Paladyni

Słoneczniki, Lidia, studia, dziennik
Paula

Inne wydania

II część "Słoneczników".
(...) Wyrosłam z pamiętnika, jak ze szkolnego fartucha i w kalendarzyku obok terminów kolokwiów i randek napisałam : "W życiu kobiety lata między osiemnastym a osiemdziesiątym rokiem życia nadają się do notowania w dzienniku" (...)

violabu Toczytam | 2014-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2014

„Paladyni” Haliny Snopkiewicz jest kontynuacją „Słoneczników”, którymi byłam zachwycona w wieku lat 13stu. Jest to jednak zupełnie inna i odrębna powieść, wręcz nie ma sensu ich porównywanie.

Główną bohaterką książki jest studentka Lilka Sagowska, która w formie dziennika opowiada swoje przeżycia i przedstawia refleksje na temat własnego życia i otoczenia. Dzieje się to w czasach komunizmu.

„Paladyni” napisani są świetnym oryginalnym stylem, w formie mówionego opowiadania interlokutorowi swojej historii. Odnosi się wrażenie, że bohaterka jest obok, wystarczy jedynie wyobrazić sobie jej mimikę i gestykulację.

Paladynami określano w średniowieczu wojowników. Pokolenie Lilki to rzeczywiście wojownicy, z tym ze każdy w innej sprawie: jedni walczą za komunizm, inni z komunizmem, a Lilka jest po prostu niepokornym duchem, hardą dziewczyną, ale jest w niej wiele sprzeczności. „W tobie są ogromne dysproporcje. Intelektualna dojrzałość obok infantylizmu”. Pomimo tego, że jest to...

mika | 2014-02-16
Przeczytana: 2013 rok

Jest to zupełnie różna od "Słoneczników" powieść, główna bohaterka zaczyna żyć w nowym dla siebie środowisku, zostaje studentką, uczęszcza na zebrania zetempe, spotyka się z chłopcami, nadal jest trochę bezczelną, ale urokliwą Lilką, która ma mnóstwo pomysłów itp. jednak atmosfera jest tu zupełnie inna niż w "Słonecznikach", nie ma miejsca na jakąś lekkość czy beztroskę, zebrania młodzieży socjalistycznej to ponura, nie wiem czy do końca zamierzona satyra (można oberwać za makijaż, bo ma posmak "zgniłego zachodu" albo być wyrzuconym z uczelni za zatajenie nierobotniczego" pochodzenia), losy niektórych bohaterów stają się z tego powodu prawdziwymi dramatami, takie scenki świetnie oddają atmosferę tamtych lat, ciekawie jest przedstawiony wątek miłosny z Remim, a zwłaszcza jego zakończenie. Mądra, nieco gorzka historia, której bohaterowie ponoszą wysoką cenę za podjęte przez siebie decyzje.

CecyliaKatarzyna | 2013-12-27

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka inna od Słoneczników, inna rzeczywistość, inna Lilka. Główna bohaterka, która w pierwszej części mimo skłonności do dramatyzowania i hiperbolizacji, zawsze patrzyła w przyszłość ze słonecznym optymizmem, teraz musi zmierzyć się z innym rodzajem problemów i nie wychodzi z tego obronną ręką. Książka nie ma formy dziennika, ale stanowi zapis wspomnień głównej bohaterki i to poczyniony w momencie, kiedy ta właśnie jest w największym dotychczas życiowym dołku. Lilka dorasta i książka już tez jest dla nieco starszych czytelników adresowana.

Sławka | 2011-12-31

Czytałam "Słoneczniki " wiele lat temu jako młoda dziewczyna i byłam zachwycona. Wracałam do nich wiele razy ale teraz czytając kontynuację już nie jestem.Albo się zestarzałam albo to już nie to samo i autorka sama sie zestarzała bo już nie było tego polotu i lekkości.

Katya | 2012-11-22
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo

W porównaniu ze Słonecznikami druga część jest znacznie trudniejsza w odbiorze. Znacznie mniej dialogów, ale to nie jest minus. Ciekawe połączenie osobistych dramatów Lilki z bardzo trudnymi dla tak niepokornych umysłów czasami. Czytałam w dzieciństwie i wróciłam po latach, wtedy niewiele rozumiałam.

Bub | 2015-02-02
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Piękna książka, która kontynuuje "Słoneczniki". Zwykła miłość. Zwykłe zauroczenie. Zwykłe osoby. Niezwykłe słowa i uczucia.

książek: 1905
Czarnoskrzydła | 2011-10-08
Na półkach: Na faktach, Przeczytane
Przeczytana: 02 października 2011

genialna druga czesc Słoneczników. dalsze losy bohaterki przedstawione w barwny i ciekawy sposób.

Weronikaa | 2012-10-04
Przeczytana: 1999 rok

Druga częśc, jak zwykle troszkę gorsza...

Madziara | 2010-10-18

SUPER!