Templariusz z Jeruzalem

Okładka książki Templariusz z Jeruzalem Pierre Barret
Okładka książki Templariusz z Jeruzalem
Pierre Barret Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Turnieje Boże (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
1984-01-01
Anna Jędrychowska
historia wyprawy krzyżowe

Okładka książki Grosz ubogich Pierre Barret, Jean-Noël Gurgand
Grosz ubogich Pierre Barret, Jean...
Okładka książki I my pójdziemy na kraniec świata Pierre Barret, Jean-Noël Gurgand
I my pójdziemy... Pierre Barret, Jean...

Ogromnie ciekawe i zróżnocowane tło historyczne. Do tego stopnia ciekawe, że fabuła wydaje się trochę na doczepkę. NIe jest to minus, ale poza losami Willema ta książka to faktografia III krucjaty i okolic.

6,5/10 Opinię umieściłem przy ostatniej powieści tej trylogii.

6,5/10 Opinię umieściłem przy ostatniej powieści tej trylogii.

Z Anglii do Francji a następnie do Królestwa Jerozolimskiego. To właśnie w trakcie tej powieści historycznej przemierzymy brudne, mroczne, ale też pełne wiary i nadziej czasy średniowiecza. Książka osadzona jest w czasach III krucjaty do ziemi świętej. W sposób wspaniały ilustruje nam otaczającą głównego bohatera rzeczywistości. Opisy prezentowane w książce są bardzo realistyczne dzięki czemu czujemy chłód i wilgoć komnat jak i suche, gorące piaski pustyni.

Templariusz z Jeruzalem to jedna z tych książek, której trzeba dać pewien kredyt zaufania na star gdyż język jakim posługuje się autor nie należy do prostych, a sama akcja potrzebuje trochę czasu by się rozkręcić.

Książka stanowiła również podwaliny pod scenariusz filmy "Królestwo Błękitne" tak więc jeśli podobała Ci się ekranizacja lub jesteś fanem prawdziwego średniowiecza, wlak rycerskich oraz krucjat to pozycja dla Ciebie!

Po takich zachwytach na forum, spodziewałam się czegoś lepszego. Książka jest poprawna a dla tych, którzy lubią i szukają tematyki średniowiecza, wypraw krzyżowych czy rycerskiej to smaczny kąsek. Tylko, że jak dla mnie za mało soczysty. Wszystko jest. I wszystko jest tu poprawne. Niemniej - na razie jestem po lekturze pierwszego tomu - nie związałam się ani z bohaterem, ani z krzyżowcami, ani z tematem. Ot, czytam. Czytając miałam uczucie, że to trochę kompilacja kroniki upadku Królestwa Jerozolimskiego i zaplątanego w te kronikę jakiegoś rycerza z Francji. Bez zbędnych emocji. W porównaniu z Kossak - Szczucką to słaba pozycja. Kompletnie bezkrwista. Ale oczywiście przeczytam. Bo książek o tej tematyce nie znowu tak dużo.

Przez pewien czas nie mogłem "zaskoczyć" tej książki. Ale w którymś momencie akcja nabiera tempa i trudno się oderwać, chcemy wiedzieć "co jest na następnej stronie" :)
To co mnie zirytowało, to zakończenie, a właściwie jego brak - książka wydaje się ucięta, aż się zastananawiam, czy ebook nie został jakoś źle przygotowany albo niekompletny. (Z komentarzy się dowiedziałem, że to fragment większego cyklu, więc może dlatego)

Poza tym jest to kawał solidnej roboty. Widać, że autorzy odrobili pracę domową i dbali o realia czy tło historyczne przygód Wilema. A przypisy przypomniały mi czasy mojego dzieciństwa, gdzie czytając np. Verne-a można się było "przy okazji" trochę dowiedzieć o chemii czy znaczeniu jakiegoś obcojęzycznego słówka. Później zwyczaj przypisów zarzucono (oszczędności?) a szkoda.

Temat wypraw krzyżowych i Templariuszy zawsze mnie fascynował.
Przez przypadek znalazłem opis w internecie i postanowiłem przeczytać.
Długo szukałem w bibliotekach.
Znalazłem.
Nie zawiodłem się.
Autorzy w bardzo ciekawy i realistyczny sposób opisują okres wypraw krzyżowych.Główny bohater jest świetnie opisany, ze swoimi rozterkami, wadami i zaletami.Ma swoje wzloty i upadki, zwycięstwa i porażki.
Świat końca XII wieku pokazany jest z pełnym realizmem.
Był to czas brutalności, wojen i "pielgrzymek" do ziemi świętej.
Polecam, szczególnie miłośnikom powieści historycznych i wypraw krzyżowych.

Temat wypraw krzyżowych i Templariuszy zawsze mnie fascynował.
Przez przypadek znalazłem opis w internecie i postanowiłem przeczytać.
Długo szukałem w bibliotekach.
Znalazłem.
Nie zawiodłem się.

Porywająca książka, którą z czystym sumieniem można nazwać powieścią historyczną z górnej półki. Dawno nie czytałam książki, w której tło historyczne byłoby opisane tak wiernie i ciekawie.

"Templariusz..." to gratka dla tych czytelników, którzy cenią wnikliwie pokazane realia. Mamy tu imponująco zilustrowane walki o miasta Królestwa Jerozolimskiego, zawiłe intrygi polityczne, sojusze i zdrady, a także typowe dla epoki obyczaje i zabobony. Są też wydarzenia rozgrywające się w Europie szykującej się do kolejnej krucjaty.

Główny bohater jest postacią pełną wewnętrznych sprzeczności. Nie jest to typ rycerza, którego brawurowymi i nieprawdopodobnymi przygodami okraszone są np. powieści niemieckiego duetu Iny Lorentz.
Tu mamy myślącego człowieka z krwi i kości, który dojrzewa do decyzji zostania templariuszem.

Całość czyta się szybko i z emocjami, gdyż autorom udało się doskonale połączyć historyczne uwarunkowania z fikcją literacką.

czekam na kontynuację...to takie denerwujące...

czekam na kontynuację...to takie denerwujące...

Książka zapowiadała się nieźle, ale akcja dość długo stoi w miejscu, brak "tego czegoś". Pozycja godna polecenia dla osób, które lubią tak specyficzną tematykę jak wyprawy krzyżowe itp. W zasadzie nie jestem ani oczarowany, ani też rozczarowany.

wróciłem do książki - zwyczaje rycerskie - wyprawy krzyżowe - Francja, Anglia, Królestwo Jerozolimskie - zderzenie kultur --- wszystko opisane w sposób przystępny, ale również nie pominięto okropności wojny

• Historyczne
  • Średniowiecze