Alanna pod opieką bogini

Okładka książki Alanna pod opieką bogini Tamora Pierce
Okładka książki Alanna pod opieką bogini
Tamora Pierce Wydawnictwo: Poradnia K Cykl: Pieśń Lwicy (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2014-10-21
Wojciech Szypuła

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Świetna książka warto było czekać na 2 tom . Polecam czyta się szybko przygody Alanny mocno wciągają czytanie tak mnie pochłonęło że skończyłam na drugi dzień ;)

W zeszłym roku przeczytałam książkę „Alanna. Pierwsza przygoda”. Po raz pierwszy przeczytałam coś co napisała Tamora Pierce. Później się dowiedziałam, że jest to ceniona przez wielu pisarzy autorka książek fantasy. Ten fakt oraz pozytywne wrażenia z czytania pierwszej części skłoniły mnie, aby przeczytać kolejny tom, czyli „Alanna pod opieką bogini”. Książka przeczekała kilka tygodni w kolejce do przeczytania, ale w końcu nadszedł jej czas.
Pamiętając historię z pierwszej części serii „Pieśń Lwicy”, spodziewałam się kolejnych mile spędzonych godzin. „Alanna pod opieką bogini” to niewielkich rozmiarów książka. Czyta się ją naprawdę szybko. Jeden wieczór i miałam za sobą kolejne przygody Alanny. Trochę się zadziało. Przyglądałam się kilku latom z życia Alanny jako Alan. Z dziewczyny stała się młodą kobietą. Coraz trudniej jej żyć jako chłopak. Do tego dochodzą nowi wrogowie. Dużo się tutaj dzieje.
Czytanie książki „Alanna pod opieką bogini” to przygoda sama w sobie. Polubiłam Alannę i kibicowałam w jej planach stania się rycerzem. Myślę, że ta książka nada się idealnie dla młodszych czytelników, którzy zaczynają swoją przygodę w fantastycznych światach, ale powinna się spodobać dla tych starszych czytelników, którzy czasem lubią sięgnąć po lżejszą, magiczną historię.
Jestem ogromnie ciekawa dorosłego życia Alanny i mam nadzieję, że kolejna część tej serii pojawi się w Polsce.

"Alanna. Pod opieką bogini" to druga już odsłona cyklu Pieśń Lwicy.

🗡 Jak tylko zobaczyłam kontynuację, wiedziałam, że chcę ją przeczytać.

🗡 Pierwszy tom zachwycił mnie swoją niezwykłą konstrukcją i ciekawymi bohaterami.

🗡 Czy kontynuacja była równie dobra? Nie do końca, nie była zła ale czegoś mi w niej brakowało. Pierwsza część mnie porwała, natomiast ta kontynuacja była bardzo dobra, lecz bez efektu "wow". Czytelnik dostaje ciekawą fabułę, poznaje nowych bohaterów i przeżywa niezwykłą przygodę z Alanną.

W tym tomie główna bohaterka powoli dorasta, staje się bardziej pewna siebie i odważna. W tej cześć młoda dziewczyna będzie musiała być wyjątkowo czujna, ponieważ książę jest w wielkim niebezpieczeństwie. Poluje na niego zły czarownik. Czy uda się jej ochronić księcia Jonathana i całe królestwo?

Zakończenie mnie zaintrygowało, dlatego czekam z niecierpliwością na trzeci tom.

A Wy czytaliście może już pierwszy to przychód Alanny, czy dopiero planujecie? A może tak jak ja czekacie na trzeci tom, dajcie koniecznie znać!

⭐ A Ty dasz się porwać do świata pełnego intryg? ⭐

"Alanna. Pod opieką bogini" to druga już odsłona cyklu Pieśń Lwicy.

🗡 Jak tylko zobaczyłam kontynuację, wiedziałam, że chcę ją przeczytać.

