Wyzwanie czytelnicze LC

Tłumaczenie: Mariusz Kalinowski
Cykl: Czarna Trylogia Sztokholmska (tom 1) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Snabba cash: hatet, drivet, jakten
literatura szwedzka, Sztokholm

Współczesny Sztokholm, jego ciemna strona. Szukający zemsty handlarze narkotyków Jorge i Mrado oraz stawiający pierwsze kroki w tym zdemoralizowanym środowisku „poszukiwacz złota” JW. Ich losy splatają się tak jak dwa światy Sztokholmu – świat bogatych dzielnic i slumsów. Dla JW, studenta ekonomii, jedyną szansą na zdobycie pieniędzy, które mają mu zapewnić dostęp do grupy najbogatszej młodzieży w mieście, stanie się handel narkotykami. Każdy z bohaterów ma za sobą osobiste przejścia: Jorge – pobyt w więzieniu, Mrado – problemy z dziewczyną, która zabrania mu się widywać z córką, JW – stratę siostry, po której zaginął wszelki ślad. Wszyscy trzej są zagubieni, każdy czegoś szuka, ale robi to po omacku.
Lapidus, z zawodu prawnik, na tyle poznał język i psychikę przestępców, że stworzył narratora nadzwyczaj mocno zakorzenionego w realiach. Co więcej, opowieść przepleciona jest zapisem przesłuchań z sali sądowej oraz artykułami z gazet.

Mam wrażenie, że książka została napisana z myślą o scenariuszu, bo do tego nadaje się idealnie, jako kolejny film akcji. Do czytania już tylko tak sobie. Co rusz są podawane marki samochodów, którymi poruszają się bohaterowie albo telefonów, z których dzwonią. Istny James Bond, ale ten przecież może byc tylko jeden!
Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że fabuła stworzona na amerykańską modłę. NIe wiem czy słowne amerykanizmy zawdzięczamy tu aby tłumaczowi, to raczej Lapidus posługuje się nimi w oryginale, chcąc stworzyć swego rodzaju slang na miarę wykreowanego przez siebie świata przestępczego. Celowość tego zabiegu dla czytelnika moze być niezmiernie irytujący. Taka stylistyka rodem z filmu gangsterskiego przewijająca się notorycznie, prawie na każdej stronie tekstu wypada słabo. Tyle tu zapożyczeń, że aż trudno uwierzyć jakiego pochodzenia jest autor i że całość opatrzona została mianem Trylogii sztokholmskiej, bo równie dobrze można by nazwać ją londyńską albo...

jestemtu | 2013-04-18
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

"Imprezy z boysami z high life'u w trybie fast forward" w "stajlowych fryzurach z dżezi akcesoriami", którzy "kumają czaczę" i się "czilują soft" mając ten "totalski no problemski" "styl chodzenia z duszą i ruchy z flowem" i te "fajne dżagi" z każdą kolejną "dżamprą"...

Krótko. Książka dobra, ma ten brudny, komiksowy sznyt, o którym w swoim komentarzu wspomniał @wiking, i to robi fajne wrażenie, ale przepraszam, Mariusz, przekład chyba najgorszy, naprawdę.

Adrian | 2014-10-03
Przeczytana: grudzień 2008

Rewelacyjna książka. Autor znakomicie przedstawił Sztokholm widziany oczami trzech zupełnie innych ludzi: uciekiniera, gangstera i młodego chłopaka z prowincji udającego członka elit. Każdy z bohaterów jest inny, wszyscy operują innymi slangami, inaczej odnajdują się w towarzystwie, inaczej widzą świat w którym przyszło im żyć. Łączy ich jedno- pragnienie zarobienia szybkiego cashu. Kiedy skończyłem czytać "Szybki Cash" wiedziałem, że bezwarunkowo sięgnę po każdą kolejną książkę Lapidusa. Gorąco polecam!

wiking | 2011-07-19
Przeczytana: 26 lutego 2009

skandynavian power, świeża proza, napisana współczesnym łotrzykowskim językiem, daje to piorunujący efekt i sprawia że czytelnik nie może się oderwać na chwilę i wolałbym, żeby to nie zabrzmiało jak banał, jens jest bardzo uniwersalnym autorem, tworzy także komiksy i ten komiksowy styl dominuje również w jego książkach, jest to dowód na to że literatura nigdy nie umrze, i że ciągle można odkrywać nowe style pisarskie, to jest tak jakby obudzić się rano z wilczym apetytem i otrzymać natychniast swoją ulubioną kanapkę, aż płyną łzy ze szczęścia, nieprawdaż?

