Narwańcy, uwodziciele, samotnicy. Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują

Okładka książki Narwańcy, uwodziciele, samotnicy. Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują Adrienne Barman
Adrienne Barman Wydawnictwo: Dwie Siostry literatura dziecięca
2013-09-20
Maciej Byliniak
atlas zwierząt zwierzęta

Okładka książki Noc bez księżyca Shira Gefen, Etgar Keret
Noc bez księżyca Shira Gefen, Etgar ...
Okładka książki Garnitur na każdą okazję Sylvia Plath, Agnieszka Skopińska
Garnitur na ka... Sylvia Plath, Agnie...
Okładka książki Książę w cukierni Marek Bieńczyk, Joanna Concejo
Książę w cukierni Marek Bieńczyk, Joa...

Zachęcony książką "Elegantki, trucicielki i inne ziółka" sięgnąłem i po "Narwańcy ..". Ta sama idea, czyli kolorowo, rysunkowo. Gatunki pogrupowane w logiczne zbiory o cechach łączących wspólne cechy. Wspiera kojarzenie, zapamiętywanie. Także dla dorosłego czytelnika.

bogato ilustrowana

bogato ilustrowana

Na książkę czekałam długo , w kolejce bibliotecznej. Tytuł wydawał się obiecujący . W końcu jest, szybko pakuję do torby i pędzę do domu. Siadam , wyciągam , otwieram i ................. jak to obrazki ? A narwańcy ,a uwodziciele ?
Mieliście tak kiedyś ?
W pierwszym odruchu chciałam ją oddać, jednak zaczęłam czytać i przeglądać i wciągnęła mnie
Adrienne Barman miała świetny pomysł. Przedstawiła nam zwierzęta (ptaki, owady, ssaki, itd.)dzieląc na zespoły nieoczywiste, a kierowała się przy tym ich odwagą, kolorem, długością szyi lub języka, umiejętnościami , rozwojem intelektu.
Książka nie mówi nam zbyt wiele ( ciekawe rysunki podkreślające charakterystyczną cechę danego zwierzaka),ale wysłany został sygnał i poszukasz , doczytasz , sprawdzisz.
Częsci , które mi najbardziej przypadły do gustu to : Samotnicy , Niedoścignieni - suuuuuper , Skoczne , Truciciele, Nieodżałowani , Mistrzowie bezdech , Legendarne , Bystrzaki i Wyklęte.
Ciekawy sposób podania wydawałoby się , że znanego już tematu.

Mieliście tak kiedyś ?
Adrienne Barman miała świetny...

Zastanawialiście się może, które zwierzęta są najmądrzejsze? A może chcielibyście się dowiedzieć jak wyglądają najciekawsze budowle w świecie zwierząt? Jeśli szukacie nietypowego, a jednocześnie pełnego ciekawostek atlasu zwierząt to ta publikacja jest właśnie dla Was! „Narwańcy, uwodziciele, samotnicy. Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują” to wydanie ciekawe, zaskakujące i pełne zabawnych ilustracji. Będzie ono perełką w biblioteczce każdego małego miłośnika przyrody. Zajrzyjcie razem z nami i sprawdźcie co kryje się w tej książce!

„Narwańce, uwodziciele, samotnicy…” to książka, która zaskoczy od pierwszej strony. Nie znajdziecie tu klasycznego podziału zwierząt. Ten atlas podziały na ssaki, ptaki, gady, zwierzęta morskie czy lądowe chowa do lamusa! Tu pokrewieństwo się nie liczy. Autorka postawiła na nieszablonowe myślenie i muszę powiedzieć, że jest to świetny pomysł. Dzieci znajdą tu zwierzęta pogrupowane według podobieństw i to dość… nietypowych. Uwierzcie mi, będzie bardzo ciekawie!

W książce znajdziecie ponad 600 gatunków zwierząt, pogrupowanych w 40 niezwykłych „rodzin”. Zacznę może od tych bardziej „zwyczajnych”. Wśród błękitnych będziecie mieli szansę zobaczyć agamę pospolitą, modraszkę (ptaka) i modraszka ikara (motyla),a nawet piękny okaz pokolca królewskiego (kojarzycie może Dori z dość popularnej bajki?). W grupie cytrynowych znajdą się cytrynek, wilga, kinkażu (tak, ja też nie wiedziałam, że takie zwierze istnieje!) oraz podziemica zwyczajna. Z kolorowych rodzin będą jeszcze pomidorowe, szmaragdowe, śnieżnobiałe, smoliste i kilka innych. Dość o kolorach? Nie ma problemu!

Przejdźmy wobec tego do mniej znanych grup. Może zacznijmy od… architektów! Tu robi się bardzo ciekawie. Mali czytelnicy zobaczą jakie budowle tworzy m.in. tkacz australijski, piesek preriowy, termit czy wikłacz rdzawogłowy. Niektóre z nich naprawdę imponują! Nie mniej interesująco będzie na stronach, poświęconych gigantom. Każdy wie, że płetwal błękity jest wielki. Ale jakie inne zwierzęta znajdą się w tej grupie? Dzieci poznają tu salamandrę olbrzymią, dżdżownicę australijską, ptasznika goliata, kapibarę i wiele innych.

A teraz moje ulubione „smaczki”! Co powiecie na rozdział o mistrzach bezdechu? Nie wiem jak Wy, ale ja się bardzo zaskoczyłam tym, że mors może nie oddychać przez 30 minut, podobnie jak foka czy narwal. Mistrzami w tej dziedzinie okażą się jednak kaszalot i aligator amerykański. Kto z Was zgadnie na jak długo potrafią wstrzymać oddech? Nie mniej fascynujący będzie rozdział o mistrzach kamuflarzu! Trzeba będzie solidnie wytężyć wzrok, by dostrzec szkaradnicę, pławikonika czy wieczernicę klonówkę.

W atlasie „Narwańcy, uwodziciele, samotnicy” znajdziecie też rodziny, o których na pewno nie dowiedzie się na zajęciach przyrody! Rozdział „legendarne” pełen jest mitycznych stworzeń. Pegaza, yeti, smoka czy jednorożca zna każdy z nas. Ale nosochody, ptak rok czy baku zapewne niejednego zaskoczą. Może to być świetna zachęta do odszukania tych mniej znanych legend i poznania ich bohaterów. Grupa zwierząt „wyklętych” wprowadzi nas natomiast w świat przesądów i wierzeń ludowych. Co zwiastował puszczyk? Czego symbolem był kruk? W jaki sposób dzieci straszyły się skorkiem pospolitym? To tu znajdziecie tego typu ciekawostki!

Nie zabraknie też śmiechu i żartów! W rozdziale „niedoścignione” próżno szukać geparda, sokoła czy żaglicy! To znaczy ich nazwy tu jak najbardziej znajdziecie, ale wizerunku już nie – są tak szybkie, że autorka nie zdążyła ich narysować! Z podobnym problemem spotkamy się w rodzinie zwierząt skocznych. Jak myślicie, dlaczego?

„Narwańcy, uwodziciele, samotnicy. Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują” to książka, która nie tylko uczy, ale przede wszystkim bawi! Nietypowy podział zwierzaków, zabawne, momentami karykaturalne rysunki oraz garść ciekawostek nie z tej ziemi z pewnością przyciągną uwagę dzieci. Znajdziecie tu też sporo wartościowej treści, m.in. rozdział o zwierzętach zagrożonych, które bez naszej pomocy szybko znajdą się w rozdziale o gatunkach nieodżałowanych! Pragnę jednak uprzedzić – jeśli szukacie lektury z dużą ilością merytorycznych informacji, to tu tego nie będzie. Jest to głównie książka obrazkowa, w której owszem, będzie dużo ciekawostek, jednak jest to przede wszystkim atlas dla dzieci, nie zaś podręcznik.

Zarówno mi, jak i Kubie atlas „Narwańcy, uwodziciele, samotnicy…” bardzo przypadł do gustu. Przegląda się go przyjemnie – jest kolorowy, zabawny i ciekawy. Polecam wszystkim dzieciom ciekawym świata. Jego nietypowa forma wydania sprawia, że nawet młodsze przedszkolaki z ogromną przyjemnością będą po tą książkę sięgać! Tym samym Czytelnicze Podwórko umieszcza tę książkę w kategorii od 3. roku życia. Gorąco polecamy!

