Powiatowa rewolucja moralna

978-83-240-1200-8
reportaż, smoleński paweł
literatura faktu
Aleksandra

Co się stało ze zdobytą w 1989 roku wolnością? Czy udało się należycie wykorzystać daną nam szansę? Kto na niej zyskał, a kto stracił? Paweł Smoleński stara się odpowiedzieć na te pytania, kreśląc szeroką panoramę polskiego społeczeństwa ostatnich dwudziestu lat. Autora nie interesują jednak ważne dziejowe momenty, lecz lokalne waśnie i afery, a bardziej niż życie wielkiego miasta ciekawi go...

Co się stało ze zdobytą w 1989 roku wolnością?
Czy udało się należycie wykorzystać daną nam szansę?
Kto na niej zyskał, a kto stracił?

Paweł Smoleński stara się odpowiedzieć na te pytania, kreśląc szeroką panoramę polskiego społeczeństwa ostatnich dwudziestu lat. Autora nie interesują jednak ważne dziejowe momenty, lecz lokalne waśnie i afery, a bardziej niż życie wielkiego miasta ciekawi go codzienność popegeerowskich wsi czy małych miasteczek, gdzie jak w soczewce skupiają się wszystkie nasze bolączki, obsesje, lęki i rozczarowania. W tych gorzko-ironicznych tekstach Smoleński odkrywa przed nami frapujący obraz polskiej prowincji nękanej przez biedę, frustracje i polityczne spory. Młodzieżowe gangi jumaczy trudniące się przemytem przez polsko-niemiecką granicę, krążące po Człuchowie listy byłych agentów, burzliwe protesty przeciwko pokazowi męskiego striptizu w kościerskiej dyskotece „Replay”, wreszcie kampania wyborcza prowadzona za pomocą ogrodowej kosiarki samojezdnej - tak wygląda polska rzeczywistość widziana nie z okien politycznego salonu, ale z perspektywy gminy i powiatu.

Paweł | 2014-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Wielka polityka staje się tu jedyni tłem a najważniejsi są lokalni ludzi i w jaki sposób to ich dotyka.
Historie małe gdzie ludzie są mali, niezwykli w swej zwyczajności.
Losy Yumaczy, ludzi ujawnionych i pokrzywdzonych rykoszetem przez lustracje czy losy wioski która pogrążyła się w walce o historie zamierając całkowicie z tego powodu.
Te i wiele innych opowieści oraz obrazów życia codziennego można doznać dzięki tej książce.
Na szczególną uwagę i gratulacje zasługują przedmowa i posłowie które spełniają genialnie swą rolę !
Książka pozwala spojrzeć z całkiem innej perspektywy na ostatnie dzieje naszego kraju. Nieodłącznie zmienia przez to spojrzenie na nasze własne życia. Losy ludzi wryją się w świadomość. Przedmowa lekko i z humorem wprowadzi nas w sposób opisu zdarzeń. Natomiast posłowie zostawi nam całkiem interesujący i intensywny pakiet myśli i odczuć.
Życzę miłego czytania :)

Michał | 2011-10-22
Przeczytana: 22 października 2011

Świetnie napisane reportaże o Polsce okresu przemian, ale nie zaraz po 1989 roku, chociaż odwołań jest mnóstwo, ale z całkiem niedalekiej przeszłości, na tyle świeżej, że wciąż wiele faktów łatwo wydobyć z pamięci.

Wydaje mnie się, że w przeciwieństwie do innych reporterów (np. Tochman, Szczygieł, Morawiecki), Smoleńskiemu zdarza się sporadycznie wypowiadać własny osąd dla danej sprawy, często samemu podając kontrargumenty dla bohatera swojego reportażu. A na pewno robi to, moim zdaniem, częściej i wyraźniej niż jego koledzy po fachu. Dodaje to kolorytu całej sprawie, a czytelnikowi pozwala zdystansować się zarówno do wypowiedzi bohaterów a także samego Autora. I kto wie, czy nie swoich też.

Podsumowując - jeżeli ktoś szuka solidnego reportażu to na pewno znajdzie go pod piórem Pawła Smoleńskiego.

Czytelnick | 2014-02-09
Przeczytana: 03 stycznia 2012

Ciekawy temat, jaka bywa Polska zaściankowa, o której Polska niezaściankowa nie chce pamiętać i do której wielkie słowa o europejskości i globalizacji nie docierają tak mocno. Śmieszy, straszy i czasem oburza. Inny punkt widzenia

Ula | 2016-06-27
Pollione | 2016-03-08