Mieć i nie mieć

83-7200-480-3
literatura amerykańska
Kamulka84

Inne wydania

Ta książka zajmuje w dorobku autora miejsce szczególne. Krytycy zastanawiali się już nad samym jej zaklasyfikowaniem. Wydawca przedstawił ją Czytelnikom jako powieść, choć w istocie składały się na nią trzy opowiadania. Łączyły je we wspólną całość pewne wątki tematyczne i postacie. Przede wszystkim jednak zespalało te opowiadania pisarskie przesłanie. "Mieć i nie mieć" dawało wyraz żywym w owym czasie zainteresowaniom i pasjom społecznym autora. Alternatywny tytuł tej książki brzmiał "Biedni i bogaci" i zajmował się w niej autor jaskrawymi - zwłaszcza w okresie Wielkiego Kryzysu lat 30. - kontrastami sytuacji społecznej ludzi oraz rodzącymi się na tym tle ostrymi konfliktami, które tradycyjnie stanowiły główną problematykę powieści społecznej.

Anna | 2015-11-21
Na półkach: Nobliści, Przeczytane
Przeczytana: 21 listopada 2015

Biednemu wiatr zawsze w oczy wieje.

Poruszająca książka o tym, że lata świetlne dzielą biednego od bogatego - to dwa rozłączne wszechświaty.

Długo zastanawiałam się, czy napisać także, że to nie jest najlepsza książka Hemingwaya. Jeśli napiszę, że nie najlepsza, to nikt po nią nie sięgnie. A przecież nawet nie najlepsza książka Hemingwaya jest o niebo lepsza od tysiąca gniotów, które tu na LC otrzymują 8, 9 czy nawet 10 gwiazdek.

I przecież bieda jest ponadczasowa, bieda nie ma daty ważności, jest tak samo aktualna teraz jak prawie 100 lat temu.

Jest też piękny film z 1944 roku z Humphreyem Bogartem, który nieco nawiązuje do powieści. Film warto obejrzeć, a książkę przeczytać.

Monika | 2013-06-01
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Tym razem pan Ernest mnie nie zachwycił.
Historia głównego bohatera zaczyna się ciekawie. Niestety, później jest tylko gorzej. Pomysł na książkę fajny, szkoda że historia opowiedziana została trochę przydługawo i przynudnawo.

Andrzej Akowacz | 2013-01-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka to historia upadku jednego człowieka. Upadku spowodowanego przez pewne wydarzenie. Przez pewnego nieuczciwego turystę. Prawy i uczciwy rybak, który trudnił się wynajmowaniem swojego kutra na połowy dla turystów. Dzięki temu żyło się dostanie jemu i jego rodzinie. Niestety nieuczciwy turysta postawił go pewnego dnia na skraju bankructwa. do tej pory zgodny z prawem zmuszony był zająć się szmuglowaniem wódki, co w następstwie spowodowało utratę kutra, a on sam został ranny. Potem było coraz gorzej, aż do ostatniego desperackiego rejsu w którym stracił życie. W książce jest kilka pobocznych wątków, wszystkie poruszają problemy społeczne, problemy godnej egzystencji uzależnione od stanu posiadania. Czy to posiadania dóbr materialnych, pracy, czy choćby rodziny.

Szanita | 2011-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: kwiecień 2011

Opowieść o ludzkiej bezsilności i desperackiej walce z losem.

"Temu, który ma, będzie dodane i będzie posiadał aż w nadmiarze,
a temu, który nie ma, będzie zabrane nawet to, co ma".

Zachwyciłam się sposobem, w jaki Hemingway
przedstawił uczucia i emocje bohaterów.
Niby oszczędnie, ale z ogromną siłą wyrazu.
Przepięknie opisana miłość, przejmująco oddany ból...

Mikosek17 | 2014-02-14

Ogólnie bardzo dobrze czytało mi się historie Harry'ego Morgana. Większość książki jest ciekawa z nielicznymi, słabszymi fragmentami. Wątki, które prezentują zepsucie społeczne i przykre koleje losów, czytałem z zainteresowaniem. Pomimo tego wszystkiego nie potrafiłem się zachwycić tą książką. Kilka świetnych dialogów i refleksji nie wpływa na ogólną ocene tej pozycji. Jak dla mnie jest to po prostu dobre czytadło, ale nic więcej.

krisu | 2012-05-30
Przeczytana: 2002 rok

dobra książka w której zawartych jest wiele wątków-oskarżeń i nie tylko. Główny bohater- właściciel kutra stopniowo przeinacza się z uczciwego obywatela w bandytę i szmuglera. USA w latach kryzysu międzywojennego; aparat państwowy nie troszczy się o swoich obywateli; specyficzne i nijakie podejście do miłości i spraw damsko-męskich; afirmacja „kurestwa”; opis działalności i próbka sił grup przestępczych;
-„lenguas largas”
-„cojonez”
-brak litości dla siebie i otoczenia
-człowiek jako „zjawisko społeczne”

Mędrek | 2015-08-26
Przeczytana: 03 sierpnia 2015

Surowa w pełnym znaczeniu tego słowa powieść o etapowej degradacji, ryzyku i cenie własnych wyborów.
Zdecydowanie warto przeczytać.

Schweigenimwalde | 2012-07-12

Koniec mnie rozczarował. Nieco banalny, choć przy tym - wymowny. Jednak jako całość książka jest bardzo dobra.

GabrielL Kamiński | 2011-07-21
Przeczytana: 28 grudnia 1975

Kiedy czytałem Hemingway'a po "Opowiadaniach Londona, to byłem pewny, że wszyscy są lewicowymi socjalistami. Stąd napisałem do Fundacji Forda, że chętnie wyślę "paczkę żywnościową" dla biednych amerykanów. Skończyło się, to na rozmowie w szkole ze "smutnymi panami z SB"

Nast | 2013-05-07
Przeczytana: 26 maja 2008

O rybaku, który chciał mieć, a w rezultacie stracił życie. Sama idea ciekawa, lecz niemrawo wyrażona.