Szuańska ballada

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-207-0330-1
Ewa

Książka historyczna,oparta na faktach,opisująca zaciekłą wojnę między Napoleonem Bonaparte "korsykańskim karłem" a Georgesem Cadoual "ślepym wojownikiem"(konspiracyjny pseudonim: Gedeon),szefem band szuańskich z Morbihan,najzacieklejszym wrogiem Republiki a dla rojalistów,bohaterem sprawy burbońskiej.

źródło opisu: książka

źródło okładki: własne

Prus | 2019-05-04
Przeczytana: 04 maja 2019

Jestem trochę rozczarowany. Próba zbeletryzowania konfrontacji Bonapartego z rojalistami wypadła wg mnie tak sobie. Temat jakoś mnie nie porwał, a styl autora chwilami ratował sprawę, a w innym momencie ją pogrążał. Od Łysiaka oczekiwałem więcej. Sięgnę po inne jego napoleońskie książki, mam nadzieję, że bardziej mi się spodobają.

atimere | 2019-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2019

Najlepiej tą pozycję opisał sam autor w wywiadzie dla „L’Express” mówiąc "Szuańska ballada nie pretenduje do miana pracy historycznej, mimo że jej zawartością są fakty i nic jak tylko fakty, ubrane w moją manierę narracji." Więc komu odpowiada maniera literacka W. Łysiaka niech czyta, a kogo ona irytuje niech się za tą pozycję nie bierze, bo nie jest dla niego.

JesteśTymCoCzytasz | 2018-10-19

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wiem, że staje się to nudne, ale pewnie nigdy nie przestanę zachwycać się pisarskim kunsztem Łysiaka. Każda jego książka jest w pewnym sensie bezcenna, bo są to lektury, które zostawią w Was ogrom wiedzy, ale i ziarenko niepewności i ciekawości zmuszającej do dalszych poszukiwań na własną rękę.
Waldemar Łysiak zarażony, jako dziecko, pasją przez swojego ojca, od lat jest znanym napoleonistą. "Szuańska ballada" została wydana jako trzecia jego książka w 1976 roku. Napisał ją w sposób uwielbiany przeze mnie, a bardzo typowy dla siebie, czyli przedstawia nam "fakty i nic jak tylko fakty, ubrane w moją manierę narracji". Opowiada o zaciętym pojedynku toczącym się na przestrzeni lat pomiędzy "ślepym wojownikiem" Gedeonem(jak nazywano Georges'a Cadoudala), a "korsykańskim karłem" Napoleonem.
Jeżeli Napoleon Bonaparte jako postać, nigdy nie należał do kręgu Waszych zainteresowań, niech zachęci Was opowiadana przez autora anegdota z dzieciństwa wielkiego wodza.
Pewnego razu, mając lat...

Chyba najmniej ciekawa z napoleońskich książek autora.
Wyżej stawiam Empirowy Pasjans i Cesarski Poker.

Khadi | 2016-03-04
Przeczytana: 04 marca 2016

Na wstępie zaznaczę, że Łysiak to dla mnie geniusz. Co prawda większości książek jeszcze nie przeczytałam, ale uwielbiam jego styl pisania. Łatwo się w nim odnajduję i z przyjemnością czytam każdą kolejną stronę, wciągając się coraz bardziej.
Przyznam, że nigdy nie rozumiałam jego zafascynowania Napoleonem. Nie mam pojęcia o tych czasach, nigdy mnie nie interesowały. Ta książka po raz pierwszy wprowadziła mnie w czasy napoleońskie. Dzięki Łysiakowi zaczynam rozumieć fenomen Napoleona. Wręcz mam ochotę na więcej książek o tej tematyce. Początek był nieciekawy - na szczęście z każdym kolejnym rozdziałem byłam coraz bardziej wciągana. Minusem jest jedynie dla mnie nadmiar nazwisk, miejsc, postaci... Ale to przecież nie wina autora. Po prostu nie byłam w stanie zapamiętać wszystkich istotnych nazwisk. Książka bardzo ciekawa, warto!

Wojciech Gołębiewski | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Dwie poprzednie recenzje historycznych książek Łysiaka (niehistorycznych nie recenzuję i nie toleruję) zaczynałem słowami:
"Mój młodszy kolega szkolny (Szkoła nr 35 im Bolesława Prusa na Saskiej Kępie) Waldemar Łysiak (ur.1944) napoleonistą był, jest i będzie, a w ogóle to inteligent. Wiem również, że kolekcjonował ex-librisy. Nie czytuję jego książek zaangażowanych politycznie i żałuję, że odszedł od swojego powołania tj spraw architektury, historii i kultury."
I niech ten wstęp stanie się moim znakiem rozpoznawczym. Amen.

Zauważmy, że to trzecia powieść Łysiaka, z 1976 roku, kiedy to miał 32 lata. LC zamieszcza słabą ocenę 6,8, jako średnią ze 179; należy zaznaczyć, że średnia z opinii jest znacznie wyższa i wynosi 8,0, a po uwzględnieniu mojej - 8,4.

W "Słowie wstępnym" Łysiak pisze:
".....'Szuańska ballada' nie pretenduje do miana pracy historycznej, mimo że jej zawartością są fakty, same fakty i nic jak...

Alkestis | 2013-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Zadziwiające, jak różnie można opowiedzieć jedną historię. Można podać zbiór suchych faktów, umieścić je w podręczniku do historii i z czystym sumieniem twierdzić, iż opisują dokładnie epokę napoleońską. Można też w pracy historyka posunąć się o krok dalej i znaleźć głównemu bohaterowi wspomnianego okresu godnego przeciwnika w osobie "Ślepego wojownika", tworząc jedyną w swoim rodzaju balladę. Wyeksponować ich podobieństwa, podkreślić różnice i pozwolić opisanym w książce wydarzeniom "przemówić". To już nie sucha historia, a opowieść Autora o dwóch niezwykłych dowódcach, których losy przeplatają się w przedziwnym tańcu historii.
Co ciekawe, każdej "zwrotce" Ballady przyporządkowany został odpowiedni fragment "Księcia" Machiavellego, który to zapowiadać będzie poszczególne wydarzenia.
Niecodzienny pomysł Łysiaka, zrealizowany z niezwykłą fantazją. Czyta się bardzo przyjemnie.

CoccinelleGrande | 2013-02-25

Książka napisana inteligentnie i ciekawie. Fantastyczna dla pasjonatów historii (wiele ciekawostek i faktów) jak i dla przeciętnych czytelników. Czyta się szybko i przyjemnie. Polecam

Jakub Wiech | 2012-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2012

Ach, teraz Łysiakowi stanęła na przeciw jego kochanka- Historia... Była za mało dramatyczna jak na jego styl, ach, szkoda...