Leśna szkoła strzelca Kaktusa

Cykl: Kaktusy (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie
piotrex

"Leśna szkoła strzelca Kaktusa" jest trzecią częścią cyklu powieściowego (poprzednie tytuły to "Kaktusy z Zielonej ulicy" i "Wielka wojna z czarną flagą"), którego akcja dzieje się w latach 1939-1945 w Zamościu i okolicznych wsiach. Gromadka wesołych urwisów nie rozumiejących początkowo powagi i tragizmu wojny, próbuje na swój dziecinny sposób buntować się przeciwko nowym warunkom, potem w miarę zdobywanych doświadczeń włącza się stopniowo do walczącego świata dorosłych. Doskonale oddana atmosfera lat okupacji na terenach pacyfikowanych, autentyzm wydarzeń, wierne odtworzenie najdrobniejszych ówczesnych realiów, przy tym interesująca akcja i umiejętnie wprowadzony humor sprawiają, że książki te cieszą się ogromną popularnością wśród starszych dzieci i młodzieży.

Roman Dłużniewski | 2017-01-06

To jest jakaś część przygód Kaktusów z Zielonej ulicy, ale nie pamiętam już która. Jest wojna. Obóz przesiedleńczy w Zamościu i okoliczna partyzantka. A w partyzantce Cielebąk Jasiek. Partyzantka była "ludowa" ale jako dzieciak nie zwracałem na to uwagi. Do przeczytania. (choć może lepiej niech młodzi tego nie czytają..)

Meowth | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Nie pamiętam, jak znosiłam jako dzieciak opis obozowego życia. Dziś ta część książki wydaje mi się po prostu przerażająca. A przecież jeszcze nie był to koszmar na miarę Auschwitz, obóz w Zamościu był obozem przesiedleńczym.

Druga, obszerniejsza część ostatniego tomu przygód Kaktusów to już losy Jaśka Cielebąka wśród "leśnych". No i tu zgrzyt za zgrzytem, czytelniczy dyskomfort. Bo to oczywiście ci "leśni", którzy potem padli radośnie w ramiona Armii Czerwonej, ochoczo wdziali całkiem nowe mundury i z entuzjazmem opowiadali o nadejściu nowej Polski, w której będzie wszystkiego każdemu po równo, a przede wszystkim powszechna wolność i szczęśliwość.

Lepiej się to czytało w dzieciństwie, gdy człowiek był niewinny i jeszcze zielony. Ale z drugiej strony autor mógł to przecież napisać albo tak, albo wcale. Dlatego pomimo wszystko nie gaśnie mój sentyment do zamojskiej trylogii i nadal uważam ją za książkę najlepiej ukazującą młodym czytelnikom czasy okupacji i wyjątkowego...

MaGorEc | 2016-07-15
Na półkach: Z dzieciństwa, Przeczytane
Przeczytana: 1988 rok

Nieważne, że "Kaktus" dołączył nie do tej partyzantki, do której powinien dołączyć. Nieważne, że nie został Żołnierzem Wyklętym. Kogo to w ogóle obchodziło? Miał swoje powody. Miał utracone dzieciństwo. Miał przyjaciół za drutami zamojskiego obozu koncentracyjnego...

Za małolata czytałem po prostu powieść o przygodach grupy kolegów z podwórka w okupowanym Zamościu. Jako dorosły, znający historię, nie miałbym chyba odwagi sięgnąć po nią.

Melba | 2016-07-16

Moje pierwsze (jako dziecka) zetknięcie z tematem wojny w literaturze i bum! rewelacja! Wojenne losy widziane oczami dzieciaków z zamojskiego podwórka, które z tragedią dorosłego świata borykają się na własny, dziecinny sposób. Dziecinny nie znaczy gorszy czy głupszy. Książka bawi i wzrusza, pozwala przeżyć tamte trudne czasy bez zbytniej martyrologii, ale z łezką oku i drżeniem serca. Pokochałam łobuzy z Zielonej ulicy i jeszcze nie raz do nich wrócę :) Polecam!

Patrycja | 2011-01-15

Przy próbie powrotu do tej czytanej w dziecinstwie ksiązki rozkleiłam się w okolicach trzeciego rozdziału. Opisy przeżyć dzieci w obozie koncentracyjnym sa ponad moje siły. Jako dziecko znosiłam to dużo lepiej.

xyzkinia | 2012-02-26

Świetna książka