Dziwna jesteś, Karolino

Glob
1990-01-01
1990-01-01
Ziółkowska dla młodzieży

Jedna z moich pierwszych książek. Czytało się ją szybko i przyjemnie. Zakończenie mnie rozczarowało. Liczyłam albo na inne,albo na dodatkowe tomy. Niestety. Mimo to książkę wspominam z dużym sentymentem :)

Całość na karowisniewska.pl
Karolina mnie po prostu doprowadzała do szaleństwa. Z jednej strony imponowała mi samodzielnością, błyskotliwością w rozmowach z rodziną i uporem w zaimponowaniu poloniście. Z drugiej strony to po prostu młoda, głupia koza, która zakochawszy się w starszym mężczyźnie zgrywa starą malutką a to co kotłuje jej się w głowie przyprawia co najmniej o zażenowanie. „Na pewno mnie zdradza”, „nie, przecież kocha tylko mnie”, „takie śliczne dziecko będę z nim miała”, „teraz pewnie patrzy w oczy innej”. Do tego dorzućcie łażenie ulicą, gdzie mieszka, głuche telefony i wystawanie przed jego oknem. O tempora, o mores! Niech mnie ktoś uszczypnie. Czy jako nastolatkowie też byliśmy tacy… niejednoznaczni?

Całość na karowisniewska.pl

Książka jest mocno przeciętna, ale dobrze mi się ją czytało (byłam wówczas licealistką). Nauczyciel często jest obiektem westchnień swoich uczennic, tak jest i w tym przypadku. Co prawda, uczucie narodziło się jeszcze zanim główna bohaterka dowiedziała się o przyjęciu spotkanego w pociągu, przystojnego mężczyzny do pracy w szkole, do której uczęszcza.

Relacja przeradza się w romans, a sama główna bohaterka wręcz za cel życiowy obiera sobie uwiedzenie belfra. Jednocześnie całkowicie ignoruje uczucia do niej żywione przez znajomego ze szkolnego korytarza. Przez to dochodzi do dramatycznych zdarzeń, a uczennica dowiaduje się ostatecznie o zaskakującej sytuacji życiowej swego ukochanego.

Polecam zakochanym uczennicom, które nie mogą dać upustu swym żądzom i pragnieniom. Serio, nic nie mam do tej książki. Po prostu jest jedną z wielu tego typu i łatwo zapomnieć, że się ją czytało kiedykolwiek. Pomimo, że podobna sytuacja dotyczyła mnie bezpośrednio.

Relacja przeradza...

Pierwsza książka niebędąca lekturą, którą pokochałam chwilę po ukończeniu podstawówki.

Książka-prezent.Zostałam obdarowana jako 13-letnia dziewczyna, na klasowych Mikołajkach. Nosiła już znamiona użytkowania,
przyjaciółka (Justyna-Mikołaj) przyznała się, że 'czytała i ona, i mama, i babcia...i to dlatego'.
Wtedy, gdy byłam podlotkiem z otwartym serduszkiem, książka ta była dla mnie hitem, przeczytałam ją jednym tchem, a po mnie wszystkie bliższe koleżanki z bloku.
Jak to dziewczynki w tym wieku, byłyśmy uczuciowe i naiwne.
TAKA SAMA JEST TA KSIĄŻKA. Prosta w treści, jednowątkowa, że aż boli. 18-letnia dziewczyna zakochuje się w 10 lat starszym mężczyźnie, który okazuje się później być jej nauczycielem. Ona, Karolina, przeżywa swe uczucie kompletnie nieświadoma zobowiązań Remigiusza.
Nudną jednowątkowość książki ratują odrobinę dwie bohaterki, młodsza kuzynka Karoliny, zabawiająca się w detektywa, próbując odgadnąć, kim jest 'starszy pan, z którym się Karolka spotyka'. Jako drugie urozmaicenie można potraktować babkę-góralkę, matkę ojczyma Karoliny. Zamieszkuje ona w szczecińskim mieszkaniu głównej bohaterki, wprowadzając sporo sympatycznego zamieszania w życie całej jej rodziny.Niestety, za mało w treść książki.
Trochę to może krzywdzące, ale dziś nazwałabym ją historią z morałem lub ostrzeżeniem dla młodych dziewcząt;) TO DZIŚ.
Z sentymentu jednak wpisuję ocenę -dobra- i na pewno nie 'rzucę książką przez środek pokoju'.

Do przeczytania tej książki skłonił mnie tytuł i jej początek, który zdążyłam przeczytać w bibliotece. Bardzo przyjemnie się ją czytało, ale niestety zakończenie mnie rozczarowało :( Faktycznie, dziwna ta Karolina :P

Ksiażke przeczytalam kiedy byłam w szkole średniej. Zrobiła na mnie niesamowite wrażenie, a to dlatego że dotykała mnie osobiscie. Akurat tak się złożyło, że w tym samym czasie przeżywałam swoją pierwszą milość do meżczyzny, o 11 lat starszego, także nauczyciela (ale nie z mojej szkoły) i w dodatku obydwoje mieszkaliśmy w Szczecinie, gdzie rozgrywa się akcja książki. Czytajac czułam, że czytam tę ksiażkę o sobie. Pamiętam, że nie mogłam pozbierać się po jej przeczytaniu. I tak jak główna bohaterka pewnie by coś wyszlo z tego uczucia gdyby nie moje tchórzostwo i brak odwagi z jego strony. Po 20 latach sentyment pozostal i do ksiażki i do niego. On pozostał kawalerem, nadal przystojny, czarujący, inteligentny - tak jakby nadal czekał na mnie.. Tylko, że ja już niemoge.. Było, mineło i już nie powróci..

Przyjemna, lekka książka, można pochłonąć ją w ciągu jednego wieczora.

Przyjemna, lekka książka, można pochłonąć ją w ciągu jednego wieczora.

Książka sama w sobie mi się nie podobała, ale w końcu właśnie z niej pochodzi moje imię, więc przeczytać ją musiałam :)

Opowiada o dziewczynie 17-letniej co wraca od Ojca do Mamy do Szczecina,do szkoły.W pociągu poznaje Pana i się w nim zakochuje.Nie wie o ty,że to profesor i że będzie uczył w jej szkole j.polskiego.Gubi się w myślach ukrywa tą miłość przed wszystkimi. W końcu postanawiają się spotykać po kryjomu.Dowiaduje się o tym chłopak co od dawna był z nią [uważał że był]postanawia pozbyć się rywala. Szczela do niego i trafia do poprawczaka.Czy miłość miedzy uczennicą a nauczycielem jest możliwa? Czy on ją tak naprawdę kocha? Czy to tylko zauroczenie ? A jednak jest wrażliwa jak poznaje kobietę do, której jeździ i syna jego.Kobieta jest na wózku inwalidzkim.

• Dzieciństwo
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa