Jednoręki

Tłumaczenie: Teresa Truszkowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
One arm and other stories
83-08-01257-4
Sergiusz

Zbiór znakomitych i świetnie przełożonych opowiadań Tennessee Williams a. Prozy krótkiej acz treściwej w swoich analizach psychologicznych i obserwacji współczesnych i całkiem niedawnych obsesji, perwersji i manii współczesnego człowieka.

Marysieńka | 2014-10-09
Przeczytana: 09 października 2014

W zasadzie twórczość tego pisarza poznałam poprzez ekranizacje. Tramwaj zwany Pożądaniem, Kotka na gorącym blaszanym dachu, Noc iguany. Kazdy z tych filmów to arcydzieło samo w sobie. Teraz jednak udało mi się zapoznać z prozą tego autora. Zbiorek zawiera 8 opowiadań, wśród nich Noc iguany, sfilmowana w 1964r. Nie będę przytaczać tu treści opowiadań. Powiem, że 2 z nich trochę mnie przerosło. Nie mam zastrzezeń do kunsztu pisarskiego autora, który jest bardzo wysoki. Te opowiadania to małe arcydziełka. Chodzi mi o treść, która z całym szacunkiem dla pana Williamsa wzbudziła we mnie obrzydzenie. Ale to mój osobisty odbiór. W tych opowiadaniach podoba mi się zarówno styl jak i język a także głęboka i przystępna dla czytelnika analiza psychiki bohaterów. W sumie więc polecam ten zbiór opowiadań.

MadameShepard | 2014-03-17

Opowiadania, napisane przez wrażliwego, mądrego pisarza, będącego bystrym obserwatorem gatunku ludzkiego. Napisane niezwykłym językiem, który trafia prosto do serca. Metafory cudne jak nigdzie indziej. Williams porusza trudne tematy, o których nie myśli się na co dzień. otwiera czytelnikowi oczy na nędzę ludzkiego ciała i ducha również. Niesamowity obraz miłości do zwierząt, opis cierpienia kota wycisnął na mnie piętno, które zostanie na zawsze. Dobra, mądra, choć bardzo smutna proza...

| 2016-11-19
Anna | 2016-10-30