Księga Daji

Nana

książek: 1909
foolosophy | 2012-05-05
Przeczytana: 05 maja 2012

W fantastyce lubię, kiedy pobudza się moją wyobraźnię do granic możliwości, kiedy dumam, skąd autorowi biorą się tak niezwykłe i oryginalne pomysły. Kiedy sięgałam po "Krąg magii" zdumiały mnie moce, jakimi dysponowali główni bohaterowie. Właśnie ta niezwykłość powodowała, że sięgałam po kolejne tomy. Jakie tym razem mam wrażenia?

Po trzęsieniu i ataku piratów nadchodzi czas, kiedy inne tereny potrzebują pomocy Wietrznego Kręgu. Daja z przyjaciółmi i nauczycielami wyrusza wraz z orszakiem księcia w podróż mającą na celu określenie skutków wielkiej suszy i pożarów. W czasie tej podróży Daja niejednokrotnie ponownie odczuje bycie trangshi wyrzutkiem wśród Kupców. Jak potoczą się losy bohaterów, kiedy znów złączeni w sile będą musieli stawić czoła wielkim kłopotom? I jak poradzi sobie Daja z tęsknotą za własnym ludem?

Pierwszym tom był taką wyśmienitą przystawką, bohaterowie tworzyli więzy, oswajali się z nowym miejscem i nagle trach, trafia się trzęsienie ziemi, akcja nabiera...

michnar3 | 2015-04-05
Na półkach: Przeczytane, 6-7, Fantastyka, 2015
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

"Księga Daji" była gorsza zarówno od pierwszej jak i drugiej części serii "Krąg Magii". Akcja nie była już taka szybka, ale swój poziom seria nadal trzyma. Tak z czysto technicznego punktu podobała mi się estetyka wydania. Jednakże... w "Kręgu Magii" występuje motyw magii jako zgromadzonej mocy tak jak np. w "Dziedzictwie" Paoliniego czy innych książkach fantasy. Moc jednak jest czymś w moim mniemaniu nie do końca wytłumaczonym. Przede wszystkim jest jej za dużo, postacie są w wieku nauki bardzo potężne. Moc ma ograniczenia, ale nie wskazano nawet źródła jej pochodzenia oprócz tego, że to "magia natury". W innych pozycjach temat był ujęty trochę szerzej i tego mi tutaj brakowało. Jednak po za tymi drobnymi niejasnościami książka dobra.

Maleństwo | 2012-05-22
Przeczytana: 14 maja 2012

Bajki dla dzieci to coś, co tygryski lubią najbardziej. Chyba wszystkie dzieci przepadają za rycerzami, księżniczkami, smokami i nadzieją, że wszystko skończy się dobrze. A dorośli? Dorośli mają fantastykę. Problem tkwi jednak w tym, że odmian literatury fantastycznej jest mnóstwo i nie wszystko mi odpowiada. "Krąg magii" trafił. W samo sedno.
Tym razem przychodzi kolej na Daję. To właśnie ona i jej moc związana z ogniem są bohaterami trzeciej części serii. Daja przy produkcji gwoździ wytwarza stalową roślinę, która zdobywa serca kupców z "Dziesiątej karawany". Kupcy postanawiają za wszelką cenę zdobyć stalową roślinę. Problem tkwi w tym, że Daja została wymazana z kręgów kupców i jako osoba "spoza" nie istnieje, a tym samym nie można z nią negocjować ceny. Daja jest rozdarta pomiędzy swoimi przyjaciółmi, a tęsknotą za tym co było, za swoimi korzeniami i kupieckimi zwyczajami. Obok jej uczuć w powieści dzieje się wiele. Magia przyjaciół splata się, co niesie za sobą wiele...

Agata | 2017-11-03
Przeczytana: 02 listopada 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trzeci tom zapowiadał się dobrze. Wyprawa, przygody podczas drogi, jednak mogło być lepiej ciekawiej. Akcja niby jakaś jest, lecz stopniowo jak by zwalniała, czytelnik chce podobnie jak i bohaterowie uciec już od tego ognia, dymu i możnych, którzy udają że przejmują się innymi, jednak czynią tak tylko wtedy gdy jest im to na rękę. Kumulacja wydarzeń jak można się spodziewać występuje dopiero na końcu, kiedy bohaterka tomu może pokazać na co ją tak naprawdę stać.

Nowa bohaterka Polyam wprowadza jednak świeży powiew do powieści i dzięki niej pozostałam ciekawa jak potoczy się sprawa kupna niezwykłego metalowego przedmiotu i ta wdzięczność młodych magów prawie wycisnęła ze mnie łzy.

Młodszym czytelnikom raczej spodoba się ten tom. Wspieranie siebie na wzajem przez naszych bohaterów jest warte uwagi i pokazuje jak ważna jest przyjaźń w tak młodym wieku. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się poznać zakończenie tej historii.

MoMo | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Rzadko mi się zdarza, aby jakiś cykl książek zapadł mi w pamięci (aż musiałam zerknąć. Drugą część skończyłam czytać w marcu 2014!) Ale gdzieś ciągle powracał w myślach ... co było dalej....?
No i sięgnęłam do trzeciej części, utrzymanej w tym samym tempie, stylu, magii. Super.
Jest pomysł, jest moc!

shoko | 2012-11-28

Po ataku piratów i uporządkowaniu Wietrznego Krędu czwórka przyjaciół wraz z nauczycielami wyruszają w podróż do Gór Złotej Grani, aby pomóc tamtejszej ludności. Panujące tam od lat susze zagrażają mieszkańcom widmem głodu i pożarów. Daja przez nieuwagę tworzy żywą, metalową winorośl. Magiczna roslina natychmiast przyciąga uwagę Kupców z którymi Dja będzie miała okazję negocjować. Jak potoczą się losy Daji? I z czym tym razem będą musieli sobie poradzić młodzi magowie?

"Księga Daji" jest już przedostatnią częścią opowieści o czterech młodych magach z Wietrznego Kręgu. W tej części pałeczki "najwazniejszej" przejmuje Daja. Dziewczyna, która jako jedyna ocalała z katastrofy rodzinnego statku, przez co została wykluczona z narodu Kupców. Będąc trangshi Daja musiała wyrzec się mnóstwa rzeczy. Innym Kupcom, nie wolno z nią rozmawiać, mają traktować ja jak powietrze. Wszystko po to, by zała karma, która według Kupców spoczywała na Daji nie przeszła na kogoś innego.

Tak jak w...

Nat_87 | 2017-12-20