Wierszyki domowe

2012-11-05
2012-11-05
9788324019748
poezja humor

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (64) / 2024 Izabella Adamczewska, James Baldwin, Jolanta Brach-Czaina, Biserka Ćejović, Krystyna Dąbrowska, Annie Ernaux, Bartosz Hlebowicz, Boguś Janiszewski, Maciej Jarkowiec, Miłada Jędrysik, Aga Kozak, Renata Lis, Paulina Małochleb, Andrzej Mencwel, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Michał Rusinek, George Saunders, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Max Skorwider, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Tomasz Ulanowski, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Makabreski Sebastian Kudas, Michał Rusinek
Makabreski Sebastian Kudas, Mi...
Okładka książki Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Szalik. O Wisł... Joanna Rusinek, Mic...

Okładka książki Raz, dwa, trzy, Piaskowy Wilk Kristina Digman, Åsa Lind
Raz, dwa, trzy... Kristina Digman, Ås...
Okładka książki Księżniczki i smoki Christina Björk, Eva Eriksson
Księżniczki i ... Christina Björk, Ev...
Okładka książki Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Mapy. Obrazkow... Aleksandra Mizieliń...

Życie rodzinne i emocjonalne sprzętów domowych

Lubię i szanuję pana Rusinka, językową wrażliwość i bystre spostrzeżenia dotyczące języka, ale wiersze nie dały mi przyjemności. Jakoś brakowało mi w nich rytmu, płynności; duże nagromadzenie rymów, jakby nawciskane w opór. Czytałam na głos dziecku i szczerze mówiąc wierszyki, choć zabawne, męczyły mnie.

Mieliśmy ogromną frajdę czytając tę książkę, tropiąc odwołania, rozszyfrowując wszystkie zabawy słowne i po prostu napawając się mistrzowskim opanowaniem słowa, które prezentuje autor.

Nie będę miła. Rusinek to nie Brzechwa, nie Tuwim, nie Kern, nie Wawiłow ani nie Chotomska. Według tej ostatniej zresztą, dla dzieci trzeba pisać tak, żeby dorosły się nie nudził. Nie nudziłam się co prawda w wierszykowym domostwie Rusinka. Jest w jego krótkich utworach i dowcip, i koncept, i świetna zabawa rymem. Problem w tym, że w tej zabawie autor właściwie nie opowiada żadnej ciekawej historii. Rozumiecie, tu nie ma opowieści z pomysłem i puentą, a jedynie opis domowego świata, często - jakby specjalnie dla potrzeb niesztampowych rymów - kuriozalny i zakręcony. A do tego są to teksty inteligentne, intelektualne i wymagające pewnego obycia literackiego i kulturalnego. Z czego ogólnie nie czynię zarzutu, przeciwnie, sprawia to jednak, że gubi się prostota, przystępność i klarowność, potrzebna chyba w utworach dla dzieci. Wędrując po domu śladem Rusinka cały czas zastanawiałam się, ile z jego wierszy byłoby w pełni zrozumiałych dla kilkuletnich dzieciaków? Czy sama dziwność tego domu opisanego przez autora, bez interesującej opowieści, bez akcji, zdołałaby na dłużej przykuć ich uwagę? Czy nie wpadające w ucho frazy zapiszą się w pamięci jak te, które wspomina się przez dekady, a które stworzyli najwięksi nasi mistrzowie utworów dla dzieci?
Dodam jeszcze, że sama wychowana na wierszach Brzechwy i Chotomskiej, z ich bezbłędną zawsze melodią i rytmem, męczyłam się i potykałam na strofach Rusinka ilekroć wpadały w arytmię, czyli często. Ogólnie wiersze są ciekawe i nie śmiałabym nazwać je złymi, ale to nie są wiersze dla dzieci. W trakcie lektury miałam wrażenie, że powstały z własnej Rusinka potrzeby zabawy słowem i rymem, a nie specjalnie dla młodych odbiorców. I takie mi się one wydają trochę ksobne, a trochę - przepraszam za to słowo - hipsterskie.

Pożyczona całkiem niedawno, w mojej ocenie bardzo ciekawy sposób uchwycenia różnych, krótkich historii . Każdy wierszyk reprezentuje inną pomieszczenie w dużym domu. Niestety książka nie przypadła do gustu mojemu 3 latkowi, być może musi do niej jeszcze trochę podrosnąć

Książka jest zbiorem wielu różnych wierszyków. Co prawda nie wszystkie przypadły mi do gustu, jednak ogólne wrażenie mam pozytywne.

Idealna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Mądra i wartościowa, a do tego pięknie ilustrowana.

Mnie się podobała szalenie. Przepiękne ilustracje i częstochowskie rymowanki godne 1 miejsca w konkursach promocyjnych sieci handlowych.
Moje dzieci jednak są jakieś inne, nie kumają humoru ani gry słów, może podrzucę im książkę gdy już będą w szkole.

Retrospekcja i powrót do dziecięcych przygód i zakopanych przez dorosłość wspomnień, okraszona subtelnym humorem, wszystko wierszem pisane. Dobrze się czyta z dziećmi ale jest taki moment, że dziecku trzeba wyjaśnić dlaczego się śmiejesz pod nosem...

Toż dopiero jest lektura szkolna!
Należycie wydana książka.Twarda z ładną szatą graficzną okładka. Stronice grube,zszyte. Przejrzystość podrozdziałów. Ilustrację trafne do tekstu i bardzo oryginalnie,precyzyjnie wykonane.Wierszyki Wnuczce się podobały.Ogólnie kompetentnie zrealizowana praca Państwa Rusinek.

Toż dopiero jest lektura szkolna!

Przezabawne wierszyki, wracałam do tej książki i napewno będę wracać.

Przezabawne wierszyki, wracałam do tej książki i napewno będę wracać.

• Dla dzieci
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Dzieci

Dodaj cytat z książki Wierszyki domowe

Video

Video