Dwoje ludzi

Two People
83-7180-082-7
romans, literatura kobieca
Ines

Powieść dla dorosłych, utrzymana w podobnym, tak charakterystycznym dla Milne'a, pogodnym klimacie. Jej bohater, Reginald Wellard, prowadzi spokojne życie prowincjusza, zajmującego się ogrodem i hodowlą pszczół u boku swej pięknej, młodej żony, Sylwii. Harmonia tego szczęśliwego związku zostanie jednak zakłócona, a sprawi to napisana przez Reginalda jego pierwsza i jedyna książka, która ku zdumieniu samego autora stała się znana i przyniosła sukces. Następstwa tego sukcesu tak dalece zmieniają ustabilizowane dotychczas życie małżonków, że omal nie doprowadzają do rozpadu związku.
Rzecz kończy się szczęśliwie w przepełnionej wiosennymi kwiatami wiejskiej posiadłości Wellardów. Jak w bajce - wszystko powraca na swoje miejsce. Wrogi świat, który zagroził ich szczęściu, wir sukcesu, który ich na chwilę rozdzielił, wszystko to zostaje przezwyciężone, ponieważ - jak wynika z tej uroczej powieści dzięki prawdziwej miłości można pokonać największe niebezpieczeństwa. [z okładki]

Szanita | 2011-03-17
Przeczytana: marzec 2011

Sięgnęłam po tę książkę z ciekawości,
ponieważ ciężko mi było wyobrazić sobie tego autora w oderwaniu od Kubusia Puchatka.

Czyta się tę powieść bez wysiłku.
Autor z żartobliwym wdziękiem odsłania ludzkie słabostki,
zgrabnie punktuje różnice między tym co człowiek myśli, mówi i czyni.

Opis książki sugeruje sielankowe zakończenie,
ale w moim odczuciu to szczęście ma gorzki smak,
bo czy miłość można utożsamić z uwielbieniem dla urody?

Agata_Adelajda | 2014-12-12

Po Dwoje ludzi chciałam sięgnąć już od jakiegoś czasu. Żałowałam, że nie kupiłam jej w antykwariacie kilka lat tamu, bo od tamtej pory była dla mnie niedostępna. Wyobraźcie sobie, jak się ucieszyłam, kiedy koleżanka podarowała mi ją, bo szkoda jej było wyrzucić, a książka przecież całkiem dobra. No więc adoptowałam książkę i jeszcze tego samego dnia zabrałam się za czytanie.
Może nie nazwałabym tego rozczarowaniem, ale książka mnie nie porwała. Jest to nieco infantylna opowieść o bogatym próżniaku, którego jedyna powieść odnosi wielki sukces. Reginald Wellard mieszka na wsi wraz ze swoją młodszą o około piętnaście lat żoną, Sylvią. O ile Wellarda można spokojnie nazwać Kubusiem Puchatkiem w ludzkim ciele (przykro mi, ale porównanie z Kubusiem jest nieuniknione), to Sylvia rozpływa się w braku jakichkolwiek dających się zdefiniować cech, słowem, Sylvia jest napisana kompletnie bez charakteru.
Jedyna książka Aleksandra Alana Milne'a adresowana do dorosłych czytelników w porównaniu z...

KoKo | 2015-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Mężczyzna może być intelektualnie szczęśliwy wyłącznie z kobietą inteligentniejszą od niego, ona z kolei może być szczęśliwa jedynie z mężczyzną, który przewyższa ją intelektualnie, innymi słowy szczęście intelektualne nie istnieje." Koniec i kropka. Podobały mi się te ich rozmowy i rozważania. Oczywiście zastanawiam się, co by było gdyby zostali w Londynie... A swoją drogą ciekawe, jak poradziła sobie Sylwia, gdy się zestarzała i jej uroda przeminęła.

Asmita | 2015-12-29
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przebrnęłam przez tę książkę z niemałym trudem. Nie jestem w stanie powiedzieć ile razy musiałam ją odkładać na bok. Wszystko przez głównego bohatera, którego w żaden sposób nie mogłam polubić. Drażniło mnie jego podejście do wybranki. Kochał Sylwię, owszem, ale za jej urodę. Najbardziej dobijający był pewien fragment: ,,[...]Tak mało mamy czasu, a na dodatek tylko ułamek tego czasu spędzamy z Sylwią. Bo i ona się zestarzeje i przestanie być Sylwią.". Aż mi ręce opadły. Zaczęłam liczyć na to, że Reginald przejdzie jakąkolwiek wewnętrzną przemianę. Momentami prawie udało mu się dostrzec, iż nie liczy się tylko piękno, ale co z tego? Koniec końców nic się nie zmieniło. Ostatnie strony wywołały u mnie uśmiech. Politowania. Zaś końcowe zdanie Sylwii idealnie podkreśliło jej role w tej książce oraz w życiu partnera. ,,Dwoje ludzi" zwyczajnie nie trafiło w moje gusta i cieszę się, że w końcu ją zmęczyłam.

tilia | 2012-12-26

O dziwo to była moja pierwsza książka autora. Oczywiście znałam Kubusia Puchatka, ale ze słyszenia, nie z 'przeczytania' własnego. Sięgnęłam po "Dwoje ludzi" jak większość osób, z ciekawości, bowiem nie wiedziałam wtedy, aby AA Milne pisał dla dorosłych. Czytałam tę książkę wiele lat temu, ale potem postarałam się, żeby mieć ją w swojej biblioteczce. Pamiętam ją jako piękny, gorzko-słodki opis niełatwej relacji dwojga ludzi, kiedy doświadczają istotnych zmian w życiu.

Morganna | 2016-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Nie skończyłam czytać, bo mnie znudziła, a komentarze raczej nie zachęcały do kontynuacji. Odpadlam po 4. rozdziale.

Aleksandra | 2011-04-17

Plus za humor. Reszta jest przeciętna.

Anksunamun | 2016-07-13
Przeczytana: grudzień 2013
emka | 2016-05-28
Przeczytana: 27 czerwca 2016
Ewcia | 2016-03-26
Przeczytana: 24 marca 2016
Ostatnie dni lata – Literacki Horoskop LC

Dni coraz chłodniej się zaczynają i coraz szybciej się kończą. Gdzie się podziały owady? Lato jeszcze na dobre się nie skończyło, a już za nim tęsknimy. Co w tych ostatnich cieplejszych dniach Was czeka? Sprawdziliśmy w gwiazdach i książkach.