Legnickie pole

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
9788321119922
historyczna
Małgorzata

Młody, artystycznie usposobiony i pełniący rolę tłumacza syn weneckiego kupca Gaetano di Candiano wyrusza z handlową karawaną mandaryna Czang-fu-tse ze stolicy mongolskiego imperium Karakorum na zachód w kierunku Europy. Nieświadomy rzeczywistych, szpiegowskich zamiarów chińskich kupców, ma nadzieję dotrzeć na Śląsk do Trzebnicy, gdzie w tamtejszym klasztorze przebywa jego ukochana Beatrycze Montani, zesłana tam na „koniec świata” z nad błękitnej weneckiej laguny wskutek zabiegów jego własnego ojca. W tym samym czasie z przeciwnego kierunku podąża na Śląsk inny orszak, o wiele liczniejszy i dostojniejszy, na którego czele stoi biskup Mediolanu i zarazem legat papieski Gugliemo del Monte, który ma do wypełnienia misję wyegzekwowania zaległego świętopietrza na dworze we Wrocławiu. Zofia Kossak we właściwy dla siebie, mistrzowski sposób kreśli obraz XIII-wiecznej Polski, która za panowania Henryka Brodatego i Henryka Pobożnego zmagała się z mongolskim żywiołem. Książka kończy się opisem bitwy na Dobrym Polu pod Legnicą, gdzie wojska polskiego księcia próbowały powstrzymać tatarów prących na zachód w kierunku Rzymu.

źródło opisu: www.iwpax.pl

źródło okładki: www.iwpax.pl

Zuela | 2017-08-24

Bardzo dobar książka czasów Henryka Pobożnego,gdzie wewnętrzna spory Polaków skoncentrowane na wygnaniu Niemcóe odwróciły uwagę od zagrożenia,które przyszło z dalekiego wschodu

wiking | 2012-10-31

Historyczna powieść wielowątkowa, przedstawia obraz średniowiecznej Polski podczas rozbicia dzielnicowego i kolejnych prób scalenia jej ziem pod auspicjami Henryka Brodatego. Autorka skupia się głównie na obrazie Śląska widzianego z dwóch perspektyw: legata rzymskiego, któremu jawi się Śląsk jako pełen zacofania kulturowego i cywilizacyjnego zaścianek chrześcijaństwa, i wysłanników armii chana Mongołów, który mówi o ziemi urodzajnej, pełnej wesołego i szczerego luda. Śląsk przedstawiony jest w czasie germanizacji ziem, w której kłócą się i spierają 2 frakcje: Henryka Bropdatego i jego syna Henryka Pobożnego nadających coraz to nowe uprawiniena niemieckim osadnikom, którzy zajmują najlepsze funkcje urzędowe i tworzą centra handlowe w miastach, stanowiące silną strukturę gospodsarczo - finansową wewnątrz państwa Piastów. Druga frakcja reprezentowana jest przez Konrada - także syna Brodatego, który nawołuje do wypędzenia Niemców z granic Śląska, doprowadzając w finale konfliktu do...

Maras | 2017-09-29
Przeczytana: 07 sierpnia 2013