Grosz ubogich

Cykl: Turnieje Boże (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
La Part des pauvres
historyczna
joly_fh

Z częścią pierwszą cyklu: "Templariuszem z Jeruzalem", łączy tę powieść postać bohatera, rycerza templariusza Wilema d'Encausse. Oś fabularną książki stanowi powierzona Wilemowi misja śledzenia mnicha, który z ramienia kurii rzymskiej bada okoliczności zdrady byłego wielkiego mistrza zakonu, Gerarda de Ridefort. Akcja powieści, pełna dramatycznych i sensacyjnych wątków, rozgrywa się na tle...

Akcja powieści, pełna dramatycznych i sensacyjnych wątków, rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych w ówczesnej Francji: walk o Normandię, czwartej wyprawy krzyżowej zakończonej zdobyciem Bizancjum i wyprawy przeciw katarom.

źródło opisu: Literackie, 2013

źródło okładki: zdjęcie autorskie

allison | 2016-07-11
Przeczytana: 09 lipca 2016

"Grosz ubogich" to drugi tom trylogii "Turnieje Boże", można go jednak czytać jako odrębną całość, zwłaszcza, że autor na początku przypomina wcześniejsze zdarzenia.
Tym razem, oprócz głównego bohatera - templariusza Wilema, na plan pierwszy wysuwają się i inne postacie: jego żona oraz dzieci, zwłaszcza dorastający syn, który pragnie pójść w ślady ojca.

Perypetie bohaterów pokazane są na tle ważnych wydarzeń historycznych, przede wszystkim czwartej krucjaty oraz rzezi katarów w Langwedocji. Poza tym autor bardzo wiarygodnie i interesująco opisał codzienne życie w średniowiecznej Francji – problemy, z jakimi muszą borykać się żony walczących rycerzy, bogate życie dworskie, intrygi polityczne.

„Grosz ubogich” to powieść demaskująca zakłamanie krzyżowców, których wyprawy okazywały się krwawymi, łupieżczymi wydarzeniami; mordowano i torturowano podczas nich nie tylko innowierców, ale i chrześcijan. A wszystko to „w imię Boga”.
Podobnie rzecz ma się templariuszami, wśród których są...

słoneczko | 2016-03-20
Przeczytana: 19 marca 2016

Drugi tom świetnej trylogii o wyprawach krzyżowych.
Tym razem nie do Ziemi Świętej lecz w inne miejsca. Bo wyprawy krzyżowe to nie tylko wojny z niewiernymi, ale też wojny z każdym kto się sprzeciwił Kościołowi lub papieżowi (katarzy, husyci itp.). Inkwizycja czuwa.
IV wyprawa krzyżowa (1202–1204) – jej celem było wsparcie państw łacińskich na Bliskim Wschodzie, jednak na skutek manipulacji doży weneckiego Henryka Dandolo, krzyżowcy zaatakowali Bizancjum, zdobyli Konstantynopol.
Później papież Innocenty III ogłasza krucjatę przeciwko katarom-albigensom i waldensom. Katarzy wiedli życie proste i pobożne dążąc do osobistego kontaktu z Bogiem, co ograniczało znaczenie duchownych. Oczywiście nie spodobało się to kościołowi. Była to najbardziej brutalna w dziejach eksterminacja chrześcijan przez chrześcijan - zamordowano dziesiątki tysięcy ludzi.
Legat papieski Arnaud Amaury po zdobyciu Bezeries napisał do papieża "Dzisiaj Wasza Świątobliwość, dwadzieścia tysięcy mieszkańców wydano...

koemata | 2015-08-19
Na półkach: Przeczytane, Audio, Az w 2015
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

kolejna IV krucjata przekierowana przez weneckiego dożę Enrico Dandolo na Konstantynopol zdobywa go i łupi, papież Innocenty III ogłasza krucjatę przeciwko katarom-albigensom i waldensom - najbardziej brutalną w dziejach eksterminację chrześcijan przez chrześcijan, w Paryżu król Filip August wzmacnia swą władzę ograniczając przywileje seniorów i zdobywając kolejne twierdze na północy, Wilem d'Encausse odrzucony przez templariuszy rusza do Compostelli

Izabela Gorzka | 2013-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2013

Koniecznie KAŻDY, kto choć trochę lubi czytać, musi tą trylogię (to druga część) przeczytać !!!

mitloff | 2014-03-27

Powieść utrzymana w bardzo dobrym klimacie. Losy głównego bohatera obmyślone na wysokim poziomie. Prawdę mówiąc sceptycznie podchodziłem do tej trylogii, ponieważ genialna dla mnie w tym temacie jest cykl Krzyżowców Zofii Kossak, ale miło mnie zaskoczyły zwłaszcza ta pozycja napisana przez francuzów.

Tomasz | 2018-02-10
Na półkach: Przeczytane, Audiobook