Straszna piątka

Wydawnictwo: Hokus-Pokus
Fürchterlichen Fünf
978-83-604-020-92
mozartiwieloryb

"Straszna piątka" to opowieść o potrzebie akceptacji, której potrzebuje wyjątkowo szpetna piątka towarzyszy mieszkających pod mostem. Okazuje się, że ropucha, szczur, nietoperz, pająk i hiena również chcieliby być lubiani przez inne, łaskawiej wyposażone przez naturę zwierzątka. I to się udaje! Wystarczy tylko odkryć przed innymi swoje zdolności, dodać do tego trochę entuzjazmu i z pomysłu na biznes uczynić wielki sukces.

Książka została napisana i zilustrowana przez Wolfa Erlbrucha - autora postaci małego kreta, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę. Podobnie jak w tamtej książce, mamy bardzo naturalistycznie wyglądających bohaterów, którzy mogą spodobać się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Również samo przesłanie jest bardzo uniwersalne, dzięki czemu książka może podnieść na duchu piegowatego siedmiolatka, jak i trzydziestolatkę przeżywającą męki w swojej pracy.

źródło opisu: Wydawnictwo Hokus-Pokus, 2007

źródło okładki: http://www.hokus-pokus.pl/ksiazka/33/index.html

Pisacja | 2018-04-19

Ropucha, szczur, pająk i nietoperz, same paskudy, budzące obrzydzenie i lęk - to bohaterowie książki Wolfa Erlbrucha „Straszna piątka”. Mieszkają pod mostem, samotne i odrzucone; pewnego dnia, gdy spotykają się pod osłoną zmroku, nagle zaczynają słyszeć chichot narastający w ciemnościach
„Ktoś się śmieje! – szczur nie miał wątpliwości. Pewnie z nas – wyszeptała ropucha. I miała rację”
Z zarośli wynurza się hiena i dołącza do grupy smutnych szkarad, biadających nad swoim losem. Doskonale wie, że to nic śmiesznego być odrażającym, jednak w przeciwieństwie do pozostałych stworzeń ma do tego zupełnie inny stosunek:
- „Zupełnie nieważne, czy inni uważają, że jest się brzydkim, czy pięknym! Liczą się czyny! Trzeba coś robić! Dla siebie… i dla innych!”
Jak mówi, tak robi – siada, wyciąga saksofon i zaczyna grać. Szczur wyjmuje ukulele, pająk zaczyna śpiewać, akompaniuje mu nietoperz. A ropucha…? Ropucha nic nie umie, poza smażeniem naleśników, więc… postanawia robić, to co potrafi!...

mozartiwieloryb | 2010-12-08
Przeczytana: 21 listopada 2010

... bo nieważne jacy jesteśmy; ważne kim jesteśmy dla siebie i najbliższych. Jakie mamy pasje, co możemy zrobić, by być szczęśliwi i uszczęśliwiać innych.

... bo każdy ma inny talent. Nikt nie jest taki sam. A mimo to, można wspólnie działać i wspólnie marzyć.

| 2015-08-20
Na półkach: Przeczytane, 3+ .

Wspaniała książka. Nie ważne jak kto wygląda, ważne co ma w sercu. Jest 'kontrowersyjna' akcja z nietoperzem, który zwraca się złośliwie do pająka per dziewica. Mógł zostać użyty zwrot 'stara panno' jak dla mnie bez różnicy ponieważ kontekst wypowiedzi był taki, że pająk jest zbyt brzydki by zainteresować innego pająka swoją osobą, a jeśli nie był w związku z innym pająkiem to logiczne jest iż jest dziewicą. I tyle.

BiG_m | 2013-10-11
Przeczytana: 11 października 2013

Niesmak czuję na myśl o tej książce. Nie z powodu obrazków, ale przesłania: czy słowo dziewica jest obrazą? Nie polecam dla dzieci, bo choć potrzeba akceptacji jest w każdym z nas silna, można nauczyć się jak ją zaspokoić z lepszych źródeł, np. Odważny Hipcio, albo Przyjaciele Żyrafy - książce o Porozumieniu bez Przemocy.

| 2013-05-09

Uczy akceptacji inności i tego, że nie nasz wygląd o nas świadczy ale nasze czyny.

mimbla5 | 2015-02-24
Na półkach: Przeczytane, Dziecinne
Przeczytana: 24 lutego 2015

Urocza i z morałem. Na dłuższe poczytanie przed snem.

pralka | 2014-12-23
| 2014-10-19