Pejzaż sentymentalny

Cykl: Zapałka na zakręcie (tom 2)
Wydawnictwo: Akapit Press

Tak o swojej powieści napisała Autorka: Znajdziecie w niej dalsze losy bohaterów Zapałki na zakręcie. A jednak Pejzaż sentymentalny jest powieścią trochę inną niż Zapałka.(...) Czas zmienił nie tylko świat wokół Mady i Marcina, ale przede wszystkim z...

źródło opisu: http://www.akapit-press.com.pl/

źródło okładki: http://www.akapit-press.com.pl/

| 2016-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Nie umiem ocenić tej książki i tego nie zrobię. Żałuję, że została ona napisana. Po przeczytaniu "Zapałki na zakręcie" miałam własną wizję przyszłości bohaterów, zupełnie inną od tej, którą przedstawiła autorka w "Pejzażu sentymentalnym". Było mi po prostu okropnie smutno, płakałam przez wiele kartek, mimo że nie było na nich zapisane nic złego. Książka ta uświadomiła mi dobitnie, jak łatwo jest podejmować złe decyzje, jak ławo można przegapić życie...

Ania | 2015-05-02

Piękna wzruszająca i niezwykle poruszająca książka. Przeczytałam ją uchem i okiem Jako osoba niedowidząca niekiedy musiałam tak robić i sprawiało mi to dużo większą przyjemność zwłaszcza wieczorami.

MadameShepard | 2015-05-02

Z pełną poczytalnością stawiam tej książce jedną gwiazdkę. Za karę, Pani Krystyno. Nie wolno tak nadwyrężać raz stworzonej fabuły, "Zapałka na zakręcie" jest książką piękną i przejmującą, zapadającą na całe życie w serce. Natomiast ta pożal się Boże kontynuacja jest marketingowym, wymuszonym, sztucznym tworem. Sztampowa fabułka, rozwiązania rodem z wenezuelskiej telenoweli, papierowi bohaterowie, którzy lata świetlne temu budzili w nas, młodych czytelnikach tak gorące emocje. Nie robi się takich numerów, nie wolno żerować na sentymencie i sympatii wiernych czytelników. Jeśli autorka nie ma pomysłów na powieści, to nie powinna pisać już w ogóle. Do tego wszystkiego okładka - potworek z bohomazem jakiegoś "artysty", fatalny wybór.
Strach pomyśleć, że toto ma jeszcze jedną kontynuację, którą też należałoby przeczytać. Jak mówił Kurtz w "Jądrze ciemności" - "Zgroza, zgroza, zgroza...".

Na początku miałam ochotę skulić się w kącie i zacząć płakać bez końca . Bolało. Bolało to jak bardzo wszystko się zmieniło w drugiej części tak wspaniałej i pięknej "Zapałka na zakręcie". A jednak nie mogłam płakać, bo byłam zbyt ciekawa, co będzie działo się dalej. Mimo że nie chciałam by tak potoczyły się losy Mady i Marcina, muszę przyznać, że i tak książka przyciągnęła mnie do siebie już z pierwszym zdaniem.

grzanka_ | 2010-12-30

Po przeczytaniu jednym tchem "Zapałki na zakręcie" postanowiłam sięgnąć po jej kontynuację czyli "Pejzaż sentymentalny".
Przebrnęłam przez całość i niestety trochę się zawiodłam.
Klimat jest zupełnie inny, brakowało mi starej Mady i Marcina.

Catalina | 2011-07-10
Przeczytana: 06 lipca 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Pejzaż sentymentalny” to kontynuacja cieszącej się od lat ogromną popularnością „Zapałki na zakręcie. Po wielu latach Siesicka zdecydowała się przedstawić czytelnikom dalsze losy Marcina i Mady – głównych bohaterów jednej ze swoich najpopularniejszych powieści. Poznajemy syna Mady – młodego, zdolnego saksofonistę Kacpra, a także córkę Marcina – czarnowłosą Tinę, która pragnie zostać aktorką. Jako że „Zapałka na zakręcie” zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, nie mogłam się doczekać, kiedy sięgnę po jej drugą część. Byłam po prostu bardzo ciekawa jak dalej potoczyły się losy dwójki bohaterów. Niestety ta kontynuacja przyniosła mi spore rozczarowanie. Wypada ona bowiem słabo nie tylko na tle poprzedniej części, ale w ogóle pozostałych książek Siesickiej.

