Jezioro Osobliwości

Wydawnictwo: Akapit Press
1 046

Inne wydania

Oto Jezioro Osobliwości jedna z najchętniej czytanych przez młodzież książek Krystyny Siesickiej. Wielowątkowa, zawieszona między warszawskim pejzażem ulic a harcerskimi namiotami pod Nidzicą, o fabule zbudowanej na rodzinnych konfliktach i dziewczyńskich rozterkach, dalekiej od wygładzonych treści.

źródło opisu: Akapit Press, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie

nadzieja1925 | 2015-10-02
Przeczytana: 02 października 2015

Pani Siesicka zmarła w tym roku, a dla upamiętnienia autorki, my – biedne dzieci, biorące udział w olimpiadzie z polskiego, mieliśmy za zadanie przeczytać jej książkę. Przyznaję, wybór lektur w tym roku jest o wiele bardziej przyjemniejszy niż w zeszłym, tylko jak młodzież zareaguje na książkę z 1966 roku, gdzie ludzie płaczą, gdy inni sprzątają kurz? Mnie akurat powaliło to na kolana.

Mamy jędzowatą Martę, zawsze ubraną na tip top, jej nowego brata Michała – też niezłego cwaniaczka i sytuację, która do ostatniej strony nie jest jasna! Ale spokojnie... wszystkiego dowiemy się z pamiętnika, który pisze dziewczyna. Przedstawia nam swoje problemy, masę problemów, takie jak ślub mamy z Wiktorem, za którym ona nie przepada. Oczywiście chłopcy... jakżeby inaczej! I to nawet dwóch! Patryk i Michał – czyli jak dziewczyna może rozbić przyjaźń? Dochodzą jeszcze kłopoty w szkole, kłótnie z kim popadnie i kurz: więc pamiętajcie, aby nigdy nie sprzątać ziemi niczyjej!

Książka nie była taka...

hanterkaa | 2016-10-14
Na półkach: Pożyczone, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 14 października 2016

Jest to pierwsza książka autorstwa Krystyny Siesickiej,którą przeczytałam i mam nadzieję,że nie ostatnia.Autorka świetnie uchwyciła istotę konfliktu na linii rodzice-dzieci.Moją największą uwagę zwróciła dojrzałość bohaterów.Zupełnie inni to byli nastolatkowie,dorastający jeszcze w cieniu wojny,z wciąż żywą pamięcią o niej,poważniejsi,o innych zainteresowaniach i wartościach.Może dlatego,że była to zupełnie inna rzeczywistość.Książkę czyta się lekko i przyjemnie.

Arek | 2014-11-22
Przeczytana: 19 listopada 2014

"Jezioro Osobliwości" to osobliwa książka, zarówno ciekawa, zaskakująca, dobrze napisana, jak i nudna i typowa. Główną bohaterką jest Marta, która zakochuje się w Michale Soroko. Ten z kolei okazuje się jej bratem przyrodnim. Powieść jest pamiętnikiem naszej bohaterki, opisuje w nim często ciężkie dla niej chwile wyolbrzymione przez jej charakter. Jest uparta, cierpiętnicza, myśli o sobie jak o ofierze. Ale jest również pracowita i życzliwa pomaga w nauce koleżance Mańce czyli Marysi.
W pamiętniku pojawia się mnóstwo zwrotów i słów typowych dla tamtych czasów, i jest to moim zdaniem walor, chociaż z drugiej strony spowalnia to czytanie bo nie wszystko jest zrozumiałe. Niestety mamy kolejny minus powieść jest pochwałą ideologii socjalistycznych, przez co dużo traci w moich oczach.
Stąd ocena 6/10.

ewula | 2014-10-25

Po raz pierwszy czytałam tą powieść kiedy miałam 12 lub 13 lat z wypiekami na twarzy,mocno zapadła mi w pamięci.Książka w biblotece była strasznie zaczytana , w środku brakowało ok,20 stron,które doczytałam po kilku latach,kiedy pojawił się nowy egzemplarz .

