Dwoje ludzi

Two People
83-7180-082-7
romans, literatura kobieca
Ines

Powieść dla dorosłych, utrzymana w podobnym, tak charakterystycznym dla Milne'a, pogodnym klimacie. Jej bohater, Reginald Wellard, prowadzi spokojne życie prowincjusza, zajmującego się ogrodem i hodowlą pszczół u boku swej pięknej, młodej żony, Sylwii. Harmonia tego szczęśliwego związku zostanie jednak zakłócona, a sprawi to napisana przez Reginalda jego pierwsza i jedyna książka, która ku zdumieniu samego autora stała się znana i przyniosła sukces. Następstwa tego sukcesu tak dalece zmieniają ustabilizowane dotychczas życie małżonków, że omal nie doprowadzają do rozpadu związku.
Rzecz kończy się szczęśliwie w przepełnionej wiosennymi kwiatami wiejskiej posiadłości Wellardów. Jak w bajce - wszystko powraca na swoje miejsce. Wrogi świat, który zagroził ich szczęściu, wir sukcesu, który ich na chwilę rozdzielił, wszystko to zostaje przezwyciężone, ponieważ - jak wynika z tej uroczej powieści dzięki prawdziwej miłości można pokonać największe niebezpieczeństwa. [z okładki]

ira | 2018-07-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 lipca 2018

Myślałam , że to będzie książka na spokojny relaks, ale jednak nie do końca.
Urocza opowiastka o mężczyźnie, który właściwie z nudów napisał powieść. Czystym przypadkiem powieść odniosła sukces i wywróciła życie autora do góry nogami. Nagle zmieniło się jego otoczenie (przeprowadził się z podmiejskiej posiadłości do Londynu), tryb dnia, stosunek do żony.
I to właśnie relacja z żoną jest głównym wątkiem powieści Milnego. Rozpoczyna się wszystko opisem sielankowego życia uroczej pary - on jest starszy, doświadczony, ona młoda i piękna, całkowicie od niego zależna, w domyśle - głupsza. Z biegiem stron powieści jednak wychodzi na jaw, że Sylwia swoją inteligencję starannie ukrywa, żeby wpisać się w portret, który w swoim umyśle pielęgnuje jej mąż - postrzegający ją tylko i wyłącznie w kategoriach niezwykłej urody. Oczywiście, dostrzega, że jego żona lepiej radzi sobie z prowadzeniem samochodu, lepiej gra w tenisa, potrafi zająć się domem... ale ujmuje to raczej w kategorii ciekawostek,...

Szanita | 2011-03-17
Przeczytana: marzec 2011

Sięgnęłam po tę książkę z ciekawości,
ponieważ ciężko mi było wyobrazić sobie tego autora w oderwaniu od Kubusia Puchatka.

Czyta się tę powieść bez wysiłku.
Autor z żartobliwym wdziękiem odsłania ludzkie słabostki,
zgrabnie punktuje różnice między tym co człowiek myśli, mówi i czyni.

Opis książki sugeruje sielankowe zakończenie,
ale w moim odczuciu to szczęście ma gorzki smak,
bo czy miłość można utożsamić z uwielbieniem dla urody?

krasnylud | 2017-11-01
Przeczytana: 10 października 2017

Ta książka nie ma porywającej fabuły, jest prosta, obyczajowa, taki slice-of-life. GB i zarazem narrator jest trochę irytujący w swoim podejściu do żony, bywa głupi, Sylwia, jego żona, tez bywa głupia, ale... jest w tym coś tak dogłębnie ludzkiego. I zakończenie mi się podoba, zwłaszcza rozmowa jaką prowadzą i w końcu następuje coś w rodzaju happy endu, nie na zasadzie małżeństwa na koniec filmu, tylko tego, że jest nam ze sobą dobrze, rozumiemy to i rozmawiamy ze sobą. Szanuję.

tilia | 2012-12-26

O dziwo to była moja pierwsza książka autora. Oczywiście znałam Kubusia Puchatka, ale ze słyszenia, nie z 'przeczytania' własnego. Sięgnęłam po "Dwoje ludzi" jak większość osób, z ciekawości, bowiem nie wiedziałam wtedy, aby AA Milne pisał dla dorosłych. Czytałam tę książkę wiele lat temu, ale potem postarałam się, żeby mieć ją w swojej biblioteczce. Pamiętam ją jako piękny, gorzko-słodki opis niełatwej relacji dwojga ludzi, kiedy doświadczają istotnych zmian w życiu.

trojkowicz | 2018-08-03

Trochę kubusiowaty bohater, piękne realia okresu międzywojennego bogatej Anglii no i aktualne do dziś rozterki męża.
Czy pójście na sprawunki z uroczą znajomą to już zdrada ?
Czy fair jest wyjście żony z jego przyjacielem do teatru bez męża ?

