Południe

Wydawnictwo: Czarne
południe,
literatura faktu
Mateusz

Gdzie zaczyna się Południe? Czy granicę wyznacza Linia Brandta? A może szukać jej należy całkiem gdzie indziej? Czy Południe to pojęcie geograficzne, polityczne, ekonomiczne? Czy to styl życia? Klimat? A może to stan umysłu, "beznadziejna i wykolejająca ucieczka w głąb, do serca świata, szukanie wyraźnie odczuwalnego i kojącego strach pulsu życia"? Opowiadane przez Muszyńskiego historie...

Opowiadane przez Muszyńskiego historie dzieją się wśród bujnej, soczystej zieleni dżungli, na zakurzonych drogach, spalonych słońcem piaskach Atakamy czy pokrytych śnieżną czapą górskich przełęczach. Wśród jego bohaterów znajdziemy afrykańskich dyktatorów, siejących śmierć Czerwonych Khmerów i ich ofiary, południowoamerykańskich rewolucjonistów i bandytów, zagubione wśród szczytów Sierra Nevada plemiona, spadkobierców dawnych cywilizacji. Poznajemy też pasażerów pękającego w szwach azjatyckiego autobusu, arabskich gastarbajterów w Austrii i hałaśliwych handlarzy na afrykańskich bazarach.

Andrzej Muszyński w prostych, pozbawionych ozdobników reportażach opowiada małe i wielkie historie, wyczarowując przed naszymi oczami znane i nieznane krajobrazy południowej Azji, Ameryki Łacińskiej, Maghrebu i Afryki. Łącząc pasję podróżnika z dociekliwością reportera, zabiera nas na fascynującą wyprawę w poszukiwaniu Południa.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/poludnie

źródło okładki: http://czarne.com.pl/uploads/book/cover/562/poludnie.jpg

Artur Kiela | 2013-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Kolejny dowód na to, że czytelnicy książek wydawnictwa Czarne łykną wszystko. I choć bodaj najbardziej prężne wydawnictwo w Polsce zasypuje rynek ogromną ilością świetnych książek, to od ponad dwóch lat, razem z dobrymi tytułami, coraz częściej trafia się zakalec. "Południe" ma kilka dobrych momentów, ale to wszystko ginie w irytującej manierze Muszyńskiego i zbyt widocznej chęci napisania czegoś poruszającego, co ostatecznie kończy się pretensjonalnym bagnem.
Nie bez powodu zacząłem od wspomnienia wydawnictwa: seria reportażowa była przed kilkoma laty kuźnią książek popularnych na tyle, że zdefiniowała ona styl, buńczucznie nazywany dziś "nową szkołą polskiego reportażu" (ok, nie wgłębiam się w genezę terminu, ale Czarne jest tu tylko jednym ogniwem, drugim jest DF). Nawet jeśli taka szkoła istnieje, to Muszyński sprowadził ją w tej książce do zintensyfikowania stylu Szczygła, Tochmana i tej skromnej reszty, która jakiś czas temu zabłysnęła solidną literaturą faktu. "Południe"...

książek: 2081
Wojciech Gołębiewski | 2015-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2015

Muszyński (ur. 1984) debiutuje w formie książkowej, lecz w ogóle debiutantem nie jest, bo wiele reportaży drukował np w "Wyborczej". Nic o nim nie znalazłem, poza tym, że objechał pół świata. Z tej tajemnicy rodzi się we mnie niecne przypuszczenie, ze mamy następnego trawelebrytę. (w "Moim Pod Ręczniku" znajduję:
"TRAWELEBRYTA - od ang travelebrity, powstałego z travel i celebrity, oznacza osobę, która ze swego podróżowania uczyniła zawód i źródło niezłego dochodu. Polacy: nestor Kapuściński, a dalej - Beata Pawlikowska, Martyna Wojciechowska, Wojciech Cejrowski, Piotr Kraśko, Jarosław Kret i inni..”)'
Tylko, że piszę w tym momencie 929 recenzję w celu opublikowania na LC, a nie znajdziecie Państwo wśród nich ani jednej dotyczącej twórczości Kapuścińskiego, ani jego młodszych kolegów. Zapewniam Państwa, że większość książek ...

ems | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Andrzeja Muszyńskiego zobaczyłem po raz pierwszy kilka lat temu na Kolosach w Gdyni (www.kolosy.pl). 'Ten facet robi fajne rzeczy i potrafi o tym opowiadać. I to bez zbędnej bufonady' - pomyślałem.
Po przeczytaniu książki zdania nie zmieniłem.
Muszyński jeździ w ciekawe miejsca, robi te podróże w dobrym stylu i potrafi o tym opowiadać, jak rzadko kto. Kapuściński potrafił, ale przecież głównie po hotelach siedział. Muszyński to człowiek czynu.
Ze względu na różnorodność nie da się tej książki przeczytać na jeden raz. Przynajmniej ja nie potrafiłem. I chyba dobrze.
Za to okazało się, że to jedna z najlepszych rzeczy na jaką natrafiłem w ciągu ostatnich kilku lat.
Dla mnie Muszyński to obecnie ścisła czołówka reportażu podróżniczego.
Polecam.

