książka lekka w odbiorze, czyta się szybko i z przyjemnością. Zapewne nie raz jeszcze do niej powrócę. Bardzo polecam!

Szczerze powiem, że czuję totalny niedosyt.
Mówi się, żeby nie oceniać książki po okładce. W tym przypadku to miało znaczenie. Do przeczytania tej lektury skłoniło mnie jedno zdanie znajdujące się na okładce "Romantyczna powieść o przyjaźni i pierwszej miłości dla miłośników IGRZYSK ŚMIERCI i NIEZGODNEJ. Już wtedy wiedziałam, że to książka idealna dla mnie. Czemu mam niedosyt? Autorka skończyła powieść w miejscu, gdzie według mnie wszystko się zaczyna. Podobno jest druga część, ale niestety nie przetłumaczona na język polski. Nie było tutaj także dużo miłości. Spodziewałam się czegoś trochę innego, ale sama fabuła i pomysł autorki bardzo mi się spodobały.

Szczerze powiem, że czuję totalny niedosyt.

O dziwo bardzo dobrze bawiłam się przy tej książce. Sama do końca nie wiedziałam czego się spodziewać, ale i tak jestem zadowolona. Charlie nie wyróżnia się jakoś specjalnie osobowością, historia też nie jest nie wiadomo jak porywająca, jednak wciągnęła mnie i chętnie sięgnę po kolejne książki z serii.

(spoiler, spoiler) Nie podobała mi się ostatnia strona za bardzo przypominało Katarzynę Michalak, co dla mnie jest ogromnym minusem.

Bajka dla młodszych czytelników o złej królowej i grupie nastolatków,która musi ją pokonać... niemniej jednak przyjemnie i szybko sie czytało ☺

"Przysięga", to dystopia young adult, z elementami fantastyki. Miejscem akcji jest Ludania, kraj rządzony przez okrutną królową podzielony na kasty. Podział jest tak silny, że kasty mają nawet osobne języki, a osoba przynależna do niższej nie ma prawa znać języka klasy wyższej. Mamy również język uniwersalny dla wszystkich, który jest zarazem najniższy z języków i jedyny, który zna najniższa kasta - służących. Główną bohaterką, jest młoda dziewczyna Charlaina, która jako jedyna posiada dar rozumienia wszystkich języków. Dar ten jest jednak śmiercionośny, dlatego dziewczyna od najmłodszych lat musi go ukrywać.
Książa jest spójna, przepełniona akcją, mamy tu wątek rewolucyjny, jest również wątek miłosny. Opowieść czytało się szybko i sprawnie, chociaż czasem była aż nadto przewidywalna, wręcz naiwna i nieco przesłodzona. Przyjemne czytadło w stylu Igrzysk Śmierci, jednak jeśli szukacie jakiejś innowacji, niepowtarzalności, to tutaj ich nie znajdziecie.

Najlepsza książka jaką do tej pory czytałam. Intrygi, sekrety i hierarchia społeczna. Uwielbiam ją!