Zyrafu | 2014-02-09
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Bardzo dobry debiut. Książka przedstawia historię trzech początkowo prawie całkiem niezależnych bohaterów sztokholmskiego półświatka. Stopniowo ich losy się przecinają, splatają i wreszcie prowadzą do finału.
Książka jest bardzo komiksowa; bohaterowie są przerysowani w sposób charakterystyczny choćby dla Tarantino lub Guya Ritchie (z okresu "Przekrętu"); trochę może nie najlepsza analogia, ale myślę, że jeśli lubi się ten styl opowieści - to spodoba się "Szybki cash".
Wiele osób narzeka na tłumaczenie: że "przefajnione", że za dużo anglicyzmów, że dodany słowniczek na końcu. Mnie się akurat to tłumaczenie podoba - dodatkowo potęguje wrażenie komiksowości fabuły.
Ciekawe jest to, że postacie są w tak sposób przedstawione, że wywołują sympatię (nawet te największe bandziory). Jedyne czego mi zabrakło, to stopniowania akcji. Zaczyna się od razu szybko i przez całą książkę jedziemy tym samym tempem; przez to sam finał, w zamierzeniu wybuchowy, nie robi wrażenia kulminacji, a jedynie...

Krzysztof Mroczko | 2014-05-31

Jak sięgamy po książkę z półki z kryminałami, a jej akcja dzieje się w Sztokholmie, jesteśmy przygotowani na 500 stron opisów psychologicznych rozterek postaci, odrobiny krytyki społecznej i sporej ilości mniej lub bardziej krwawych zwłok. Szybki cash już po kilkunastu stronach przekonuje, że mamy do czynienia z czymś zupełnie odmiennym od tego, do czego zdołali nas przyzwyczaić Mankell i Lackberg. Co wcale nie oznacza, że to zła książka.
Dla mnie osobiście powieść Lapidusa to tryumf globalnej wioski. Jej akcja mogłaby rozgrywać się w każdym większym mieście naszego globu. Wojny gangów, handel kokainą, imigranckie getta biedy to tematy, które pojawiają się zarówno w amerykańskich filmach gangsterskich jak i opowieściach o rosyjskiej czy japońskiej mafii. Szybkie pieniądze, brak możliwości kariery dla dzieci z rodzin imigranckich, wreszcie presja środowiska - wszystko to znamy nawet i z niektórych polskich powieści kryminalnych.

Lapidus pisze tak, jak spodziewają się tego jego...

Dag | 2010-10-12
Przeczytana: 2009 rok

Jedna z tych książek, na które wpada się przypadkiem i których nie odkłada się od pierwszego spojrzenia na okładkę do ostatniej strony z podziękowaniami od autora. Trójgłos, którym posługuje się autor, balans między przedstawicielami współczesnego sztokholmskiego społeczeństwa i szybka akcja, gdzie przeskakujemy między filozoficznymi niekiedy przemyśleniami jednego z bohaterów a językiem slangowym, płytkim, cierpkim innego - wszystko to po to żeby losy bohaterów połączyć, splątać i jednocześnie rozwiązać w świetnym, trzymającym w napięciu finale... to wszystko sprawia, że czytając Szybki cash żałowałam tylko, że nie urodziłam się w Szwecji, bo jedynie czytając tę książkę w oryginale można w pełni docenić błyskotliwy i nieco gorzki opis sztokholmskiego społeczeństwa.

misiel | 2018-10-26
Przeczytana: 23 października 2018

Niezła powieść gangsterska, ewidentnie wzorowana na dziełach Jamesa Ellroya, którego zresztą Lapidus cytuje na wstępie. Szwedzki autor podobnie jak wspomniany mistrz kryminału buduje dynamikę narracji bardzo krótkimi zdaniami (bądź ich równoważnikami) i dzieli akcję pomiędzy trzech bohaterów, których losy z czasem się splatają. Paradoksalnie jednak książka nie jest wypakowana akcją. Sporo "dzieje się" w głowach głównych postaci, choć bez tego psychologicznego ciężaru właściwego Ellroyowi. Barwny, uliczno-młodzieżowy język faktycznie nadaje całości trochę komiksowego charakteru, który dla bardziej konserwatywnych czytelników może okazać się niestrawny. Reszta powinna bawić się (słowo klucz) wyśmienicie.

movedbybooks | 2017-03-20
Przeczytana: 20 marca 2017

Ta książka to dla mnie duże rozczarowanie po poprzednich, bardzo dobrych książkach tego autora - VIP Room i Stockholm Delete. Autorowi chyba wydaje się, że użycie odpowiedniej ilości przekleństw i ostrego języka "robi książkę". Niestety tak nie jest. Książce brak dynamizmu i (po 150 stronach) zarysowanego celu, do którego zmierzałyby wszystkie wprowadzone wątki. Nie doczytałam.

Paweł Talbierz | 2013-07-19
Przeczytana: 16 lipca 2013

Wartka akcja, ciekawe tło, interesujące podzielenie opowiadanej historii na trzech bohaterów. Mimo wszystko odczuwam lekki niedosyt, gdyż potencjał wydawał się zdecydowanie większy.