Tygrys i Róża

Okładka książki Tygrys i Róża Małgorzata Musierowicz
Okładka książki Tygrys i Róża
Małgorzata Musierowicz Wydawnictwo: Akapit Press Cykl: Jeżycjada (tom 13) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Jeżycjada (tom 13)
Akapit Press
2007-01-01
1999-12-31

Okładka książki Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! ... Emilia Kiereś, Małg...
Okładka książki Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Elżbieta Szeptyńska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Poczytaj mi, m... Helena Bechlerowa, ...

Ostatnio miałam przyjemność przeczytać kolejną powieść autorstwa Pani Małgorzaty Musierowicz, pochodzącej z cyklu „Jeżycjada”.
Utwór „Tygrys i Róża” to 13-ty tom opisujący losy rodziny Borejków.
Uważam, że to jedna z najważniejszych części cyklu.
Dlaczego?
Zapraszam do zapoznania się z moją opinią...

Utwór „Tygrys i Róża” to 13-ty tom opisujący losy rodziny Borejków.
Uważam, że to jedna z najważniejszych części cyklu.
Dlaczego?
Zapraszam do zapoznania się z moją...

Na półkach: , , , , , ,

Kolejny Jeżycjadowy reread po 10 latach. Bardzo udany!

Kiedyś chciałam być jak Ida i myślałam, że taka właśnie będę - silna, niezależna, sarkastyczna. Ale taka nie jestem. Nadal uwielbiam Idusię, ale tym razem zobaczyłam swoje odbicie w Natalii. I jak przeczytałam te kilka scen z nią i Robrojkiem… No moje serce się roztopiło, rozczulały mnie wszystkie ich myśli o sobie nawzajem, a pod koniec to nawet aż zakręciły mi się łzy w oczach ze wzruszenia.

Za to Laura - rozumiem ją. Jest nastolatką, to by wystarczyło jako usprawiedliwienie, że czasem zrobi coś głupiego. Natomiast wydaje mi się, że ta jej chęć, by poznać ojca, jest zrozumiała. W końcu pochodzenie też nas jakoś definiuje, chcemy znać swoje korzenie. A miło jest poczytać o kimś trochę mniej pokornym niż większość bohaterek.

Unpopular opinion, ale dla mnie ta Jeżycjada późniejsza jest bardziej Jeżycjadowa niż wcześniejsza, pewnie dlatego, że jak zaczynałam ją czytać, to była już wydana do 19 tomu, ja w ciągu jednego roku przeczytałam wszystkie te książki, więc myślałam o siostrach Borejko nie jako o nastolatkach, a dorosłych kobietach, a ich dzieci były moimi rówieśnikami i z nimi bardziej się utożsamiałam.

W każdym razie wpadłam na szalony plan przeczytania większości tomów, żeby skonfrontować swoje dawne opinie z obecnymi.

Kolejny Jeżycjadowy reread po 10 latach. Bardzo udany!

Bardzo ciekawa akcja.
Poznajemy Laurę coraz głębiej. Przy okazji dowiadujemy się co u Natalii, która chce pozostać samotna do końca życia po zerwaniu z panem Filipkiem.
Jednak nie wszystko w życiu toczy się jak w naszym własnym scenariuszu.

Bardzo ciekawa akcja.
Jednak nie wszystko w życiu toczy się jak w naszym własnym scenariuszu.

Kolejny tom za mną - muszę przyznać, że ten poszedł mi szybko, gdyż był bardzo wciągający. Choć tytuł "Tygrys i Róża" jest nieźle pomyślany i naprawdę dobrze brzmi, to prawdę mówiąc, Róży w tej książce niewiele, a pierwsze skrzypce gra wyłącznie Tygrys.
Nie wiem, czy to tylko moje subiektywne wrażenie, czy autorka rzeczywiście była w bardzo dobrej formie pisarskiej w tamtym czasie, ale ten tom wydaje mi się jednym z najlepiej napisanych. Ma konkretną fabułę, która idzie wartko do przodu i mocno wciąga.
Jak nie znosiłam Laury w poprzednich tomach, tak tutaj było mi jej trochę żal, bo tu odniosłam wrażenie, że ona sama z sobą nie potrafi sobie poradzić. Nie umie za bardzo być miła, wciąż jest dość egocentryczna, ale można odnieść wrażenie, że ona sama zaczyna zdawać sobie z tego sprawę, że nie do końca pasuje do społecznych norm, trochę źle się z tym czuje, ale nie może inaczej, bo tak już funkcjonuje jej mózg. Tak jakby była może lekko "neuroróżnorodna", czy jak to określić. Dopiero w tym tomie w zasadzie można powiedzieć, że Laura jest naprawdę ciekawie napisaną postacią.
Kiedy czytałam ten tom za młodu, troszkę się utożsamiałam z córkami Gabrysi, bo mam z nimi tę wspólną rzecz, że ja też nie znam swojego ojca. Przy czym, kiedy to czytałam, to byłam w takim wieku, że raczej podchodziłam świadomie z pogardą do osoby, która z własnej woli odcina się całkowicie od własnego biologicznego dziecka. Nie podzielałam zupełnie uczuć Laury, która czuła raczej jakąś ciekawość, fascynację i chęć poznania swojej nieznanej "rodziny", uważałam tę jej eskapadę za coś dosyć żałosnego. Kiedy czytałam to teraz, inaczej odebrałam tę książkę, ponieważ zupełnie przestałam ją w jakikolwiek sposób odnosić do własnej osoby, odcięłam się już całkiem od osobistych skojarzeń. Trochę jakby bardziej poczułam i zrozumiałam motywy Laury i to, że można czasem faktycznie reagować i tak.
Żal mi było nawet tej złej ciotki Almy - doprawdy nie wiem, jak sama bym się zachowywała, gdybym nagle odkryła, że w moim mieszkaniu jakaś zupełnie nieznana mi osoba (choćby nawet i bratanica, ale nadal nieznana) rozgaszcza się jak u siebie bez mojej wiedzy i zgody, po czym jeszcze robi taki potworny bandżaj w kuchni, marnując / rozlewając / spalając w piekarniku połowę moich zasobów świeżej żywności. No umówmy się, że sposób, w jaki Laura zaprezentowała swoją osobę nowo poznanej ciotce, był raczej dość trudną próbą dla tej ostatniej.

