O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę

Tłumaczenie: Łukasz Żebrowski
Wydawnictwo: Hokus-Pokus
Vom kleinen Maulwurf, der wissen wollte, wer ihm auf den Kopf gemacht hat
Paideia

Wyobraź sobie, że budzisz się pewnego ranka, wychylasz głowę przez okno i nagle czujesz, że ktoś narobił ci na głowę! W takiej sytuacji znalazł się mały kret - bohater książki, której autorem jest Werner Holzwarth. Oburzony postanawia znaleźć winowajcę. Zawzięcie zaczepia różne zwierzęta i próbuje dociec, które z nich ośmieliło się narobić mu na głowę. Okazuje się, że nie tak łatwo jest znaleźć sprawcę.

To bardzo dowcipna i pouczająca historia, dzięki której dzieci mają okazję poznać bogaty świat przyrody od trochę innej strony.

źródło opisu: Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2005

źródło okładki: www.hokus-pokus.pl

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 5411

W trzewiach ciekawości

Właśnie ukazało się czwarte już wydanie książki „O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę”. Publikacja, wydana w Polsce dziesięć lat temu, wzbudziła olbrzymie zainteresowanie i kontrowersje, a także wywołała burzliwe dyskusje. Dzieło wyważyło drzwi literackiego tabu, dotyczącego tematów wstydliwych i mało uroczych, które pojawiały się do tamtej pory w literaturze dla dzieci bardzo rzadko lub wcale. Niepozorna książeczka o przygodzie dociekliwego kreta zapoczątkowała pewną rewolucję w tematyce książek dla dzieci i znalazła licznych naśladowców i kontynuatorów, niekoniecznie przedstawiających temat z równą klasą.

Śledzimy przygodę pewnego kreta, który właśnie rozpoczął swój dzień i chciał rozejrzeć się po powierzchni ziemi. W tych zamiarach przeszkodziło mu, niestety, pewne niemiłe wydarzenie… Zwierzę, początkowo rozzłoszczone, odsuwa emocje na bok do czasu ustalenia winnego i z ciekawością prawdziwego detektywna próbuje rozwikłać zagadkę incydentu, nikogo nie oskarżając, tylko konsekwentnie przepytując różne zwierzęta i zasięgając porady ekspertów. Książeczka o prostym tekście i wymownych ilustracjach zawiera mądre przesłanie, które zdaniem piszącej te słowa wcale nie nawołuje do mściwości (jak chcą niektórzy recenzenci), lecz do wytrwałego szukania odpowiedzi, zachowania szacunku do innych i oczekiwania takiego samej postawy wobec siebie.

Niewątpliwą zaletą książeczki Holzwartha i Erlbrucha jest oszczędność w słowach, brak wulgarności oraz naturalność i prostota. Ilustracje doskonale współgrają z tekstem i świetnie go dopełniają. Warto zauważyć także pomysłową typografię – w ilustracje wkomponowano czcionkę przypominającą pismo dziecka z pierwszych klas szkoły podstawowej, a prosty tekst składający się w większości z dialogów oraz komentarzy w nawiasach sprawia, że zarówno forma jak i treść są przyjazne dla początkującego czytelnika.

Opowieść wydaje się przekonywać, by w świecie przeładowanym informacjami i podsuwającym pozornie oczywiste odpowiedzi na wyciągniecie ręki nie dać się zwieść pozorom, tylko zgłębiać temat. I nie jest ważne jaki to temat – jedzenia czy, jak w tym wypadku, końcowego etapu procesu odżywiania czyli wydalania. Autorowi i ilustratorowi książki należy się uznanie za przedstawienie tematu w sposób ciekawy, humorystyczny, lekki i naturalny oraz – co nie jest takie łatwe - interesujący zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Właśnie te cechy stanowią o sile tej publikacji (jak zresztą wszystkich świetnych książek dla dzieci), że - mimo różnic metrykalnych czy rodzaju wrażliwości i sposobu odbioru świata - różni czytelnicy będą się doskonale bawić w trakcie jej lektury.