„Dzień jest pochmurny, ciemny, z okien mojego pokoju widzę ulicę Kościelną ciągnącą się wzdłuż Osady, jakże inną od tej z moich wspomnień. Ostatni swój pobyt tutaj mam wpisany w pamięć jak barwne akwarele odrobinę rozmyte...

ira | 2014-12-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki.
I zaiste, powrót do Osady, w której króluje fast food, jest powrotem nad ściek, który kiedyś był pięknym strumieniem.
Nie ten klimat, jakaś wydumana intryga, szczeniarskie pomysły durnej panny i papierowe postacie. A na koniec ten sam chwyt, co w poprzedniej części.
Lubię powieści Siesickiej - od dziś uzupełniam te zdanie słowami "ale nie wszystkie".

Rudaczyta | 2016-05-05

Po raz kolejny znaleźć się w Osadzie? Bezcenne. Ponownie spotkać humorzastą, kapryśną Madę oraz romantycznego Marcina to coś wyjątkowego. I do tego oboje w wydaniu dorosłym. Doświadczeni, po przejściach, z bagażem życiowych trosk. Jednak rolę pierwszoplanową gra w "Pejzażu sentymentalnym" zupełnie inna para ( a może nie taka "zupełnie inna"?): Tina i Kacper.

Nie chce się wierzyć, ale Mada i Marcin nie zostali przykładnym małżeństwem szaleńczo zakochanym aż po kres swych dni.
I tutaj przytoczę najpiękniejszy cytat o wygasającej miłości, jaki do tej pory poznałam:
"Odchodziła ode mnie dzień po dniu, nagłą obcością, niedobrym milczeniem, wymuszonym uśmiechem, cofnięciem ręki. Coraz bardziej nie moja, coraz bardziej czyjaś, w końcu nawet wiedziałem czyja, bo przez pomyłkę zapytała mnie kiedyś: "czy dziś jest bardzo zimno, Dawidzie?""

Nie mogłam się z tym pogodzić, czytając tę książkę pierwszy raz 15 lat temu, i nie mogę się pogodzić czytając ja po raz drugi dnia dzisiejszego. To...

Aleksandra | 2015-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

"Pejzaż sentymentalny" to druga część książki pt. "Zapałka na zakręcie". Nie jest ona za bardzo powiązana z pierwszą częścią. Opowiada ona o czasach, w których główni bohaterzy są już dorosłymi ludźmi i posiadają dzieci. Nie będę Wam zdradzać już więcej szczegółów. Osobiście, kiedy ją czytałam w pewnych momentach byłam naprawdę zaskoczona niektórymi elementami.
Jedyną kwestią, która nie podobała mi się w tym tomie jak i w pierwszym to zakończenie. Nie lubię książek, które nie mają jasno napisanego zakończenia. Także uważa to za jedyną wadę tej serii. "Pejzaż sentymentalny" jest książką, jedynie tylko na raz. Czyta się ją przyjemnie i lekko. Podobała mi się ona bardziej niż pierwsza część, ale nie spełniła wszystkich moich oczekiwań. Na pewno nie jest to moja ostatnia książka autorstwa pani Krystyny Siesickiej.
Uważam, że warto przeczytać tą książkę między innymi dlatego, aby zapoznać się z dalszymi losami Mady i Marcina.

Jolantino | 2011-09-06
Przeczytana: 27 lipca 2011

Powróciło. Powróciło to uczucie. Uczucie niepewności.
Gdy byłam prawie na końcu tej książki, myślałam, że nie będę miała żadnym pouczających wniosków. Jednak mam. Zgadnijcie, kto mnie na niego natchnął?
"Piekło jest wybrukowane dobrymi chęciami", nieprawdaż?
Po przeczytaniu zapałki na zakręcie, zadajemy sobie pytanie: "Co z nimi było?" . Przed przeczytaniem "Pejzażu" liczymy na odpowiedź. Ale do końca i tak jej nie znajdujemy. Musimy je sobie sami dopisać. No bo CO z nimi było?!