Moje pierwsze spotkanie z autorką i z tego co pozostało w mej pamięci - bardzo udane. Sięgając po książkę spodziewałam się nudnawej powieści dla dziewczynek w okresie dojrzewania, a otrzymałam dużo więcej niż mogłam sobie wymarzyć.
Ciekawa byłam jakie wrażenie zrobi na mnie teraz i zakupiłam jakiś czas temu egzemplarz, który stoi na półce i grzecznie czeka. Trochę się boję rozczarowania, ale kiedyś dojrzeję do przeczytania tej książki ponownie.
Na chwilę obecną - z dużego sentymentu daję jej 8/10 :)

awiola | 2012-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

„Jezioro Osobliwości… Bo wszystko nad nim i w nim jest bardzo dziwne. Jakiś krajobraz wręcz bajkowy dokoła, a na dnie cała masa osobliwych rzeczy”

Krystyna Siesicka, pisarka książek dla młodzieży, na których wychowało się kilka pokoleń nastolatków w Polsce. Autorka w drugiej połowie lat 60, wydała „Zapałkę na zakręcie” i dzięki tej powieści, stała się popularna. Jej książki w PRL-u biły rekordy popularności, do dzisiaj są klasyką polskiej literatury młodzieżowej. Pamiętam jak sama zaczytywałam się w jej książkach. Przez długi okres czasu nie zdawałam sobie sprawy, że Siesicka według IPN w okresie 1974-1989 współpracowała z SB pod pseudonimem „Krysta”. Analogiczna sytuacja przedstawia się ze Zbigniewem Nienackim, moim kolejnym pisarskim idolem z okresu dojrzewania. Nie wiem jak u was, ale jeśli chodzi o mnie, to nie ma to większego znaczenia, że pisarka była agentem SB. Zresztą raporty, które składała były bardzo ogólnikowe, więc to przemawia na jej korzyść w pewnym stopniu. Mam...

sola255 | 2015-01-24
Na półkach: Młodzieżowe, Przeczytane

Siesicka , jedna z moich ulubionych autorek młodzieżowych lat. jest mi obojętne czy była agentem SB czy nie ,jeśli chodzi o jej twórczość.Tę książkę zachowałam do dziś .Problem ponadczasowy poruszany w książce .Odnalezienie się dzieci w nowych związkach rodziców , trudne i nie zawsze ze szczęśliwym rozwiązaniem .No i drugi -młodzieńcza miłość , jej wzloty i upadki.

Sectumsempra | 2015-10-29
Przeczytana: 29 października 2015

"Jezioro Osobliwości" to ciekawa lektura o pierwszej miłości, codziennym życiu nastolatki w czasach PRL-u.
Główna bohaterka - Marta żyje wraz ze swoją mamą Anną w ciasnym mieszkaniu, aczkolwiek niczego im nie brakuje. Marta dobrze się uczy i prowadzi pamiętnik, w którym zapisuje swoje przeżycia, przygody, rozterki, ogółem to,co dzieje się w jej życiu. Pewnego dnia Wanda zapoznaje ją z Michałem. Okazuje się po czasie, że Michał to syn Wiktora Soroki, czyli przyszłego męża matki Marty. Anna wraz z córką przeprowadzają się do Wiktora. Sprawa dla Marty jest ciężka, trudno żyje się jej w nowej rzeczywistości, emocjonująco opisuje jej wszystkie ekscesy. Powoli zakochuje się w Michale ze wzajemnością, jednak na froncie pojawia się kolega Soroki - Patryk, który za wszelką cenę chce zdobyć serce Marty. Nie obyłoby się też bez problemów w domu rodzinnym, nieustannych kłótni z rodzicami, ale też kłopotami w szkole.
Książka jest napisana interesującym, przyjemnym stylem. Bardzo lekko się ją...

Z racji tego,że wielu osobom się ta książka podoba i wiele osób ją zachwala,postanowiłam ją wypożyczyć z biblioteki.Po tych wszystkich dobrych opiniach i komentarzach spodziewałam się jakiejś rewelacyjnej (albo chociaż bardzo dobrej) powieści.Moje wymagania nie zostały spełnione.
Co jest najważniejsze w książce?Oczywiście bohaterowie!Czy ''Jezioro Osobliwości'' może pochwalić się rewelacyjnymi/bardzo dobrymi bohaterami?Otóż,nie.Na początek kilka słów o głównej bohaterce,niejakiej Marcie.
Główna bohaterka jest tak żałosna,że nie umiem dobrać właściwych słów żeby ją opisać.Przepraszam wszystkich,którzy przeczytają tą recenzję,ale po prostu nie umiem przelać moich myśli na klawiaturę (nie na papier :D).
To może opowiem o innych bohaterach ? xD
Postać Michała też pozostawia wiele do życzenia.Od początku wiedziałam,że Marta mu się podoba,ale nie,musiał z tym zwlekać najdłużej jak się da ! (czym mnie rozzłościł :D)Słowa dla niego nic nie znaczą (nowość !!:D),tylko raz powiedział te...

Reading_is_sexyy | 2011-06-25

Jedna z moich ulubionych książek...
Wzruszająca i pouczająca.