Ile odwagi trzeba w sobie mieć, by w wieku jedenastu lat próbować przechytrzyć niemal całe królestwo, przyodziać zbroję, a raczej ubranie pazia, i rozpocząć trudne szkolenie na rycerza? A wszystko to podyktowane dążeniem do spełnienia marzenia! Alanna ze względu na swoją płeć, od początku miała utrudnione zadanie, bowiem rycerzami mogli zostać wyłącznie mężczyźni. Dziewczynie jednak zupełnie to nie przeszkadzało: wystarczyło przecież udawać chłopaka!

"Pieśń lwicy" to czterotomowa seria Tamory Pierce o niezwykle odważnej, pomysłowej i brawurowej Alannie z Trebondu. "Pod opieką bogini" jest już drugą częścią.

Historia drugiego tomu rozpoczyna się w dniu spotkania bohaterki z boginią oraz od przygarnięcia dziwnego kota, Wiernego. Wtedy też na jaw wychodzą najbardziej skrywane lęki Alanny, którym dziewczyna prędzej czy później będzie musiała stawić czoło. Wszak próby rycerskie zbliżają się wielkimi krokami i to od tego, jak pójdą, będzie zależała jej przyszłość.

Oprócz przygotowywania się do egzaminu Alanna boryka się także z innymi trudnościami. Przede wszystkim go głosu dochodzą najbardziej skrywane uczucia oraz fakt, że dziewczyna dorasta; dojrzewa jako kobieta, co w skórze chłopaka może wydawać się wręcz niewykonalne. Na szczęście wspiera ją dobra nauczycielka, doskonale pokazująca, że noszenie spódnicy niekoniecznie oznacza słabość.

Czy Alannie uda się ukończyć szkolenie? Co się stanie, kiedy wyjdzie na jaw prawdziwa tożsamość dziewczyny? Kim w rzeczywistości jest diuk Roger z Conte?

"Alanna. Pod opieką bogini" Tamory Pierce przedstawia niezwykłe, magiczne losy dziewczyny ślepo podążającej za marzeniem, potrafiącej stawić czoła nawet całemu królestwu byleby je spełnić. Alanna jawi się jako godna podziwu, silna postać kobieca, potrafiąca olśnić każdego, nawet najbardziej wymagającego czytelnika. Jest również idealnym wzorem dla młodych, dorastających osób, ponieważ w książce przewija się dużo wartościowych motywów: walka dobra ze złem albo pojęcia odwagi, honoru czy przyjaźni.

W drugiej części autorka postawiła na przyspieszenie akcji, co moim zdaniem było strzałem w dziesiątkę. Zbytnie przedłużanie nie miało kompletnie sensu, zwłaszcza że książka nie należała do obszernych (raptem 246 stron).

Ogromnie spodobało mi się zakończenie, które bezapelacyjnie zachęcało do sięgnięcia po kontynuację. Zdradzę też, że ostatecznie nie wiadomo, czego spodziewać się po trzecim tomie, co według mnie jest świetnym zabiegiem suspensowym.

W "Pod opieką bogini" lepiej poznajemy również tajemniczą postać brata Alanny, Thoma; jego pojawienie się było ogromnym zaskoczeniem (oczywiście, w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Na minus na pewno ocenię zbyt pobieżne podejście do reszty bohaterów drugoplanowych. Poza ich nazwiskami oraz rolą, jaką pełnią w królestwie, czytelnik niczego więcej się nie dowiedział. No, może poza osobami księcia Jonathana i George'a.

"Alanna. Pod opieką bogini" to przyjemna, pełna przygód historia, którą polecę młodszym osobom oraz fanom lekkiej, magicznej fantastyki. Oczywiście, nie radzę czytać bez znajomości pierwszego tomu, ponieważ ucieknie wiele wątków, a dostarczane kolejne informacje wydadzą się niepełne. Ja już czekam na kontynuację, a was serdecznie zachęcam do poznania tej pełnej honoru, odwagi, przyjaźni i czarów opowieści.

