The First Fourty-Nine Stories
klasyka
Andrzej

romeo | 2017-10-03
Przeczytana: 03 października 2017

Przeczytałem tylko po to, by utwierdzić się w przekonaniu, że nie lubię Hemingwaya. Niech sobie mówią jaki był wielki, a ja musiałem go łykać wolno, 2-3 opowiadania miesięcznie żeby nie przedawkować niesmacznego dania. Historie tego amerykańskiego pisarza są jednowymiarowe i płytkie, morały, do których dochodzi banalne, a podobny język mógłbym zaakceptować w przypadku dziennikarza codziennej gazety. Od dzieła sztuki wymagam jednak więcej.

Jacob Scott | 2014-04-11

To co w Hemingwayu najlepsze to styl i warsztat pisarski – mimo dosyć nieudolnego tłumaczenia, doskonale czuć płynność i lekkość opowiadań. Z tą lekkością jest bardzo specyficznie: aby ją poczuć, trzeba samemu czuć się lekko, inaczej opowiadania będą dla nas tylko nic nie wnoszącymi, nudnymi tekstami. Jest to zbiór na dłużące się wieczory, dla cierpliwych czytelników. Mi się spodobał, choć jest we mnie jeszcze zbyt mało lekkości i swobody by zupełnie zrelaksować się przy Hemingwayu. Jeśli jesteś lubującym się w melancholii flegmatykiem, z pewnością ten zbiór rozłoży Cię na łopatki – tak jak w 1988, kiedy to byłeś jeszcze małym brzdącem i lubiłeś spędzać długie wieczory nad wodą, nad rzeką płynącą pomiędzy dwoma małymi miasteczkami...

Ahsan | 2015-07-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: lipiec 2015

Jak to Hemingway - styl prosty i w punkt.
Polecam!

Shino11 | 2015-07-30

Te opowiadania takie...no... Mało pomysłowe.
Opisy przyrody, widoków natomiast bardzo ładne, nie nudziły i nie sprawiały wrażenia literowych wypełniaczy. Napisane w taki sposób, jakby autorowi rzeczywiście zależało na tym, by czytelnik "widział" to, co bohaterowie.
Brakowało mi w opowiadaniach przesłania, przemyśleń, trafnych spostrzeżeń, o których bym myślała, że jakby wyjęte z mojej głowy.
Jedyne, co inspirujące, to zachęta do przeżycia jakiejś przygody, takie oderwanie się od miast i cywilizacji, komputerów, samochodów i ucieczka do natury.

Bartek Kociszewski | 2017-01-08
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Ta niska ocena wbrew pozorom nie oznacza, że opowiadania Hemingwaya są źle napisane i nie niosą ze sobą morału. Moim zdaniem część opowiadań tego zbioru to historie kapitalne, świetnie oddające plusy i minusy ludzkiego życia. Pozostałe opowiadania są świetnie napisane jednak nie mogę zrozumieć ich sensu, przesłania. Nie oznacza to że go nie mają. Myślę, że mam problem z ich zrozumieniem, ponieważ nie patrzę na świat tak jak pan Ernest. Człowiek, który tyle w życiu przeżył, spotkał tylu różnych ludzi z pewnością ma inne spojrzenie na świat i po prostu przełożył je na kartki swoich opowiadań. Mimo wszystko bardzo polecam tę książkę.

Natalia | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

"Podążając tam, gdzie musimy podążać, robiąc to, co musimy robić, i oglądając to, co musimy oglądać, stępiamy i wyszczerbiamy narzędzie, którym piszemy. Ale wolę je mieć powyginane i stępione i czuć, że muszę je znowu wyostrzyć, wykuć we właściwy kształt i przeciągnąć po osełce - i wiedzieć, że mam o czym pisać - niż żeby to było piękne i błyszczące, a ja żebym nie miał nic do powiedzenia, albo żeby było gładkie i dobrze naoliwione w schowku, ale nie używane".

Czterdzieści dziewięć opowiadań, w których jest tak dużo Hemingwaya, że bardziej się chyba nie da.
Jest w nich wojna, ta pierwsza, lecz nie jedyna. Jest dzikość Indian i poczciwość starych Francuzów. Jest whisky z sodą, szwajcarskie piwo i francuskie wino. Są nieśmiałe skrawki pierwszej, młodzieńczej miłości. Rybołówstwo i myślistwo. Hiszpańska corrida. Afrykańska sawanna.
Nie da się podrobić tego klimatu, który Hemingway potrafił stworzyć.

GZal | 2018-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

[za cztery pierwsze 8 gwiazdek, za resztę...]
[...]
Im dalej czytałem tym bardziej miałem wrażenie, że to irytujące wprawki, które gdyby nie zostały wydane, nikt by niczego nie stracił. W irytacji przerzucam tylko kolejne strony. Szkoda mi czasu. Cztery pierwsze (i Niepokonany) wystarczyłyby w zupełności.
[...]
całość:

ewenementka | 2015-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Hemingway, jak na przedstawiciela straconego pokolenia przystało, emanuje smutkiem i melancholią. Niesamowite jest jednak to, że mimo iż niemal w każdym opowiadaniu ktoś lub coś umiera, to z opowiadania przebijają jakieś pozytywne czy zabawne iskierki. Jest też wiele absurdów i ironii. Uwielbiam to.
Oprócz niezwykłego kunsztu pisarskiego Hemingway przemycił w książce własne pasje i przeżycia, zwłaszcza te związane z wojną. Pośród 49 opowiadań wiele jest szczegółowych opisów połowu ryb i polowań oraz uwielbianej przez autora corridy.
Po szczegółach opisów walk torreadorów widać, że Hemingway’a bardzo to kręciło. I choć daleka jestem od stwierdzenia, że zabijanie zwierząt dla zabawy jest fajne, to pisarz mocno mnie tym zaintrygował.
To właśnie dowód na wielki talent Hemingway’a. Jeśli czytamy o czymś, czego nie lubimy, ale napisane zostało to w taki sposób, że zaczyna nas pociągać i kusić, to znaczy, że pisarz odrobił lekcje znakomicie.

Przeczytaj więcej...

Nika | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

Część opowiadań ciekawa, dająca do myślenia na temat egzystencji człowieka, z ciekawym zakończeniem. Jak przewrotny bywa los. Inne to krótkie prawie nic nie znaczące opowiadanka, a jeszcze inne dość długie opowiadania o niczym. Od tak o konkretnej osobie i jej stylu życia. Osobiście nie przypasowały mi dzieła Hemingwaya i myślę, że szybko o nich zapomnę.

Kris | 2015-07-15

Zawieszenie w prozni egzystencjalnej. Czytajac szybowalem w dal bez szczegolnych mysli, swobodny i niezwiazany, bez szukania sensu. Jak samotne picie kawy we wakacje, nad brzegiem morza, bez zadnego przymusu robienia czegokolwiek.