49 opowiadań

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kanon literatury światowej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
The First Fourty-Nine Stories
hemigway, opowiadania
klasyka
Andrzej

Inne wydania

Fantazja | 2013-05-28
Na półkach: Przeczytane, Inne, Opowiadania

Tak ogólnie, to nie lubię Hemingwaya. Nie podoba mi się klimat jego książek, nie lubię jego stylu pisania. Zraził mnie do siebie swoją książką, która niestety stała się lekturą, czyli "Starym człowiekiem..."
Jeżeli chodzi o te opowiadania, to tak okropnie mnie nudziły, że ich fabułę pamiętam jak przez mgłę. Poza tym, w jednym z nich obrażano Polaków i bardzo mnie to dotknęło. Nie wiem, może jestem ignorantką, może się nie znam i nie potrafię docenić umiejętności tego autora, ale postanowiłam, że więcej nie będę sięgać po nic, co wyszło spod pióra Hemingwaya.

Felzmann | 2014-11-12
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

Strasznie nierówne te opowiadania. Są wśród nich świetne, ale są i żenująco słabe.

MontyP | 2014-07-11
Przeczytana: 05 lipca 2000

Jakoś mi się przypomniał "Stary człowiek i morze" ze względu na wakacje chyba. Jednak wyrażę opinię o zbiorze opowiadań Hemingwaya. Widziałem rozmaite (dziwne) opinie, że słabe, itp. Dla mnie osobiście, Ernest "wielkim pisarzem był" i kropka. Wczytajcie się w jego opowiadania, zastanówcie chwilę nad Hiszpanią za czasów Franco, poczytajcie o co tam chodziło. Znajdziecie tu perełki literackie i kawał życia opisanego przez człowieka, który to wszystko przeżył. Przeczytajcie też "Pożegnanie z bronią". Jak zwykle oceniam kilka książek na przykładzie jednej :) W zbiorze opowiadań znajdziecie rozmaite historie, i te wojenne, i wiele innych. Dla mnie to jeden z największych pisarzy, któych książki miałem zaszczyt trzymać w rękach!

Arkadiusz Krzyżewski | 2013-12-17

Zawsze konsternowała mnie potęga popularności Hemingway'a - nie żebym negował zasadność, raczej sądziłem, że docenia się go nie za to, co jest źródłem wielkości. Zebrane opowiadania chyba najlepiej oddają jego kunszt; pełne emocjonalnej neutralności zamknięte kompozycje, w których nić czysto literacka przeplata doświadczenie reporterskie dając w konsekwencji niespotykany niemal efekt uchwycenia czasu teraźniejszego. Hemingway dokonał w opowiadaniach rzeczy niebywałej - sprawił, że w ustawicznym niedopowiedzeniu należy zostawić pytanie o granice między sztuką a doświadczeniem.

Jacob Scott | 2014-04-11

To co w Hemingwayu najlepsze to styl i warsztat pisarski – mimo dosyć nieudolnego tłumaczenia, doskonale czuć płynność i lekkość opowiadań. Z tą lekkością jest bardzo specyficznie: aby ją poczuć, trzeba samemu czuć się lekko, inaczej opowiadania będą dla nas tylko nic nie wnoszącymi, nudnymi tekstami. Jest to zbiór na dłużące się wieczory, dla cierpliwych czytelników. Mi się spodobał, choć jest we mnie jeszcze zbyt mało lekkości i swobody by zupełnie zrelaksować się przy Hemingwayu. Jeśli jesteś lubującym się w melancholii flegmatykiem, z pewnością ten zbiór rozłoży Cię na łopatki – tak jak w 1988, kiedy to byłeś jeszcze małym brzdącem i lubiłeś spędzać długie wieczory nad wodą, nad rzeką płynącą pomiędzy dwoma małymi miasteczkami...

Shino11 | 2015-07-30

Te opowiadania takie...no... Mało pomysłowe.
Opisy przyrody, widoków natomiast bardzo ładne, nie nudziły i nie sprawiały wrażenia literowych wypełniaczy. Napisane w taki sposób, jakby autorowi rzeczywiście zależało na tym, by czytelnik "widział" to, co bohaterowie.
Brakowało mi w opowiadaniach przesłania, przemyśleń, trafnych spostrzeżeń, o których bym myślała, że jakby wyjęte z mojej głowy.
Jedyne, co inspirujące, to zachęta do przeżycia jakiejś przygody, takie oderwanie się od miast i cywilizacji, komputerów, samochodów i ucieczka do natury.

Karolina | 2010-08-26
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

każde po kolei jest genialne, a "stary człowiek na moście" przebija wszystko

Kopek | 2014-04-23

Jego opowiadania czytało mi się o wiele przyjemniej niż powieści, a tutaj dostałem ich dużo.

"Otwieranie butelek robi z ludzi pijaków"

Liesel | 2013-07-09

W te wakacje postanowiłam sięgnąć tam gdzie sięgam niezwykle rzadko - doksiążek zgromadzonych przez moich rodziców. Nie jestem pewna czemu tam nie zaglądam, ale głównym powodem jest chyba btak książek fantasy i SF w tych zbiorach.
W każdym razie weszłam między półki z zamkniętymi oczami Przez dłuższą chwilę błądziłam palcami po twardzych i miększych grzbietach książek, aż w końcu zdecydowałam się wyciągnąć jedną. Spojrzałam na okładkę i przeczytałam Ernest Hemingway "49 opowiadań". Pomyślałam "Przynajmniej znam autora".
Pierwsze opowiadanie uznałam za rewelacyjne. Drugie też mi się spodobało, a potem przeplatały się dobre i znacznie gorsze, trafiło się też jeszcze kilka fantastycznych.
Ogólnie zbiór raczej przypadł mi do gustu, ale tak jak wspomniała Fantazja w jednym z opowiadań obrażani sa Polacy co wzbudziło u mnie sporą dozę nieprzychylnych uczuć dla autora. Poza tym za duż o było opowiadań o corridzie. I to pisanych w taki sposób, ze można odnieśc wrażenie, że pomimo...

ewenementka | 2015-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Hemingway, jak na przedstawiciela straconego pokolenia przystało, emanuje smutkiem i melancholią. Niesamowite jest jednak to, że mimo iż niemal w każdym opowiadaniu ktoś lub coś umiera, to z opowiadania przebijają jakieś pozytywne czy zabawne iskierki. Jest też wiele absurdów i ironii. Uwielbiam to.
Oprócz niezwykłego kunsztu pisarskiego Hemingway przemycił w książce własne pasje i przeżycia, zwłaszcza te związane z wojną. Pośród 49 opowiadań wiele jest szczegółowych opisów połowu ryb i polowań oraz uwielbianej przez autora corridy.
Po szczegółach opisów walk torreadorów widać, że Hemingway’a bardzo to kręciło. I choć daleka jestem od stwierdzenia, że zabijanie zwierząt dla zabawy jest fajne, to pisarz mocno mnie tym zaintrygował.
To właśnie dowód na wielki talent Hemingway’a. Jeśli czytamy o czymś, czego nie lubimy, ale napisane zostało to w taki sposób, że zaczyna nas pociągać i kusić, to znaczy, że pisarz odrobił lekcje znakomicie.

Przeczytaj więcej...

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?