W książkach o Alannie, ukazały się dotychczas dwa tomy, będą kolejne jak zapowiada wydawca, przygoda goni przygodę. Główna bohaterka dorasta z tomu na tom. Nie będzie to spojlerem, kiedy powiem, że udaje jej się zrealizować swoje marzenia i dostaje się do szkoły dla rycerzy. Ale droga do zostania rycerzem nie jest łatwa.
W pierwszym tomie cyklu Pieśń Lwicy pt. Alanna. Pierwsza przygoda (ukazał się po polsku w 2021 roku w wydawnictwie Poradnia K) dziewczyna sprytem i podstępem (zamienia się rolami z bratem-bliźniakiem) dostaje się do akademii rycerzy i zostaje giermkiem samego księcia Jonathana.
W drugim tomie Pod opieką Bogini (ukaże się w wydawnictwie Poradnia K w styczniu 2022 roku) Alanna musi wytężyć wszystkie siły, umiejętności i coraz większą magiczną moc, by ochronić księcia przed tajemniczym złym czarodziejem, który stanowi wielkie zagrożenie dla nich obojga.

Warto poznać Alannę!

W pierwszym tomie cyklu Pieśń Lwicy pt. Alanna....

W tym tomie towarzyszymy głównej bohaterce w jej kolejnych przygodach na zamku królewskim. Alanna kształci się na rycerza. Przed nią najważniejsze zadanie, czyli Próba Rycerska, którą musi przejść, aby spełnić swoje największe marzenie. Zanim jednak tę próbę podejmie, czekają ją inne wyzwania. "Pod opieką bogini" ma w sobie wszystko to, co lubimy w fantastyce: magię, sceny walk, wątek miłosny. Brakuje tylko smoków, ale zostawmy je dla innych powieści 😉.

Mam wrażenie, że zarówno pod kątem treści, jak i wydania, jest to ciekawszy, bogatszy tom niż poprzedni. O kwestiach związanych z wydaniem wspominałam już przy okazji recenzji "Pierwszej przygody": w odróżnieniu od tomu otwierającego serię, "Pod opieką bogini" ma okładkę ze skrzydełkami i mapkę w środku, która pomoże czytelnikom rozeznać się w świecie Tortallu. Obie książki są dość krótkie, mają dużą czcionkę i jak przystało na publikacje przeznaczone dla młodszych - a przynajmniej tak sądzę - zawierają więcej dialogów niż opisów. Po lekturze pierwszego tomu żałowałam nieco, że jednak te opisy zostały ograniczone, bo autorka mogła lepiej wprowadzić nas w świat Tortallu.

Myślę, że seria o ambitnej Alannie to dobry wybór na początki młodych czytelników z literaturą fantastyczną!

Czegoś mi tu zabrakło. Niektóre wątki potraktowane po macoszemu, jak choćby końcowa walka z czarnym charakterem. Jednak książka i tak mi się podobała i przekaże ją swoim dzieciom gdy podrosną.

„Alanna. Pod opieką Bogini” to drugi tom cyklu „Pieśń lwicy”
w serii średniowiecznego fantasy „Świat Tortallu” autorstwa Tamory Pierce.

Obydwa tomy obejmują w sumie 8 lat, w ciągu których
Alanna - w męskim przebraniu - szkoli się na rycerza,
przechodząc kilka etapów od pazia, przez giermka,
aż do pasowania na rycerza na końcu tomu drugiego.

"Książę Jonathan wybrał cię na swojego osobistego giermka (...)
Umiesz jeździć konno, strzelać z łuku, walczyć nożem, mieczem i włócznią.
Nauczyłaś się czytać mapy. (...) Umiesz mówić i pisać w dwóch obcych językach.
Potrafisz uzdrawiać chorych."

Czas pędzi, akcja nie zawsze.
Niektóre wydarzenia opisane są dokładnie,
inne tylko wspomniane.
Alanna niezauważalnie dojrzewa.
Pojawia się wątek miłosny. I magiczny kot ;-)
Przyjaciele, zdrajcy, kochanek, czarny charakter.
No i Bogini, od której dziewczyna dostaje węgielek,
który nosi na szyi, ale którego właściwości długo nie zna.
Odbywają się tu prawdziwe walki. I zabijanie.
Alanna jest w niesamowitej formie!
Silna, odważna, nieustraszona.
I niepokonana ;-)

Mam wrażenie, że ten tom jest tylko preludium do kolejnych.
Czy się mylę?

