Szybki cash. Głód, nienawiść, pogoń

Tłumaczenie: Mariusz Kalinowski
Cykl: Czarna Trylogia Sztokholmska (tom 1) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
Snabba cash: hatet, drivet, jakten
literatura szwedzka, Sztokholm

Współczesny Sztokholm, jego ciemna strona. Szukający zemsty handlarze narkotyków Jorge i Mrado oraz stawiający pierwsze kroki w tym zdemoralizowanym środowisku „poszukiwacz złota” JW. Ich losy splatają się tak jak dwa światy Sztokholmu – świat bogatych dzielnic i slumsów. Dla JW, studenta ekonomii, jedyną szansą na zdobycie pieniędzy, które mają mu zapewnić dostęp do grupy najbogatszej młodzieży w mieście, stanie się handel narkotykami. Każdy z bohaterów ma za sobą osobiste przejścia: Jorge – pobyt w więzieniu, Mrado – problemy z dziewczyną, która zabrania mu się widywać z córką, JW – stratę siostry, po której zaginął wszelki ślad. Wszyscy trzej są zagubieni, każdy czegoś szuka, ale robi to po omacku.
Lapidus, z zawodu prawnik, na tyle poznał język i psychikę przestępców, że stworzył narratora nadzwyczaj mocno zakorzenionego w realiach. Co więcej, opowieść przepleciona jest zapisem przesłuchań z sali sądowej oraz artykułami z gazet.

Mam wrażenie, że książka została napisana z myślą o scenariuszu, bo do tego nadaje się idealnie, jako kolejny film akcji. Do czytania już tylko tak sobie. Co rusz są podawane marki samochodów, którymi poruszają się bohaterowie albo telefonów, z których dzwonią. Istny James Bond, ale ten przecież może byc tylko jeden!
Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że fabuła stworzona na amerykańską modłę. NIe wiem czy słowne amerykanizmy zawdzięczamy tu aby tłumaczowi, to raczej Lapidus posługuje się nimi w oryginale, chcąc stworzyć swego rodzaju slang na miarę wykreowanego przez siebie świata przestępczego. Celowość tego zabiegu dla czytelnika moze być niezmiernie irytujący. Taka stylistyka rodem z filmu gangsterskiego przewijająca się notorycznie, prawie na każdej stronie tekstu wypada słabo. Tyle tu zapożyczeń, że aż trudno uwierzyć jakiego pochodzenia jest autor i że całość opatrzona została mianem Trylogii sztokholmskiej, bo równie dobrze można by nazwać ją londyńską albo...

jestemtu | 2013-04-18
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

"Imprezy z boysami z high life'u w trybie fast forward" w "stajlowych fryzurach z dżezi akcesoriami", którzy "kumają czaczę" i się "czilują soft" mając ten "totalski no problemski" "styl chodzenia z duszą i ruchy z flowem" i te "fajne dżagi" z każdą kolejną "dżamprą"...

Krótko. Książka dobra, ma ten brudny, komiksowy sznyt, o którym w swoim komentarzu wspomniał @wiking, i to robi fajne wrażenie, ale przepraszam, Mariusz, przekład chyba najgorszy, naprawdę.

Adrian | 2014-10-03
Przeczytana: grudzień 2008

Rewelacyjna książka. Autor znakomicie przedstawił Sztokholm widziany oczami trzech zupełnie innych ludzi: uciekiniera, gangstera i młodego chłopaka z prowincji udającego członka elit. Każdy z bohaterów jest inny, wszyscy operują innymi slangami, inaczej odnajdują się w towarzystwie, inaczej widzą świat w którym przyszło im żyć. Łączy ich jedno- pragnienie zarobienia szybkiego cashu. Kiedy skończyłem czytać "Szybki Cash" wiedziałem, że bezwarunkowo sięgnę po każdą kolejną książkę Lapidusa. Gorąco polecam!

