Rzekobieg

Okładka książki Rzekobieg Joan Didion
Okładka książki Rzekobieg
Joan Didion Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Klub Interesującej Książki literatura piękna
206 str. 3 godz. 26 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Klub Interesującej Książki
Tytuł oryginału:
Run river
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1987-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
206
Czas czytania
3 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
8306014499
Tłumacz:
Mira Michałowska
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
460
351

Na półkach:

"Rzekobieg" Joan Didion to kolejna perełka wśród moich zakupów książkowych za grosze. Akcja książki rozgrywa się w Ameryce lat czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku i opowiada o rodzinie kalifornijskich plantatorów. Nuda? Absolutnie! Już w pierwszym rozdziale mamy morderstwo z premedytacją. Postacie wykreowane przez autorkę są niezwykle wyraziste, a ich warstwa emocjonalna bardzo rozbudowana. Właściwie w każdym z bohaterów możemy odnaleźć siebie. Jednocześnie w książce jest opisany rozpad rodziny, który jest niejako symbolem upadku ładu moralnego w ówczesnej Ameryce. Książka wciągająca, ciekawa intrygująca, a przy tym mądra. Naprawdę warto przeczytać!

"Rzekobieg" Joan Didion to kolejna perełka wśród moich zakupów książkowych za grosze. Akcja książki rozgrywa się w Ameryce lat czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku i opowiada o rodzinie kalifornijskich plantatorów. Nuda? Absolutnie! Już w pierwszym rozdziale mamy morderstwo z premedytacją. Postacie wykreowane przez autorkę są niezwykle wyraziste, a ich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
395
77

Na półkach:

Trzeba przyznać, że książka ta naprawdę mnie wciągnęła. Jako opowieść o pustym, pozbawionym celu i zasad moralnych życiu jest przygnębiająca, zaś zachowanie głównej bohaterki potrafi irytować-ale myślę, że właśnie o to chodziło autorce. Świetnie nakreślone postacie.

Trzeba przyznać, że książka ta naprawdę mnie wciągnęła. Jako opowieść o pustym, pozbawionym celu i zasad moralnych życiu jest przygnębiająca, zaś zachowanie głównej bohaterki potrafi irytować-ale myślę, że właśnie o to chodziło autorce. Świetnie nakreślone postacie.

Pokaż mimo to

avatar
2982
491

Na półkach: , ,

Tytułowy neologizm obrazuje bierność, z jaką główna bohaterka poddaje się temu, co przynosi jej los. Nie tyle żyje, co daje się unieść prądowi życia, niesiona przez nie niczym kawałek drewna. Tonąc w bezbrzeżnej nudzie i gnuśności, zarówno umysłowej jak i fizycznej, egzystuje zaledwie, odizolowana od otoczenia swoją nijakością i letniością, brakiem umiejętności zorientowania się w swoich uczuciach i potrzebach. O ile jej mąż zajmuje się utrzymaniem majątku i dochodów ze zbioru chmielu i owoców, o tyle jej rola kobiety, żony i człowieka ogranicza się jedynie do wydania na świat dwojga dzieci (bez specjalnej potem nad nimi opieki, bo to zostaje na głowie gosposi),mizernych i nieefektownych spotkań towarzyskich, jednorazowych przygód seksualnych, podejmowanych tylko dlatego, że się przydarzyły, oraz dłuższych romansów z mężczyznami, których nawet nie darzy sympatią. W swej bezwolności i zobojętnieniu nie potrafi nawiązać żadnych naprawdę głębokich relacji ani z mężem, ani z własnymi dziećmi, ani ze szwagierką, rozpaczliwie potrzebującą pomocy i czyjejś bliskości.

Z całą pewnością nie budzi sympatii, obserwuje się ją jednak raczej z politowaniem niż złością. Jest nieodrodnym dzieckiem swoich czasów i swego środowiska - rodzin bogatych kalifornijskich właścicieli ziemi, od pokoleń rozpieszczanych zamożnością i poczuciem, iż stanowią swoistą śmietankę towarzyską. W rzeczywistości bardziej przypominają brudną pianę, wzbudzaną na fali smagnięciami wiatru, a potem chlaśnięciem wody osadzaną na piasku, i jak o niej, można o nich powiedzieć jedynie, że są.

To także powieść o zmarnotrawionym życiu, przeoczonym szczęściu, nieumiejętności dokonywania przemyślanych wyborów, co koniec końców prowadzi do tragedii. Wciągająca, choć miejscami przykra.

Tytułowy neologizm obrazuje bierność, z jaką główna bohaterka poddaje się temu, co przynosi jej los. Nie tyle żyje, co daje się unieść prądowi życia, niesiona przez nie niczym kawałek drewna. Tonąc w bezbrzeżnej nudzie i gnuśności, zarówno umysłowej jak i fizycznej, egzystuje zaledwie, odizolowana od otoczenia swoją nijakością i letniością, brakiem umiejętności...

więcej Pokaż mimo to

avatar
685
93

Na półkach: ,

Książka poruszająca ciekawe motywy i bogata formalnie. Choć trzeba tu przyznać, że to bogactwo to istny syndrom debiutanta (w tym przypadku debiutantki): jest tu mnogość środków wyrazu na zasadzie 'horror vacui', masa odniesień, słowo- i myślotoków, retrospekcji i stylistycznych ozdobników (nie mówiąc już o pojawiających się tu i ówdzie odautorskich "presjach emocjonalnych", czyli takim wyczuwalnym rozgrywaniu tematu, które ma na celu wywołanie jak największego wrażenia na czytelniku). Wszystko to razem wzięte jest - a jakże - atrakcyjne, tylko jeszcze trochę jakby chaotyczne. Cóż, duch czasów...

Książka poruszająca ciekawe motywy i bogata formalnie. Choć trzeba tu przyznać, że to bogactwo to istny syndrom debiutanta (w tym przypadku debiutantki): jest tu mnogość środków wyrazu na zasadzie 'horror vacui', masa odniesień, słowo- i myślotoków, retrospekcji i stylistycznych ozdobników (nie mówiąc już o pojawiających się tu i ówdzie odautorskich "presjach...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    115
  • Przeczytane
    47
  • Posiadam
    14
  • Literatura amerykańska
    3
  • KIK
    2
  • 2023
    2
  • 1963
    1
  • "W spadku"
    1
  • Wyzwanie LC 2020
    1
  • Własne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Rzekobieg


Podobne książki

Przeczytaj także