************************
"2023: Powroty do młodości na 40. " - książki z tym oznaczeniem w moim profilu to książki, które czytałam w czasach szkoły podstawowej, średniej i w czasie studiów. W roku 2023, w którym kończę 40 lat, postanowiłam wrócić do lektur z tamtych lat i skonfrontować się z nimi na nowo :)

Kolejna świetna część Jeżycjady :)

Książka skupia się na życiu Laury - Tygryska, jej dorastaniu, problemach i emocjach. Piękna relacja Mamy z córkami: Gabrysi z Laurą i Różą. Każda inna, na swój sposób wyjątkowa.

Mój ukochany wątek: Natalia i Robrojek. Nareszcie!

Kolejna świetna część Jeżycjady :)

Mój ukochany wątek: Natalia i Robrojek. Nareszcie!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

1919

Ta część Jeżycjady byłaby jeszcze sympatyczniejsza, gdyby nie denerwujący Tygrys.

+142/2023 (A)
czyta autorka

+142/2023 (A)
czyta autorka

Zastanawiałam się co przyniesie kolejna część Jeżycjady, czy nie powieje nudą, a tymczasem okazała się to bardzo mądra, przyjemna, chociaż smutna i momentami przygnębiająca lektura.

Tytułowe bohaterki to córki Gabrysi Borejko czyli Róża zwana Pyzą i pierwszoplanowa postać tej części serii czyli Laura zwana Tygryskiem, która dorastając zaczyna odczuwać brak ojca, nie może pogodzić się z faktem, że Janusz Pyziak porzucił rodzinę i nigdy nie widział jej na własne oczy, bo Laura urodziła się już po jego odejściu. Dziewczyna nie może zrozumieć jak to możliwe, że ojciec nie kontaktuje się z własnymi dziećmi i kompletnie nie interesuje ich losem. Podsłuchała, że w Toruniu mieszka siostra Pyziaka, która utrzymuje kontakt z bratem przebywającym za granicą i podejmuję desperacką próbę pojechania do Torunia, odszukania ciotki i wyciągnięciu od niej jakichś informacji na temat ojca. Jak skończy się ta wyprawa, czy okaże się satysfakcjonująca dla Laury, dowiecie się z kart książki. Moją ogromną sympatię zdobyła drugoplanowa postać – pani Oleńka z Torunia. Z pewnością również ją pokochacie.

Zadziwia mnie postawa rodziny Borejków w kwestii robienia tajemnicy z całej tej sytuacji z Pyziakiem. Przede wszystkim Gabrysia powinna usiąść z córkami i szczerze porozmawiać z nimi na ten temat zamiast szeptać za ich plecami. W ogóle to jak traktowana jest Laura w tej rodzinie strasznie mnie wkurzało. Niby wszyscy tam tacy idealni, a zauważyłam, że jedne dzieci rodzice i dziadkowie mocno faworyzują, a inne olewają. Ich pupilką jest Pyza, co powoduje wzajemną niechęć między siostrami. A przecież wiadomo, że dzieci mają różne charaktery i sposób bycia, więc wyróżnianie tych przebojowych, a odsuwanie na bok tych wycofanych, wyciszonych, nieśmiałych, czasem zakompleksionych uważam za karygodny błąd wychowawczy. U Borejków irytuje mnie również to ciągłe przytaczanie sentencji łacińskich, w czym przoduje dziadek Borejko.

Mogłam tu ponownie spotkać moich ukochanych bohaterów z poprzednich części czyli Robrojka oraz (wygląda na to, że nieśmiertelnego) profesora Dmuchawca, ale również Natalię, która też należy do tych skromnych, spokojnych, nie narzucających wszystkim siebie i swojego zdania.

Było tu dużo trudnych emocji, nierozwiązanych spraw rodzinnych. Wszystko mądrze i rozważnie poprowadzone przez autorkę. W Laurze podobało mi się to, że jak sama powiedziała: „Lubiła dreszczyk emocji i balansowanie na granicy ryzyka.”. To tak jak ja. Porównując wszystkie części Jeżycjady, które do tej pory przeczytałam, ta na ich tle wyróżnia się pozytywnie, jest jedną z lepszych części, bo w sposób przystępny i rozważny pokazuje prawdę życiową i to, że z rodziną często najlepiej wychodzi się na zdjęciu.

Opowieść o Laurze - Tygrysku, która wyrusza do Torunia w poszukiwaniu swojego ojca. W tle wątek miłosnych perypetii Natalii.
Jest to dziwna książka. Fabularnie nic specjalnego, ale aż kipi od emocji. Groza czyhająca w mroku i mgle. Zawroty głowy. Choroba. Refleksje o poczuciu odrębności, o samotności. Coś w niej przyciąga. Może wspomnienie snu.

"Cisza pomaga człowiekowi
ujrzeć siebie samego od środka."

Bardzo sympatyczna książka.

"Cisza pomaga człowiekowi
ujrzeć siebie samego od środka."

Bardzo sympatyczna książka.

• Jeżycjada