Zyrafu | 2014-02-09
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Bardzo dobry debiut. Książka przedstawia historię trzech początkowo prawie całkiem niezależnych bohaterów sztokholmskiego półświatka. Stopniowo ich losy się przecinają, splatają i wreszcie prowadzą do finału.
Książka jest bardzo komiksowa; bohaterowie są przerysowani w sposób charakterystyczny choćby dla Tarantino lub Guya Ritchie (z okresu "Przekrętu"); trochę może nie najlepsza analogia, ale myślę, że jeśli lubi się ten styl opowieści - to spodoba się "Szybki cash".
Wiele osób narzeka na tłumaczenie: że "przefajnione", że za dużo anglicyzmów, że dodany słowniczek na końcu. Mnie się akurat to tłumaczenie podoba - dodatkowo potęguje wrażenie komiksowości fabuły.
Ciekawe jest to, że postacie są w tak sposób przedstawione, że wywołują sympatię (nawet te największe bandziory). Jedyne czego mi zabrakło, to stopniowania akcji. Zaczyna się od razu szybko i przez całą książkę jedziemy tym samym tempem; przez to sam finał, w zamierzeniu wybuchowy, nie robi wrażenia kulminacji, a jedynie...

wiking | 2011-07-19
Przeczytana: 26 lutego 2009

skandynavian power, świeża proza, napisana współczesnym łotrzykowskim językiem, daje to piorunujący efekt i sprawia że czytelnik nie może się oderwać na chwilę i wolałbym, żeby to nie zabrzmiało jak banał, jens jest bardzo uniwersalnym autorem, tworzy także komiksy i ten komiksowy styl dominuje również w jego książkach, jest to dowód na to że literatura nigdy nie umrze, i że ciągle można odkrywać nowe style pisarskie, to jest tak jakby obudzić się rano z wilczym apetytem i otrzymać natychniast swoją ulubioną kanapkę, aż płyną łzy ze szczęścia, nieprawdaż?

Krzysztof Mroczko | 2014-05-31

Jak sięgamy po książkę z półki z kryminałami, a jej akcja dzieje się w Sztokholmie, jesteśmy przygotowani na 500 stron opisów psychologicznych rozterek postaci, odrobiny krytyki społecznej i sporej ilości mniej lub bardziej krwawych zwłok. Szybki cash już po kilkunastu stronach przekonuje, że mamy do czynienia z czymś zupełnie odmiennym od tego, do czego zdołali nas przyzwyczaić Mankell i Lackberg. Co wcale nie oznacza, że to zła książka.
Dla mnie osobiście powieść Lapidusa to tryumf globalnej wioski. Jej akcja mogłaby rozgrywać się w każdym większym mieście naszego globu. Wojny gangów, handel kokainą, imigranckie getta biedy to tematy, które pojawiają się zarówno w amerykańskich filmach gangsterskich jak i opowieściach o rosyjskiej czy japońskiej mafii. Szybkie pieniądze, brak możliwości kariery dla dzieci z rodzin imigranckich, wreszcie presja środowiska - wszystko to znamy nawet i z niektórych polskich powieści kryminalnych.

Lapidus pisze tak, jak spodziewają się tego jego...

Dag | 2010-10-12
Przeczytana: 2009 rok

Jedna z tych książek, na które wpada się przypadkiem i których nie odkłada się od pierwszego spojrzenia na okładkę do ostatniej strony z podziękowaniami od autora. Trójgłos, którym posługuje się autor, balans między przedstawicielami współczesnego sztokholmskiego społeczeństwa i szybka akcja, gdzie przeskakujemy między filozoficznymi niekiedy przemyśleniami jednego z bohaterów a językiem slangowym, płytkim, cierpkim innego - wszystko to po to żeby losy bohaterów połączyć, splątać i jednocześnie rozwiązać w świetnym, trzymającym w napięciu finale... to wszystko sprawia, że czytając Szybki cash żałowałam tylko, że nie urodziłam się w Szwecji, bo jedynie czytając tę książkę w oryginale można w pełni docenić błyskotliwy i nieco gorzki opis sztokholmskiego społeczeństwa.

Paweł Talbierz | 2013-07-19
Przeczytana: 16 lipca 2013

Wartka akcja, ciekawe tło, interesujące podzielenie opowiadanej historii na trzech bohaterów. Mimo wszystko odczuwam lekki niedosyt, gdyż potencjał wydawał się zdecydowanie większy.

srebrnanatalia | 2014-11-24
Na półkach: Dkk, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2014

Nie podobała mi się, sposób pisania odrzucił mnie na wstępie, im dłużej czytałam tym bardziej mnie ta książka irytowała.

Marcin | 2014-08-03

Mocna, konkretna, autor ma potencjał skoro wystartował z takim debiutem.