Zgłosuj na książki roku 2017

Kiedy król gubi swój kraj

Tłumaczenie: Adriana Celińska
Cykl: Królowie przeklęci (tom 7)
Wydawnictwo: Otwarte
Quand un roi perd la France
historyczna
Oceansoul

Panowanie dynastii Walezjuszów sprowadza na Francję serię nieszczęść i katastrof. Król Anglii rości sobie prawa do tronu, jego armia pustoszy królestwo, lud ugina się pod jarzmem podatków, a epidemia czarnej śmierci zbiera obfite żniwo. Czy Francja zdoła podnieść się z upadku? Siódmy tom mistrzowskiego cyklu Maurice’a Druona ukazuje, jak szybko pycha i ignorancja władców oraz prywata i egoizm...

Siódmy tom mistrzowskiego cyklu Maurice’a Druona ukazuje, jak szybko pycha i ignorancja władców oraz prywata i egoizm możnych mogą doprowadzić dumny i potężny kraj do ruiny.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2011

źródło okładki: http://otwarte.eu/books/krolowie-przekleci-7/

Kalissa | 2014-10-04
Przeczytana: październik 2014

...”wielkie nieszczęścia spotykają często ludzi z powodu błahych przyczyn, z powodu mylnego osądu albo decyzji powziętych w okolicznościach, zda się, bez znaczenia, albo gdy człowiek ulega swym słabostkom”...

Narratorem tej powieści jest kardynał o ciętym języku i złośliwym humorze. Inteligentny i spostrzegawczy, przy tym plotkarz:) Lubiłam jego narrację – bo mnie bawił. Czułam się tak, jakby opowiadał mi interesujące plotki o życiu dworskim. Ale jego wnioski były przejmujące i mądre. Szkoda mi się go zrobiło pod Poitiers – bo, mimo wszystko, starał się doprowadzić do rozejmu.

Kardynał opowiada o wyjątkowo ciężkim okresie w historii Francji – o panowaniu Jana Dobrego, którego powinno się zwać Głupim.

Uważam Jana za bardzo dziwnego władcę – jakby żył na innej planecie. Może zwyczajnie nie chciał być królem – ale skoro nim był – powinien wykazać, choć czasami, szczyptę rozumu. Klęski, które sprowadził na swój kraj, były potworne - i militarnie i gospodarczo pogrążył całe...

edit3008 | 2014-11-01

Ta część wymaga skupienia, dlatego nie polecam czytania w komunikacji miejskiej tylko raczej w zaciszu domowym.
Jeśli chcecie się dowiedzieć jak można przegrać bitwę mając 30 tys.armię przeciw 6 tys. wrogowi to Polecam lekturę tej ostaniej części "Królów przeklętych".
Jak napisał autor w przedsłowiu:
"W wielkich tragediach dziejowych objawiają się wielcy ludzie, lecz owe tragedie są dziełem miernot".

Iwona | 2014-09-04
Przeczytana: 03 września 2014

Długą chwilę zastanawiałam się, jak ocenić tę książkę. Bo obiektywnie nie jest to zła powieść. Ciekawy pomysł przedstawienia wydarzeń, interesująca narracja w formie bardzo długiego monologu legata papieskiego, kardynała Périgord, kolejny rozdział wydarzeń wojny stuletniej – niechlubne rządy Jana II zwanego nie wiadomo dlaczego Dobrym, konflikt między królem Francji a królem Nawarry, Karolem, żądania wysuwane przez Anglików wobec tronu francuskiego, dążenia Ojca Świętego do zaprzestania walk i wykorzystania sił francuskich i angielskich w krucjacie. Chociaż brakuje starych bohaterów, do których zdążyłam się przyzwyczaić , pojawiają się ich potomkowie. Wszystko, poza recenzjami i opiniami na temat tej części, wskazuje, że książka mogłaby być następnym hitem. Niestety nie dla mnie. Poza nielicznymi fragmentami, strasznie mnie nudziła. Czytałam mając nadzieję, że kiedy się wciągnę, przyzwyczaję do nowego stylu, polubię tak bardzo jak pozostałe części. To się nie stało, bardzo żałuję....

Vaherem | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Rozumiem ludzi, którzy twierdzą, że to najsłabsza część cyklu. W końcu autor wrócił do niego po latach, kiedy to już epilog w poprzedniej części zdołał pokryć się kurzem. Zmienił sposób narracji... Mnie samego strasznie to drażniło, dopóki nie odkryłem, że ja i kardynał z Perigord mamy całkiem podobne spojrzenie na świat. To całkiem zabawne, bo nie jestem religijnym człowiekiem, ta książka zaś przekonała mnie, że gdybym ze swoim charakterem żył w średniowieczu, to najlepiej nadawałbym się na człowieka kościoła...

