Księga Daji

Nana

książek: 1903
foolosophy | 2012-05-05
Przeczytana: 05 maja 2012

W fantastyce lubię, kiedy pobudza się moją wyobraźnię do granic możliwości, kiedy dumam, skąd autorowi biorą się tak niezwykłe i oryginalne pomysły. Kiedy sięgałam po "Krąg magii" zdumiały mnie moce, jakimi dysponowali główni bohaterowie. Właśnie ta niezwykłość powodowała, że sięgałam po kolejne tomy. Jakie tym razem mam wrażenia?

Po trzęsieniu i ataku piratów nadchodzi czas, kiedy inne tereny potrzebują pomocy Wietrznego Kręgu. Daja z przyjaciółmi i nauczycielami wyrusza wraz z orszakiem księcia w podróż mającą na celu określenie skutków wielkiej suszy i pożarów. W czasie tej podróży Daja niejednokrotnie ponownie odczuje bycie trangshi wyrzutkiem wśród Kupców. Jak potoczą się losy bohaterów, kiedy znów złączeni w sile będą musieli stawić czoła wielkim kłopotom? I jak poradzi sobie Daja z tęsknotą za własnym ludem?

Pierwszym tom był taką wyśmienitą przystawką, bohaterowie tworzyli więzy, oswajali się z nowym miejscem i nagle trach, trafia się trzęsienie ziemi, akcja nabiera...

michnar3 | 2015-04-05
Na półkach: 2015, Przeczytane, 6-7, Fantastyka
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

"Księga Daji" była gorsza zarówno od pierwszej jak i drugiej części serii "Krąg Magii". Akcja nie była już taka szybka, ale swój poziom seria nadal trzyma. Tak z czysto technicznego punktu podobała mi się estetyka wydania. Jednakże... w "Kręgu Magii" występuje motyw magii jako zgromadzonej mocy tak jak np. w "Dziedzictwie" Paoliniego czy innych książkach fantasy. Moc jednak jest czymś w moim mniemaniu nie do końca wytłumaczonym. Przede wszystkim jest jej za dużo, postacie są w wieku nauki bardzo potężne. Moc ma ograniczenia, ale nie wskazano nawet źródła jej pochodzenia oprócz tego, że to "magia natury". W innych pozycjach temat był ujęty trochę szerzej i tego mi tutaj brakowało. Jednak po za tymi drobnymi niejasnościami książka dobra.

Maleństwo | 2012-05-22
Przeczytana: 14 maja 2012

Bajki dla dzieci to coś, co tygryski lubią najbardziej. Chyba wszystkie dzieci przepadają za rycerzami, księżniczkami, smokami i nadzieją, że wszystko skończy się dobrze. A dorośli? Dorośli mają fantastykę. Problem tkwi jednak w tym, że odmian literatury fantastycznej jest mnóstwo i nie wszystko mi odpowiada. "Krąg magii" trafił. W samo sedno.
Tym razem przychodzi kolej na Daję. To właśnie ona i jej moc związana z ogniem są bohaterami trzeciej części serii. Daja przy produkcji gwoździ wytwarza stalową roślinę, która zdobywa serca kupców z "Dziesiątej karawany". Kupcy postanawiają za wszelką cenę zdobyć stalową roślinę. Problem tkwi w tym, że Daja została wymazana z kręgów kupców i jako osoba "spoza" nie istnieje, a tym samym nie można z nią negocjować ceny. Daja jest rozdarta pomiędzy swoimi przyjaciółmi, a tęsknotą za tym co było, za swoimi korzeniami i kupieckimi zwyczajami. Obok jej uczuć w powieści dzieje się wiele. Magia przyjaciół splata się, co niesie za sobą wiele...

shoko | 2012-11-28

Po ataku piratów i uporządkowaniu Wietrznego Krędu czwórka przyjaciół wraz z nauczycielami wyruszają w podróż do Gór Złotej Grani, aby pomóc tamtejszej ludności. Panujące tam od lat susze zagrażają mieszkańcom widmem głodu i pożarów. Daja przez nieuwagę tworzy żywą, metalową winorośl. Magiczna roslina natychmiast przyciąga uwagę Kupców z którymi Dja będzie miała okazję negocjować. Jak potoczą się losy Daji? I z czym tym razem będą musieli sobie poradzić młodzi magowie?

"Księga Daji" jest już przedostatnią częścią opowieści o czterech młodych magach z Wietrznego Kręgu. W tej części pałeczki "najwazniejszej" przejmuje Daja. Dziewczyna, która jako jedyna ocalała z katastrofy rodzinnego statku, przez co została wykluczona z narodu Kupców. Będąc trangshi Daja musiała wyrzec się mnóstwa rzeczy. Innym Kupcom, nie wolno z nią rozmawiać, mają traktować ja jak powietrze. Wszystko po to, by zała karma, która według Kupców spoczywała na Daji nie przeszła na kogoś innego.

Tak jak w...

ZaMoT89 | 2016-08-21