Masław

Cykl: Dzieje Polski (tom 4)
historyczna

Masław to powieść z czasów początków państwa polskiego. Jak wiele dzieł Kraszewskiego z cyklu Dzieje Polski , tak i ta jest oparta na dokumentach historycznych i w sposób niezwykle przystępny ukazuje naszą historię. Wszystko to opisane jest w charakterystyczny dla pisarza sposób nawet osoba nie interesująca się historią z pewnością z chętnie przeczyta tą książkę.

Koronczarka | 2015-08-14
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Zainspirowana rozmową z Almosem sięgnęłam po Kraszewskiego. "Masław" to powieść z najbardziej mrocznych i tajemniczych lat średniowiecza, kiedy to syn Chrobrego Mieszko II najpierw został z kraju wygnany, potem zmarł (niejasne okoliczności budzą brzydkie podejrzenia). Jego bracia - Bezprym i Otto, a może jeszcze najbardziej tajemniczy Bolko Zapomniany - domagali się władzy,kraj ogarnęła rebelia pogańska, a Masław, rządzący na Mazowszu postanowił z tego bałaganu wyciągnąć jak najwięcej korzyści dla siebie. Niewiele z tego wszystkiego jest w książce Kraszewskiego. To, co mówi o Masławie w świetle dzisiejszych dosiekań historyków jest już zupełnie nieaktualne, ale książkę przeczytałam z przyjemnością, jako swoiste źródło historyczne. Miło mi było przyglądać się językowi mocno trącącemu myszką, miło, że akurat w "Masławie" niewiele było historycznego wykładu (no bo skąd Kraszewski mógł wiele na ten temat wiedzieć), miło, że to, co było tajemnicą zapełnił swoją wyobraźnią. Kiedyś, dawno...

Krzysiek W | 2011-05-15
Przeczytana: 08 maja 2011

Tym razem Kraszewski zafundował czytelnikom oprócz opisu dramatycznego fragmentu naszych dziejów, wzajemnie powiązane i często krzyżujące się koligacje miłosne aż szóstki bohaterów. Akcja powieści praktycznie od pierwszej strony nabiera tempa i niemal do końca już nie zwalnia. Autor uniknął tu nawet, częstych w starszej literaturze długich opisów. Co ciekawe oprócz mieszanki romansu i historii jest też w powieści świetna scena niczym z horroru (pogrzebanie Małsława). Warto tę książkę poznać, tym bardziej że jej fabuła dotyka mało znanego epizodu dziejów piastowskiego państwa.

anek7 | 2011-01-01

Kolejny tom z cyklu "Dzieje Polski". Tym razem Kraszewski zajął się okresem bezkrólewia, który miał miejsce pomiędzy panowaniem Mieszka II a Kazimierza Odnowiciela. W tej akurat powieści nie ma zbyt wiele historii, stanowi ona niejako tło dla romantycznej historii miłości trzech rycerzy do jednej dziewczyny. Jest to również swego rodzaju powieść sensacyjna - we wczesnym średniowieczu istniała już instytucja szpiega, którym to "agentom" należy się głęboki ukłon, gdyż działali bez żadnych technicznych gadżetów, a sukces swojej misji zawdzięczali w dużej mierze szczęściu, ale przede wszystkim własnej inteligencji.

MacG | 2013-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2013

Kolejna powieść z cyklu "Dzieje Polski". Tym razem Kraszewski osadził akcję w czasach reakcji pogańskiej, zaś jednym z głównych bohaterów (i główną postacią negatywną) uczynił możnowładcę mazowieckiego, tytułowego Masława. Jakkolwiek potraktowany tendencyjnie (zły aż do przesady), to jednak jest on najlepiej zarysowaną postacią, zaś ostatnia scena z jego udziałem jest niesamowita pod względem klimatu. Pozostali bohaterowie - czy to należący do wątku romansowego rycerze i dziewoje, czy król-mnich Kazimierz - nie przedstawiają sobą niczego specjalnie interesującego, choć też nie można powiedzieć, by byli całkowicie papierowymi postaciami.

Wątek historyczny przedstawiony jest w porządku, choć bez rewelacji (Kraszewski dokonał w nim zresztą kilku uproszczeń), wątek romansowy mnie nie przekonał.

Ogólnie rzecz biorąc jest to sprawnie napisana powieść historyczna, którą po prostu dobrze się czyta, ale od której też wymagałoby się ciut więcej.

Frederik | 2015-03-24
Przeczytana: 24 marca 2015

Dobre do autobusu w czasie dojazdów do pracy. Nie trzeba się wysilać, ale napisane ciekawie.

Magdalena | 2016-11-15
TomaszPanasiuk | 2016-10-26