Jowita Marzec

Paideia | 2011-01-27
Przeczytana: 22 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Poznajcie małego krecika - nieszczęśnika i pechowca. Właśnie gdy wydostawał się na powierzchnię, poczuł coś ciepłego na swojej głowie. Okazało się, że to kupa. Czyjaś śmierdząca kupa! Oj, oburzył się krecik, lecz nim się spostrzegł - właściciel nieprzyjemnej niespodzianki zniknął. Ale nasz bohater nie poddał się i postanowił wyruszyć w drogę, by odnaleźć tego, kto mu narobił na głowę. Spotyka gołębia i pyta: czy to ty narobiłeś mi na głowę? A gołąb na to: ależ skąd, ja to robię tak. I ptak demonstruje kretowi sposób, w jaki się załatwia i powstałą konsystencję. Rzeczywiście, to nie był gołąb. Kret rusza w dalszą drogę...

I tak spotyka kolejne zwierzęta, którym zadaje to samo pytanie, a one wykonują tę samą czynność co gołąb. Głupie? Obleśne? Nie dla dzieci? Wręcz przeciwnie! Każda mała pociecha uśmieje się do łez oglądając kolejne strony książki. Autor (i tłumacz oczywiście także) w znakomity sposób przedstawia i opisuje, w jaki sposób oraz jakie "odgłosy" kojarzą nam się z kupą...

Marta | 2016-11-28
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 27 listopada 2016

"Stało się to pewnego dnia.."

Recenzja z przymrużeniem oka ;)
Bo co napisać o książeczce która, znajdowała się w toalecie jednej z poznańskich restauracji :)

Poprawiła mi nastrój nieziemsko :)
I oto dostajemy opowiastkę o przeuroczym kreciku, którego pewnego dnia spotkała przykra niespodzianka. Jaka to niespodzianka? wnioskujemy z samego tytułu.
Nie mam jeszcze dzieci, i nie umiem się wypowiedzieć czy warto ją im przeczytać. Ale dla mnie bajeczka była przeurocza choć temat "gówniany" :) :)

Ps. nasuwa mi się pewna myśl, że czytać można praktycznie wszędzie ;)

mimbla5 | 2015-02-24
Na półkach: Przeczytane, Dziecinne
Przeczytana: 24 lutego 2015

Super książka o kreciku. Tytuł jest właściwie streszczeniem :) Oprócz poszukiwań winnego pozostaje jeszcze finał, którego oczywiście nie zdradzę. Sympatyczne rysunki i nieskomplikowany tekst, z którym z pewnością poradzi sobie nawet początkujący czytelnik.

Ale jak to? Jeżeli ktoś ci zrobi kupkę na głowę, to powinieneś się dowiedzieć kto to i też mu narobić na głowę? Morał wątpliwy.

sfizo | 2014-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Piękne obrazki: ) może bez morału, ale z wiedzą; )))

Abdita | 2013-10-30
Przeczytana: 30 października 2013

Nie wiem, czy to są dobre pomyły na książki dla dzieci. Zwykłych dzieci. Nie wiem nawet czy w całości mnie, dorosłej, to się podoba. Ale co by nie było zakończenie doskonałe. Samo życie...

Fausis | 2014-12-01
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Oko za oko, ząb za ząb, kupa za kupę.

Złośliwy | 2014-11-06

Pomaga w odpieluchowaniu dziecka :)

Alis87 | 2015-06-16

Zacna lektura ! :)

Magdalena Rusinek | 2015-01-15
Przeczytana: 03 września 2014

Książeczka fajna, na wesoło, idealna dla dzieci bo mamy pewnie mają obawy przed zakupem jej! Odstrasza także cena, książeczka jest mała, mało tekstu a cena wysoka!

Awersja do kontrowersji

Tom „Ale kupa! Co masz w pieluszce?” sytuuje się gdzieś pomiędzy grupą pierwszą a drugą. Choć z pozoru traktuje o wiadomym temacie, jego główną funkcją nie jest dostarczenie wiedzy na ten temat, ale pomoc w nauce pewnych ważnych umiejętności.