Krzyżacy, XV wiek, wywiad,
historyczna
efka

"Powrót Czarnego" Kazimierza Korkozowicza to barwna powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w latach następujących po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Bitwa ta, jak wiadomo, złamała raz na zawsze potęgę Zakonu Krzyżackiego, którego istnienie przez dziesięciolecia zagrażało państwowości polskiej. Tymczasem jednak, za naszą zachodnią granicą, wyrosło nowe zagrożenie w postaci Zygmunta Luksemburczyka, władcy na tronie Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Bohaterami tej powieści są znani już z poprzednich książek autora Czarny, Rudy, brat Erazm oraz Ksiądz Andrzej.

źródło opisu: MON, 1989

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Stokrotka | 2015-07-25

Bardzo lubię serial "Przyłbice i kaptury". Oglądałam go wiele razy, bo przygody Czarnego i Jaksy - choć dobrze mi znane - wciąż miały swój urok. Zastanawiałam się, jak potoczyły się losy poszczególnych postaci i dlatego sięgnęłam po "Powrót Czarnego". Nie rozczarowałam się. Książkę czyta się dobrze, a Czarny, choć dużo starszy, radzi sobie z nowymi zadaniami. Czasem pomaga mu spryt i inteligencja, a czasem przypadek i inni ludzie.

tazi | 2013-11-11

Kolejne przygody Czarnego i jego przyjaciół. Autor nadal zaskakuje swoimi pomysłami, dzięki czemu akcja jest wartka i wciągająca. Czytanie staje się niezwykłą przygodą.

Rachela | 2015-06-10
Przeczytana: 21 lipca 2015

Kontynuacja przygód starszych o lat 20 Czarnego i Rudego nadal trzyma w napięciu. Możemy przypatrzyć się przebiegłym intrygom Krzyżaków i władcy Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego cesarza Zygmunta Luksemburczyka mającym na celu rozbicie unii Polski i Litwy oraz skłócenie braci Władysława i Witolda. Główni bohaterowie jak zwykle dążą do pokrzyżowania wrogom planów, rzucają się w wir przygód. Na scenie pojawiają dwaj synowie Huberta z Borów oraz córka Jaksy i Zyty - Aldona. Zyta i Una tym razem nieco w cieniu w rolach matek i żon.
Książka jak zwykle świetna. Polecam.

książek: 1905
krzysiu966 | 2015-07-13

Kontynuacja przygód Czarnego i Rudego. Powoli do akcji włączają się również synowie Czarnego.

Powrót Czarnego to książka w mojej opinii dużo lepsza niż "Nagie Miecze", ciekawsza i dojrzalsza również od pierwszej części serii.

Czytelnik może zapoznać się, z nieznanymi szerszemu gronu, losami Królestwa Polskiego i Litwy kilkanaście lat po bitwie pod Grunwaldem.

Ciekawie zarysowane postacie historyczne, ocenianie przez autora z dużą dożą subiektywizmu.

Polecam na długie zimowe wieczory, jak i leniwe dni na plaży.

Vaderus | 2016-07-27
Morgoth | 2016-07-06