Czytelnicze Podwórko

Pamiętacie recenzję "Elegantki, trucicielki i inne ziółka. Zwariowany atlas roślin"? Kilka dni temu się nim zachwycałam, a dzisiaj przychodzę do Was z pozycją analogiczną, o zwierzętach - "Narwańcy, uwodziciele, samotnicy". Adrienne Barman stworzyła rewelacyjny atlas zwierząt, który zawiera ponad 600 gatunków zwierząt, przydzielonych do 40 ciekawych, zabawnych i nieco zwariowanych rodzin.
Dlaczego ten atlas jest wyjątkowy i dlaczego skradł nasze serca? Ponieważ w podziale zwierząt nie grała roli prawdziwa przynależność gatunkowa, a predyspozycje poszczególnych osobników, ich kolor, kształt, umiejętności czy rozmiar. W atlasie możemy podziwiać architektów, gigantów, zwierzęta pradawne, liliputy, zwierzęta skoczne, itp. Rysunki wykonane przez autorkę są miłe w odbiorze, a niektóre rodziny zwierząt potrafią zaskoczyć, kiedy przewraca się kartkę za kartką i nie wiadomo, czego się spodziewać. Ja tak miałam ze zwierzętami skocznymi lub niedoścignionymi. Jeśli macie ten atlas w swoim posiadaniu, na pewno wiecie o czym mówię, osobiście nieźle się uśmiałam!
Polecam ze szczerego serca atlas "Narwańcy, uwodziciele, samotnicy". Jest to niezbędna pozycją w bibliteczce każdego dociekliwego i ciekawego świata dziecka. Uwierzcie mi na słowo, w obecnych czasach, kiedy musimy siedzieć w domu i czasem brakuje już pomysłów na rozrywki fundowane dzieciom, taki atlas pochłonie dziecko na dłuższy czas.

“Narwańcy, uwodziciele, samotnicy” - brzmi jak szalony tytuł książki dla dorosłych, ale nie. Druga część tytułu wyjawia intencje księgi: “Atlas tych, co fruwają, skaczą i nurkują”. Publikacja skierowana do dzieci. Użyłam słowa księga, bo to jest księga. Duża książka. 208 w całości ilustrowanych stron autorstwa Adrienne Barman.

...

Więcej na:

#klubrecenzentank

...

Więcej...

- "Mama, popatrz, to taka książka do patrzania, a nie słuchania jak zawsze" - powiedziało moje najmłodsze ADHD i na ponad pół godziny zaszyło się w kącie z rzeczoną pozycją do "patrzania".
I myślę, że opinia dziecka, zwłaszcza takiego, które ma ogromne problemy z usiedzeniem w jednym miejscu, bo zaraz go gdzieś nosi, to najlepsza rekomendacja jaka może być. Potem jeszcze wspólnie "patrzaliśmy" na namalowane zabawnie i trochę dziwacznie, ale z dbałością o szczegóły i w cudownie żywych kolorach ilustracje tych co fruwają, skaczą i nurkują. Tych co budują, hałasują, podróżują czy trują. Tych niebieskich, cytrynowych, z kolcami, w prążki czy śnieżnobiałych. I przypomniało mi się moje dzieciństwo gdy wraz z bratem siadaliśmy w dużym pokoju rodziców i w czterotomowej encyklopedii PWN przeglądaliśmy (w większości przypadków czarno-białe) zdjęcia ptaków, psów, kotów i innych zwierząt. W latach 80-tych o takich książkach nawet się nie marzyło…

ciekawa i ładnie wydana

ciekawa i ładnie wydana

Wyobraź sobie atlas wszystkich najważniejszych lub najbardziej niezwykłych zwierząt na naszej planecie, pogrupowanych według ciekawych kryteriów (kolory, dieta, szybkość, zagrożenie, sposób żerowania, itd.) a w dodatku narysowanych bardzo ładną kreską, z wykorzystaniem dużej ilości kolorów. Co otrzymujemy? Niesamowitą lekturę już dla dwulatka, na 13 latku kończąc. Jako dorosły mam równiez niezły ubaw opowiadając dzieciakom o tych zwierzętach. Aż dziw bierze jak po paru takich sesjach to dzieci potrafią o tych wszystkich zwierzętach opowiedzieć same. A konstrukcja albumu powoduje że każda kategoria wspomaga zapamiętywanie ciekawostek o każdym ze zwierzaków. Nie zapomnę jak już po pierwszym razie mój 4 letni syn kiedy znów trafiliśmy na tę stronę zawołał "O, muchodławik". A przecież nie jest to łatwa nazwa, po prostu zapamiętał ją bo rysunek przedstawia lekko otyłego ptaka, a synek wyobraził sobie że musiał zjeść tyle much że aż się zadławił. To jest przykład jeden z wielu jakie ciekawe emocje i skojarzenia może ta książeczka wyzwolić w dzieciakach. Oczywiście ulubiona kategoria maluchów to zwierzęta jadowite, których jad przedstawiony został w postaci takich małych czerwonych kropelek. Dzięki temu dzieci wiedzą że jedne zwierzęta mają jad w zębach, inne w kolcach a inne na skórze. Niesamowite!

Wspaniały atlas zwierząt!

Wspaniały atlas zwierząt!