Muminka | 2015-06-10
Przeczytana: 06 czerwca 2015

W Wydawnictwie Czarne podobno ukazują się tylko wartościowe książki podróżnicze i reportaże. Tym razem nieco się zawiodłam. Odrzuca mnie miszmasz różnych wątków, to raczej zbiór impresji nagromadzonych bez ładu i składu, a nie rzetelnych reportaży. Jako przerywnik mamy zapiski z serii "ulotne". Te krótkie wtręty najbardziej przypadły mi do gustu. Autor pisze i o trawersie amazońskiej dżungli, i o Pakistanie w stanie wojny czy rubieżach Rosji, wspomina ciekawych osobników spotkanych w trasie, i biedne kraje takie jak Bangladesz, czy wyprawa tropem słoni w Gabonie. Patrzy na senne wioski, gdzie czas się zatrzymał w XIX w. czasami ma się wrażenie, że reporter chce się popisać, podkreślając swoją wyjątkowość, jego relacja nie wciąga, nie hipnotyzuje, mało przemawia do wyobraźni. Treść jest tak jak owe fragmenty ulotna i szybko wyparowuje z głowy.

Urshana | 2013-11-03
Przeczytana: 21 października 2013

Są wydawnictwa, którym na polskim rynku udało się wyrobić markę i sam fakt, że książka się w nich ukazuje jest swoistą oceną, oczywiście na plus. Na pewno taką pozycję ma Czarne, zwłaszcza jego serie z literaturą faktu. Po reportaże właściwie sięgam w ciemno, nawet jeśli jakaś pozycja nie będzie rewelacyjna, to na pewno nie zejdzie poniżej poziomu bardzo przyzwoitego. Charakterystyczna szata graficzna serii oraz dość ogólny, ale budzący zaciekawienie tytuł, "Południe", sprowokowały mnie do wypożyczenia książki Andrzeja Muszyńskiego. Dopiero po przyjściu do domu przeczytałam notkę o autorze z tylnej okładki, dzięki czemu przypomniałam sobie, że nazwisko gdzieś już słyszałam, że to młody zdolny, namaszczony przez Fundację "Herodot", a krótka notka Michała Nogasia, którego program w radiowej Trójce cenię, tym bardziej zaostrzyła mój apetyt.

Południe to zbiór dłuższych tekstów, często mających już swe wstępne wersje drukowane między innymi w Dużym Formacie oraz krótszych impresji...

FelisCatus | 2013-07-10
Na półkach: Przeczytane, Reportaże
Przeczytana: 10 lipca 2013

Mam problem z tą książką; momentami zaskakująca,wciągająca, a momentami mało odkrywcza i nudnawa... Styl w poszczególnych rozdziałach niespójny czasem dziwny, manieryczny, kwiecisto-sentymentalny (ulotne) trochę nie przystający do reportażu (stąd moje wrażenie że pisały ją różne osoby). Ale czy to minus? Autor jak na swój młody wiek bardzo odważny i doświadczony. Ciekawy debiut.

konitka | 2014-11-28
Na półkach: Przeczytane, Reportaże
Przeczytana: 28 listopada 2014

Książka bardzo nierówna,niektóre reportaże bardzo ciekawe, mnie szczególnie przypadł do gustu ten o Indianach w Sierra Nevada oraz o Kambodży. Zbyt wiele jest to jednak jakiś wtrąceń i niby przemyśleń wyrwanych z kontekstu. Te przemyślenie z niczego nie wynikają, nie pozostawiają również wniosków. Podsumowując - gdyby autor skupił się wyłącznie na reportażowym sposobie pisania, książka byłaby znacznie lepsza, a tak jest po prostu ciekawa ze względu na kilka fragmentów, i mimo wszystko warto przeczytać.

Ahsan | 2017-08-22
Przeczytana: sierpień 2017

Oceniam na bardzo dobrą, prawie łamane przez rewelacyjne. Dlaczego?
Zacznę od plusów. Po pierwsze kila artykułów/relacji jest bardzo mocne, wręcz wbijają w fotel (ja czytałem w fotelu). Z jednej strony świetnie odmalowane tło i geneza historyczna, z drugiej mocne, konkretne historie. Po drugie podróżnicze wyczyny autora. Samotna wyprawa przez pustynię; stado słoni tratujące dżunglę w Afryce, kiedy autor akurat idzie przez tą dżunglę; spotkanie dziewczyny, która całe życie wychowała się w dżungli. I to są najmocniejsze elementy książki.
Na minus kilka innych reportaży, które są lekko "rozmokłe", wręcz momentami zbyt patetyczne, na siłę szukanie mitycznego "Południa". I styl - czasem przypominał mieszankę Tochmana i Kapuścińskiego, a czasem brzmiał autorskim brzmieniem.
Mimo wszystko polecam - książka świetna. Po jej lekturze wpisałem sobie na listę miejsc na świecie, które chcę odwiedzić, kolejne pozycje. Niekoniecznie w poszukiwaniu "Południa".

Z początku porównywałem twórczość A. Muszyńskiego do tej zapamiętanej z dzieł Kapuścińskiego i podejrzewam, że moje poczynania nie były bezpodstawne.

Wrażenie z pierwszej połowy książki oceniałbym jako dobre, ale bez szału. Za to... rozdział o Afryce powalił mnie na kolana. Zachłysnąłem się nim.... czytałem do końca, mimo ogromu obowiązków czekających na mnie.

Myślę, że warto sięgnąć po tą lekturę, choćby dla samego rozdziału "Afryka", niesamowite przeżycia gwarantowane.

niewierny_t | 2013-04-05
Przeczytana: marzec 2013

Andrzej Muszyński świetnie przywołuje ważne wydarzenia sprzed lat - począwszy od masakry w Kambodży (75-79) po ostatnią rewolucję w krajach arabskich; dociera do świadków wydarzeń i w autentyczny sposób opisuje ich historie. Relacje z wypraw podróżniczych tez są niebanalne, odmienne od tych z komercyjnych książek, których ostatnio coraz więcej na rynku.
Poza tym wyczuwalny duch Kapuścińskiego. Po takim debiucie można oczekiwać, że dziura po nieodżałowanym reporterze zostanie w pewnym stopniu wypełniona przez Andrzeja.