Pejzaż sentymentalny

Okładka książki Pejzaż sentymentalny Krystyna Siesicka
Okładka książki Pejzaż sentymentalny
Krystyna Siesicka Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Zapałka na zakręcie (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Zapałka na zakręcie (tom 2)
Akapit Press
2007-01-01
2003-01-01

Całkiem dobra powieść, ale muszę przyznać, że nie tak dobra jak "Zapałka na zakręcie". Mada, która powinna była dojrzeć, czasami wręcz irytuje swoim infantylnym podejściem do spraw, a sama akcja również mogłaby być nieco bogatsza w zaskakujące wydarzenia.

Ta część jest trochę gorsza od pierwszej, ale także ciekawa. Czyta się ją szybko, ponieważ jest krótka. Początkowo bardzo denerwowała mnie Tina, ale później się to zmieniło. Po poznaniu historii obu rodzin jesteśmy w stanie obiektywnie ocenić książkę. Na prawdę warto przeczytać tą książkę. Polecam

Ta książka była naprawdę przyjemna, ale po jej przeczytaniu jest mi trochę przykro. Sięgnęłam po ze względu na to, że „Zapałka na zakręcie“ miała otwarte zakończenie, więc chciałam dowiedzieć się co się dalej wydarzyło. Nie spodziewałam się tego, że czas w tej książce jest tak oddalony od tego z pierwszego tomu. Na początku trudno mi było wejść w fabułę, jednak później mi się spodobało. Mimo to zakończenie mnie rozczarowało. Było jeszcze bardziej otwarte niż w pierwszej części, dlatego chyba jedyne co mogę zrobić to dopowiedzieć sobie zakończenie. Może kiedyś sięgnę po „Zatrzymaj echo“, ale raczej nie teraz bo za bardzo boję się kolejnego rozczarowania.

Kontynuacja "Zapałki na zakręcie" dzieje się wiele lat później po wydarzeniach z pierwszej części. Postaci są już dorosłe i wszystko się zmienia. Pierwsza połowa książki jest opowiedziana z punktu widzenia Mady. Mimo, że ta jest dorosłą kobietą, miałam wrażenie, że prawie wcale się nie zmieniła, a jej myśli zachowania nadal były takie jak nastolatki. To duży minus i przyznaję, że czasem dość ciężko się to czytało. Dopiero, kiedy przeszłam do części opowiadanej przez Marcina, książka mnie wciągnęła. Po nim widać, że jest dorosły, zmienił się i prowadzi w miarę poukładane życie. Ta połowa książki była mniej dziecinna i wniosła więcej do powieści.
Ogólnie rzecz biorąc książka była dobra, ale też nie świetna. Intryga, która się tu pojawiła może i była oryginalna, ale jak na mój gust nie pasująca do postaci, same powiązania zrobione trochę na siłę.
Jednak, zakończyła się w takim momencie, że z przyjemnością sięgnęłabym po ostatni tom, aby dowiedzieć się jak wygląda finał historii bohaterów.

Kolejna część historii Marcina i Mady. Żałuję, że taka krótka ta książka. Bardzo trzyma w napięciu i czyta się od deski do deski. Koniecznie chciałam wiedzieć co będzie dalej. Achmed to moja ulubiona postać-bardzo ciekawa i barwnie opisana. Książce nie brakuje momentów zabawnych (sceny z kotką Pani Rozalii) ale i wątków detektywistycznych, trzymających nas w niewiedzy, co stanie się dalej lub kto jest kim w tej historii. Tiny nie polubiłam od pierwszej sceny ale myślę, że taki był zamysł autorki aby tak właśnie tę postać wykreować. Podobało mi się celebrowanie picia herbaty i konkretne nazwy, które samemu można kupić i delektować się smakiem czując się trochę jak Mada rozmawiająca z Achmedem o 17:00 w uroczym hoteliku Pani Rozalii.

Ciekawa dalszych losów Mady i Marcina czytałam bardzo szybko, czasem nieco mało dokładnie ale i historia nie była aż tak porywająca. Muszę jednak przyznać, że nie wyobrażam sobie pominięcia trzeciej części. Jest już na mojej półce. Nadal uważam, że twórczość Siesickiej to dobra proza. Nawet dla dorosłej już czytelniczki :)

Dużo tu niesamowitych zbiegów okoliczności i niedopowiedzeń, ale przyjemnie się czytało. Czy tak wyobrażałam sobie dalsze losy Marcina i Mady? Niekoniecznie.

Tym razem przyszło mi czytać kontynuację „ Zapałki na zakręcie” Krystyny Siesickiej „ Pejzaż sentymentalny”. Historia toczy się jak w poprzedniej książce w małej miejscowości Osada i czasami w Warszawie. Z tym, że głównymi bohaterami w pewnym sensie nie są Mada i Marcin tylko ich dzieci. Tina była córką Marcina a Kacper był synem Mady. Dziewczyna chciała się zemścić na Madzie za to jak potraktowała jej ojca gdy była w tym samym wieku co córka Marcina zrywając z nim. Nie przewidziała tego, że w trakcie swojego małego spektaklu zakocha się w Kacprze. Ale z uporem maniaka doprowadziła do tego, że skrzywdziła zarówno Kacpra jak i samą siebie. Po wyjeździe Tiny z Osady nie spodziewała się również tego, że będzie musiała pojechać tam jeszcze raz ze swoim ojcem Marcinem w celu wyjaśnienia wszystkiego a najważniejsze by powiedzieć prawdę co nią kierowało że postąpiła tak a nie inaczej.
Słowem podsumowującym książka aż tak nie przypadała mi do gustu jak „ Zapałka na zakręcie”. Może zbyt wiele sobie wyobrażałam po tej kontynuacji, że Mada z Marcinem będą razem szczęśliwi. A tu jednak stało się inaczej. Tak samo bywa w normalnym życiu, że nie ma się tego czego się zazwyczaj pragnie.

Moim zdaniem drugi tom jest nieco naciągany. Zaczynając przygodę z "Pejzażem" miałam wielkie ambicje, jak to dalej się potoczyło z Madą. Tutaj jednak co wprawiło mnie w zaskoczenie zamiast Mady i Marcina poznajemy również ich dzieci, Kaspra i Tinę. Pierwsze strony z łatwością przeczytałam, ale co szłam dalej, to tym bardziej mnie nudziło. Ostatnie strony już naprawdę czytałam na siłę, byleby zakończyć tę książkę. Szczerze przyznam, że "Zapałka" była lepsza. Dało się wytrzymać, jednak ten drugi tom mógłby być lepszy.

Zacznę od tego, że wolałabym przeczytać kontynuację "Jeziora osobliwości" niż "Zapałki", ale darowanemu książkowi się w strony nie zagląda. A nie, czekaj...

"Pejzaż sentymentalny" to książka zwykła. Czy to stanowi jej wadę czy zaletę to już sprawa indywidualna. Historia planu Tiny nie porywa, a sama dziewczyna mnie irytowała (nawet po wyjaśnieniu sprawy),chociaż może taką właśnie dostała rolę. Niestety, istnieje również opcja, że nie powinnam ponownie zabierać się za czytanie książek z młodości. Kilka dodatkowych lat na karku wyleczyło mnie skutecznie z zachwytu nad światem. Kiedyś "Pejzaż" podobał mi się bardziej, teraz nie widzę w nim zbyt dużo rzeczy wartych uwagi.

• Młodzieżowe
  • 2011