Agata_Adelajda | 2014-12-12

Po Dwoje ludzi chciałam sięgnąć już od jakiegoś czasu. Żałowałam, że nie kupiłam jej w antykwariacie kilka lat tamu, bo od tamtej pory była dla mnie niedostępna. Wyobraźcie sobie, jak się ucieszyłam, kiedy koleżanka podarowała mi ją, bo szkoda jej było wyrzucić, a książka przecież całkiem dobra. No więc adoptowałam książkę i jeszcze tego samego dnia zabrałam się za czytanie.
Może nie nazwałabym tego rozczarowaniem, ale książka mnie nie porwała. Jest to nieco infantylna opowieść o bogatym próżniaku, którego jedyna powieść odnosi wielki sukces. Reginald Wellard mieszka na wsi wraz ze swoją młodszą o około piętnaście lat żoną, Sylvią. O ile Wellarda można spokojnie nazwać Kubusiem Puchatkiem w ludzkim ciele (przykro mi, ale porównanie z Kubusiem jest nieuniknione), to Sylvia rozpływa się w braku jakichkolwiek dających się zdefiniować cech, słowem, Sylvia jest napisana kompletnie bez charakteru.
Jedyna książka Aleksandra Alana Milne'a adresowana do dorosłych czytelników w porównaniu z...

KoKo | 2015-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Mężczyzna może być intelektualnie szczęśliwy wyłącznie z kobietą inteligentniejszą od niego, ona z kolei może być szczęśliwa jedynie z mężczyzną, który przewyższa ją intelektualnie, innymi słowy szczęście intelektualne nie istnieje." Koniec i kropka. Podobały mi się te ich rozmowy i rozważania. Oczywiście zastanawiam się, co by było gdyby zostali w Londynie... A swoją drogą ciekawe, jak poradziła sobie Sylwia, gdy się zestarzała i jej uroda przeminęła.

Asmita | 2015-12-29
Na półkach: Romans, Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Przebrnęłam przez tę książkę z niemałym trudem. Nie jestem w stanie powiedzieć ile razy musiałam ją odkładać na bok. Wszystko przez głównego bohatera, którego w żaden sposób nie mogłam polubić. Drażniło mnie jego podejście do wybranki. Kochał Sylwię, owszem, ale za jej urodę. Najbardziej dobijający był pewien fragment: ,,[...]Tak mało mamy czasu, a na dodatek tylko ułamek tego czasu spędzamy z Sylwią. Bo i ona się zestarzeje i przestanie być Sylwią.". Aż mi ręce opadły. Zaczęłam liczyć na to, że Reginald przejdzie jakąkolwiek wewnętrzną przemianę. Momentami prawie udało mu się dostrzec, iż nie liczy się tylko piękno, ale co z tego? Koniec końców nic się nie zmieniło. Ostatnie strony wywołały u mnie uśmiech. Politowania. Zaś końcowe zdanie Sylwii idealnie podkreśliło jej role w tej książce oraz w życiu partnera. ,,Dwoje ludzi" zwyczajnie nie trafiło w moje gusta i cieszę się, że w końcu ją zmęczyłam.

Leehoo | 2017-09-06
Przeczytana: 2011 rok

O miłości, pokusie, niebezpieczeństwie konfrontacji wyobrażeń z rzeczywistością. Wyobrażeń o ukochanej osobie, sobie samym, uczuciach, przyjaźni i naturze ludzkich związków. Mądre, smutne i gorzkie.

jane | 2017-01-26

Towarzyszyła mi w burzliwym czasie... Byłam zachwycona uwielbieniem, jakim darzył Reginald swoją żonę. Ciekawe jest czytanie myśli zakochanego mężczyzny. Ważny cytat:

"A ja uważam - powiedziała Sylwia z powagą - że małżeństwo bez miłości jest rzeczą stokroć gorszą aniżeli miłość bez małżeństwa."