Czytało mi się więc bardzo przyjemnie, jest jednak pewien problem z tą książką - starzy bohaterowie. Praktycznie wszyscy nie żyją. Gdzieś tam przemknie cień Roberta d'Artois, Filipa Pięknego (no, jego cień przemykał przez cały cykl), Mahaut, Jana XXII, ostatnich Kapetyngów... i tyle. Właściwie ta książka nie powinna być zakończeniem "Królów przeklętych", lecz początkiem nowego cyklu o Francji i Anglii w czasie wojny stuletniej. Ogromnie żałuję, że Druon nie napisał już...

książek: 1992
Anka | 2016-01-04
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2016
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Uważam, że ten tom był całkowicie zbędny dla całej sagi. Dlaczego? Autor chciał pokazać rozkwit dynastii Kapetyngów za czasów Filipa IV Pięknego, aż do upadku rodu za Karola IV oraz wypełnianie się klątwy Templariuszy - rzuconej tylko na bezpośrednich potomków Filipa V. Podczas gdy po Karolu IV nie rządzili już Kapetyngowie. O ile jeszcze tom VI jest uzasadniony, bo służy dokończeniu wszystkich wątków i nakreśleniu miejsca Francji po rządach wspomnianej dynastii o tyle VII nie służy niczemu, oprócz biadolenia kardynała, który nie został Papieżem, przez pomyłkę.
Narracja mi nie przeszkadzała, ponieważ Druon zostawił ten sam styl, w którym powstały poprzednie części.
Podsumowując całą serię moim zdaniem najlepsze części to III, IV i VI. Duży plus za wiedzę historyczną autora i oddanie atmosfery epoki.
Natomiast serial pod tym samym tytułem (byłam w stanie obejrzeć tylko 3 odcinki z 5) oceniam jako mierny. Rażące odstępstwa od realiów (wygląd biura bankiera Tolomei; wysłanie obrazu...

Ostatnia część "Królów przeklętych". Przeczytałam z wielkim zaciekawieniem wszystkie części. Żałuję , że na tym tomie kończy się już niesamowicie wciągająca podróż po średniowiecznej Francji , jaką wspaniale opisał w swym cyklu VII - tomowym Maurice Druon. Chylę czoło przed wielką wiedzą historyczną tego autora i sposobem w jaki przelał swą wiedzę na papier. Duże słowa uznania należą się także tłumaczowi Adrianie Celińskiej ( czytałam inne tłumaczenia "Królów przeklętych" i przyznam , że były gorsze).

Kevorkian | 2015-11-25
Przeczytana: 14 listopada 2015

Pierwszy tom cyklu, który George R.R. Martin reklamował jako prawdziwą "Grę o tron". Cóż, jeśli w książkach Martina zachwyciła Was mnogość bohaterów, rodów, tło polityczne i dworskie intrygi - "Królowie przeklęci" to pozycja dla Was. Jeśli natomiast powyższe to było dla Was zło konieczne, które raczej nudziło niż pozwoliło wczuć się w świat przedstawiony, to nawet nie zbliżajcie się do Druona.

Nie bardzo wiem, jak oceniać i opisywać kolejne tomy osobno, ponieważ one ewidentnie tworzą całość, podzieloną na tomy chyba tylko ze względu na wygodę czytelnika.

Niewątpliwym plusem jest rzetelne podejście do tematu, źródeł, indeks pojawiających się w książce (dziesiątek jeśli nie setek) postaci historycznych. Natomiast pewnym minusem był dla mnie język, który wielu może zachwycać, ale nie mnie. Dla mnie się cokolwiek zdezaktualizował.

Dla miłośników historii pozycja obowiązkowa.

Goszarda | 2014-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

VII tom cyklu "Królowie przeklęci"; tomy od I do VI po prostu pożarłam, ale niestety ostatniego nie dałam rady - ale oceniłam na 6 gwiazdek ze względu na to, że książka będzie czekała na mój dogodny nastrój aby jednak ją skończyć, bo mimo że "umarłam z nudów" jest warta przeczytania... Ale jakoś bez Roberta d'Artois akcja była mniej wartka i w ogóle... :))) A poza tym nadmiar nazwisk, krain, krajów, królów, lordów, hrabiów, baronów, biskupów, mnichów, grodów, następców, morderców, mordowanych, wielmożnych dobrych, wielmożnych złych, papieży.... Zamotałam się po prostu...

Anna | 2013-02-06
Przeczytana: 07 lutego 2013

Ta książka kończy 7-tomowy cykl "Królów przeklętych". Czyta się ją nieco inaczej niż poprzednie, bowiem jest ona napisana w formie narracji; opowieści przekazywanej podczas podróży przez kardynała de Perigord'a swojemu bratankowi Archibaldowi.
Jest ona historią Francji w okresie panowania Jana II, następcy Filipa VI z rodu Walezjuszów,o jego nieudolności w rządzeniu krajem, prowadzeniu wojny z Anglią, błędnych decyzjach pogłębiających dalsze ubożenie kraju, konfliktach, buntach i praktycznie rozpadzie państwa, które tak mądrze i konsekwentnie budował i umacniał Filip Piękny, zaledwie 40 lat wcześniej. Książka ta jest zwieńczeniem całego cyklu.

Adrian F | 2017-01-03
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Najgorsza część cyklu. Myślę, że gdyby nie to, że jest finałową częścią Królów Przeklętych dałbym jeszcze niższą ocenę. Zmiana narracji wyszła bardzo na minus. Tak naprawdę jedyna pozytywna rzecz w tej książce, która wybija ją na tle innych i stanowi perełkę jest końcowa puenta. Jak ktoś się wciągnął w cykl, to polecam zmęczyć i wytrwać do ostatnich stron. Warto dla bardzo dobrego podsumowania przegranego króla Jana.