Kronika ryta w kamieniu

Wydawnictwo: Świat Książki
6 (24 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The stone diaries
83-7129-644-4

Powieści i opowiadania współczesnej pisarki kanadyjskiej Carol Shields (ur. 1935) cieszą się ogromnym powodzeniem w jej rodzinnym kraju, a także za granicą. Krytyka zwraca uwagę na poetycką wyobraźnię, inteligencję i poczucie humoru autorki, pod której piórem historie zwykłych, na pozór nieciekawych bohaterów ujawniają głęboką prawdę o życiu ludzkim, fascynują i wzruszają. "Kronika ryta w kamieniu" przyniosła autorce kanadyjską Nagrodę Gubernatora dla najlepszej powieści 1993 r. oraz wiele innych wyróżnień, a wreszcie także amerykańską Nagrodę Pulitzera.
Jest to historia jednego życia, rozciągającego się od pierwszych lat naszego wieku aż do początku lat dziewięćdziesiątych. Daisy Goodwill wspomina kolejne etapy swej biografii - dzieciństwo spędzone u przybranej matki, ślub i niemal natychmiastowe wdowieństwo, drugie małżeństwo i macierzyństwo, lata pracy, starość - usiłując odnaleźć jakiś ogólny sens w swoim życiu, a także zrozumieć rolę, jaką sama odegrała w życiu innych ludzi. Przenikliwe, dowcipne, a czasami ironiczne spojrzenie na przemiany obyczajowe społeczeństw Kanady i Stanów Zjednoczonych w naszym stuleciu, szacunek dla poetyckiej wartości szczegółu oraz niezwykła umiejętność wczuwania się w stany psychiczne bohaterów umożliwiły Carol Shields stworzenie powieści, którą mimo jej niewielkich rozmiarów czyta się jak rozległą sagę, zachwycającą epickim rozmachem i bogactwem treści.

Agata_Adelajda | 2013-07-20

Po przeczytaniu Kroniki rytej w kamieniu mam bardzo mieszane uczucia. Właściwie od momentu przeczytania powieści do pisania przeze mnie tego posta, odczucia moje stają się bardziej wyraźne. Książka mnie zawiodła.
Czemu?
Parę ładnych lat temu zachwyciłam się powieścią Carol Shields Przyjęcie u Larry'ego, która opowiadała historię wielce sympatycznego przeciętniaka, któremu jakoś się z kobietami nie układa, a w życiu - jak to w życiu, raz pod górkę, raz z górki. Mogę tę powieść polecić każdemu i to w ciemno. I od tamtego momentu obiecywałam sobie sięgnąć po Kronikę.
Powieść opowiada historię Daisy Goodwill Flett, której matka zmarła przy porodzie, a ojciec, który nie bardzo wiedział co ma dalej zrobić oddał niemowlę sąsiadce na wychowanie. Goodwill od chwili śmierci ukochanej żony buduje niezwykłą wieżę na jej samotnym grobie. Daisy dorasta u przybranego wuja, którego - po trwającym zaledwie kilkanaście dni mariażu z niefrasobliwym młodzieńcem - poślubia.
Niby wszystko pięknie -...

fish_in_the_sky | 2017-05-01
Przeczytana: 1998 rok