„Alanna. Pod opieką Bogini” to drugi tom cyklu „Pieśń lwicy”
w serii średniowiecznego fantasy „Świat Tortallu” autorstwa Tamory Pierce.

Obydwa tomy obejmują w sumie 8 lat, w ciągu których
Alanna - w męskim przebraniu - szkoli się na rycerza,
przechodząc kilka etapów od pazia, przez giermka,
aż do pasowania na rycerza na końcu tomu drugiego.

"Książę Jonathan wybrał cię...

Książka Tamory Pierce pod tytułem „Alanna. Pierwsza przygoda. Świat Tortallu. Pieśń lwicy” samą swoją okładką sprawiła, że bardzo chciałam ją przeczytać. Czytając opis wydawcy pomyślałam, że jest ciekawy, a sama fabuła książki bardzo obiecująca. Kiedy zakończyłam czytać tą opowieść wiedziałam, że kiedy tylko pojawi się kontynuacja nie będę się wahała, tylko od razu po nią sięgnę. Końcówka stycznia okazała się bardzo obiecująca, pojawiła się bowiem „Alanna. Pod opieką bogini”. To drugi tom cyklu Pieśń Lwicy. Po raz kolejny chciałam przenieść się do świata przepełnionego magią, gdzie niebezpieczeństwo wydaje się czyhać na każdym kroku. Czy drugi tom historii Alanny będzie równie pasjonujący jak pierwszy?
Główną bohaterką książki jest tytułowa Alanna z Trebondu, dziewczyna od najmłodszych lat miała jedno, niecodzienne marzenie, bardzo chciała zostać rycerzem. Z racji tego, że urodziła się dziewczynką to pragnienie nie mogło się ziścić, powinna grzecznie podążać drogą, którą wybrał dla niej i brata ojciec. Czy prostsza droga jest lepsza? Czy powinna udać się do klasztoru i uczyć typowo kobiecych zadań przydatnych w ich społeczeństwie? Ktoś inny może i by tak zrobił, ale nie Alanna. W drugim tomie znajdujemy się w innym miejscu, co sprawia, że nieznajomość pierwszej części zbytnio nie wpłynie na odbiór tej. Alanna dzięki swojemu uporowi została giermkiem. Stara się chronić księcia Jonathana, jak i całe królestwo przed złym czarownikiem. Ten mężczyzna zna jej tajemnicę i póki trzyma język za zębami dziewczyna jest względnie bezpieczna. Zyskuje coraz więcej wiedzy i mocy, staje się pewniejsza każdego kroku. Czy jest wystarczająco silna, aby ocalić tych, którzy tego potrzebują?
„Alanna. Pod opieką bogini” to świetna opowieść pełna przygód, niebezpieczeństw i emocji. Bardzo lubię główną bohaterkę, jest wartościową i odważną osobą, jej postawa sprawia, że dostrzegamy, że marzenia, nawet jak trudne wydają się do spełnienia, naprawdę mogą się ziścić. W życiu Alanny nie było pewniaków, zaryzykowała i dostała szansę, aby zbliżyć się do tego, czego pragnie. Pomimo problemów, różnic fizycznych, dziewczyna stała się giermkiem księcia. „Alanna. Pod opieką bogini” z pewnością spodoba się młodym czytelnikom, Tamora Pirce w swojej powieści ukazuje jak ważna w życiu jest przyjaźń. Książka została napisana prostym w odbiorze językiem, co w niczym jej nie ujmuje. Postacie zostały bardzo dobrze wykreowane, pomimo tego, że ta lektura jest bardzo lekka. „Alanna. Pod opieką bogini” jest zbiorem wielu wartości, które ukazują historię dziewczynki, która odważyła się zawalczyć o swoje pragnienia.

• Przeczytane 2022
  • Brak Legimi A
  • W planach ebook

Dodaj cytat z książki Alanna pod opieką bogini